Biyografi

Raj Kapoor Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Raj Kapoor kimdir?, Raj Kapoor kaç yaşında?, Raj Kapoor evi nerede?, Raj Kapoor nerelidir? Raj Kapoor ev adresi?, Raj Kapoor kaç yaşında?, Raj Kapoor nerede oturuyor?, Raj Kapoor nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Raj Kapoor hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Aralık.192402.Haziran.1988 senesinde doğan Raj Kapoor şu an için 64 yaşında ve Yay burcundandır. Raj Kapoor doğum yeri ise Peşaver, PakistanYeni Delhi, Hindistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Raj Kapoor Kimdir? – Raj Kapoor Evi Nerede? – Raj Kapoor Nerede Oturuyor?

Raj Kapoor Kimdir?, evi nerede?

14 Aralık 1924 tarihinde doğan Raj Kapoor, babası tanınmış sinema ve tiyatro sanatçısı Prithviraj Kapoor’un ve annesi Rama Kapoor’un dört çocuğunun en büyüğüdür. Bugün Pakistan sınırları içinde olan Peşaver şehrinin Punjab kasabasından göç etmiş bir ailedir. 1929 tarihinde Bombay’a taşınmıştır. İlk, Orta, Lise ve Yüksek Okulu Bombay’da okudu. Bollywood un en gözde sanatçılarındandır.

Türkiye’de özellikle1951senesinde çevrilen “Avare” filmiyle tanınmıştır.

Raj Kapoor sinema kariyerine Kidar Sharma’nın yanında klaketçi olarak başladı. 1935’te Onbir yaşında ilk defa “İnquilab” filminde rol aldı. Raj Kapoor büyük çıkışını Kidar Sharma’nın filmi Neel Kemal (1947) başkarakteri ile gerçekleştirdi. 1948 senesinde 24 yaşında kendi film stüdyosu “R.K. Films” i kurdu ve döneminin en genç film yönetmeni unvanını aldı. Yapımını, yönetimini ve başrolünü üstüne aldığı ilk filmi “Aag” ı daha sonra bir çok filmde beraber oynayacağı “Nargis” ile oynadı.

Barsaat (1949), Avara (1951), Shree 420 (1955), Chori Chori (1956), Jis Desh Men Ganga Behti Hai (1960) ve Sangam (1964) gibi yapımını yönetimini ya da başrolünü üstüne aldığı filmlerle gişe rekorları kırdı.

“Sangam” dan sonra Raj hırslarının arzularının üzerine giderek tamamlanması 6 yıldan fazla süren ve yayınlandıktan sonrada gişe hüsranları yaşayan Mera Naam Joker (Benim adım Joker), filmi Kapoor’u finansal krize soktu. Bu başarısızlığa rağmen film daha sonları yanlış anlaşılan klasikler arasına girdi. Raj Kapoor bu filmi kendi filmleri içinde en iyisi olarak tanımlar.

1946 senesinde Krişna Kapoor ile evlendi, ve Randhir Kapoor (D.1947), Rita Kapoor (d.1948, Rishi Kapoor (d.1952), Rima Kapoor (d.1956), Rajiv Kapoor (d.1962) adlarında 5 çocukları oldu.

Raj Kapoor usta oyunculuğunun yanında çok da iyi bir yönetmendi. Filmlerinde hint toplumunun belini büken poblemleri ustaca sahnelemiş ve devrim niteliğinde yenilikler getirmiştir Hint Sinemasına. Onun zamanına kadar kadın oyuncuların beyaz perdede değil mayoyla görünmesi erkek oyuncularla çok yakın oynaması bile düşünülmezken, Avare filminde Nargis’i mayoyla göstermiş, yüzdürmüştür. Oyunculuğu ise başlı başına bir fenomendir. Mimikleri ve gülünç unsuru çok ustaca kullanması,hayranı olduğu Charlie Chaplin‘i aratmayacak biçimde gülünç,düşündürücü ve güzel sahnelerle süslemiştir filmlerini. Kendisi de son derece mutevazı,sevimli ve aşırı duygusal bir yapıya sahip bir insan olan Raj Kapoor Sokaktaki yoksul adamı oynamış, onu her yönüyle sergilemiştir.Özel yaşamında da lüksten, şatafattan daima kaçmış, o kadar tanınmış ,varlıklı ve bi hayli beğeni alan bir aktör olmasına rağmen devamlı halkla içiçe yaşamıştır.

1948’de, Hint sinemasının o zamanki en güzel kadın artisti Nargis’le,birlikte çevirdikleri filmlerin dışında da başlayan aşk öyküsü 1956’ya kadar devam etmiş, ikili birbirlerini çok sevmelerine rağmen, çocuklarının babasız büyümemesi için aktör sevgisinden fedakarlık ederek karısından ayrılmamış ve Nargis 1957’de,sonradan ödül aldığı filmi Mother Indıa’yı çevirirken tanıştığı Aktör Sunil Dutt’la evlenerek bu hüzünlü aşk öyküsüne son vermiştir. Fakat Raj Kapoor, sevdiği kadını hiç unutamamış,onun evlenmesinden sonra uzun süren ağır bir bunalıma girmiş, zorlukla kendini toparlamış ve onun anısını daima kalbinde yaşatarak ölüme dek sürecek bir iç yalnızlığına gömülmüş, kendini bırakmış ve şişmanlamıştır.

Hint Sinemasının bugünkü tanınmışlığına ve Endüstrisine en büyük katkıyı yapmış bu usta ,duygu dolu,tecrübeli ve çok kıymetli oyuncunun ölümünden sonra büyük oğlu Randhir Kapoor ve küçük oğlu Rajiv Kapoor çizgisini yürütmeye devam ediyordirler. Film Yapımcısı ve artık film çevirmeyen bir aktör olarak büyük oğlunun iki kızı da şu anda Hint sinemasının en güzel ve genç, en başarılı kadın oyuncularıdır. (Krishna Kapoor ve Karina Kapoor)

Raj Kapoor ömrünün son senelerında astımdan çok sıkıntı çekti. 2 Haziran 1988 tarihinde 63 yaşında Hindistan Yeni Delhi’de astım yüzünden yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün