Biyografi

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan kimdir?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan kaç yaşında?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan evi nerede?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan nerelidir? Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan ev adresi?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan kaç yaşında?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan nerede oturuyor?, Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Mart.1951 senesinde doğan Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan şu an için 70 yaşında ve Balık burcundandır. Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan doğum yeri ise Polatlı, Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetici olarak devam ettirmektedir.

Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan Kimdir? – Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan Evi Nerede? – Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan Nerede Oturuyor?

Yusuf Ziya Özcan Kimdir?, evi nerede?

TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı ve de Y.Ö.K’de başkanlık görevlerini sürdürmekte olan Türk sosyolog, bilim adamı.

Yusuf Ziya Özcan, 5 Mart1951 tarihinde, Polatlı, Ankara’da dünyaya geldi. Tokat’ın Erbaa ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Ortaokul ve lise senelerında astsubay olan babası ile birlikte Anadolu’nun çeşitli kentlerini dolaşmıştır. Üniversite eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni seçen Özcan, 1973 senesinde bu üniversiteden mezun oldu. Eğitimini devam ettirmek için Amerika’yı tercih ederek, Chicago Üniversitesi’nden 1978 senesinde yükseklisans, 1981 senesinde ise doktora diplomasını almaya hak kazandı.

19731975 senelerı içerisinde Ankara Üniversitesi’nde asistan olarak görev yapan Özcan, 1981 senesinde, eğitmen asistan olarak girdiği ODTU’de kadro aldı ve 2003 senesinde, aynı üniversitede profesör ünvanı kazandı. 19921994 senelerı içerisinde, Malezya İslam Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak çalışan Özcan, bu üniversitede Geleneksel Müslüman Toplumlarda Hayat Kalitesi ve de İslam, Ekonomik Gelişmede Bir Engel midir? Karşıt Görüşlerin Kanıtları, Bazı Metodolojik Düşünceler adını taşıyan iki araştırmaya imza attı.

2004 senesinden sonra TÜBİTAK’da başkan danışmanlığı görevini yürüten ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde profesör ünvanı ile sosyolog olarak görev yapan Özcan, 9 Aralık2007 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından, görev süresi sona eren Prof. Dr. Erdoğan Teziç’in yerine, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı görevine atandı. 12 Aralık 2011 tarihine kadar sürdürmüştür.

Tübitak ve Y.Ö.K.’deki görevlerinin dışında U.S.A.K. (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu)’nda danışma kurulu başkanı olarak görev yapan Özcan, bunun yanında U.H.P. (Uluslararası Hukuk ve Politika Dergisi)’nin yazı kurulu üyesidir.

Prof. Dr.Yusuf Ziya Özcan, 19.05.2012 tarih ve 2012/3231 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Polonya Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak atanmış olup, 13 Temmuz 2012 tarihinde görevine başlamıştır.

Ulusal ve ülkeler arası bir çok derginin yayın kurulunda bulunan Özcan, evli ve 3 çocuk babasıdır. Eşi Prof. Dr. Kıvılcım Metin Özcan, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nde öğretim kullanıcı hesabı yapmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu