Biyografi

Rene Goscinny Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Rene Goscinny kimdir?, Rene Goscinny kaç yaşında?, Rene Goscinny evi nerede?, Rene Goscinny nerelidir? Rene Goscinny ev adresi?, Rene Goscinny kaç yaşında?, Rene Goscinny nerede oturuyor?, Rene Goscinny nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Rene Goscinny hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Ağustos.192605.Kasım.1977 senesinde doğan Rene Goscinny şu an için 51 yaşında ve Aslan burcundandır. Rene Goscinny doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Rene Goscinny Kimdir? – Rene Goscinny Evi Nerede? – Rene Goscinny Nerede Oturuyor?

Rene Goscinny Kimdir?, evi nerede?

Avrupa Çizgiromanı’nın en fazla tanınan iki eseri olan Asterix ve Lucky Luke’u yaratmış olan Fransız çizgiroman yazarı, editörü ve mizahçı. Morris ile beraber Lucky Luke Türkiye’de tanınan adıyla Red Kit’u yaratan Goscinny, Albert Uderzo ile beraber ise Asterix’i yaratmıştır. Eserleri 20’den fazla dile çevrilen yazar, çizgi roman dünyasının en büyük ödülü olan Eisner Ödülü’nün sahibidir.

Rene Goscinny, 14 Ağustos1926 tarihinde, Paris, Fransa’da dünyaya geldi. Babasının işi bundan dolayı halen iki yaşındayken ailesi ile beraber Arjantin’e taşınan Rene, çocukluğunu Buenos Aires’de geçirdi. Burada bulunan Fransız okullarında okuyan Goscinny, gülünç kişiliği ile gözleri üstüne topluyor ve boş zamanlarının çoğunu çizgi roman okuyarak geçiriyordu.

1943 senesinde liseden mezun olan Goscinny, aynı yılın sonlarında babasını beyin kanaması yüzünden kaybedince ailenin ekonomik yükünü hafifletmek için iş aramaya başladı. Annesi ile beraber Arjantin’i terkeden Goscinny, 1945 senesinde New York’a taşındı. ABD. ordusuna katılmamak için Fransa’ya giden ve burada orduya yazılan Goscinny, 141. Alpine Piyade Bölüğü’nde onbaşı olarak görev aldı; fakat kısa zaman zarfında çizime olan kabiliyetini farkeden üstleri aracılığıyla bölüğün resimlendiricisi oldu ve de ordu için birden fazla poster ve bildirge hazırladı.

1947 senesinde New York’a dönen Goscinny, burada ilk çizgi romanı olan The Girl with The Eyes of Gold’u paylaştı. New York’a dönmesinin sonrasında parasız ve işsiz bir yıl geçiren yazar, ileriki senelerda dünyanın en bilinen karikatür dergisi haline gelecek olan Mad’i çıkartan dostları Will Elder ve Jack Davis ile beraber 1948 senesinde ufak bir radyo istasyonunda çalışmaya başladı.

1951 senesinde tanıştığı Georges Troistontaines tarafından tekrar Paris’e dönmeye ikna edilen Goscinny, burada Troistontaines’in sahip olduğu World Press Agency adlı bir basın ajansında çalışmaya başladı. Bir yandan da ilisturasyon ve yazım işlerine geri dönen başarılı yazar, burada Spirpu ve Pilote dergilerinde yayına giren Lucky Luke ya da ülkemizde bilinen adıyla Red Kit üzerinde çalışmaya başladı. Öncelikle 1955 senesinde yayına giren Red Kit’i Goscinny yazıyor, Morris (Maurice De Bevere)ise çiziyordu.

1955 senesinden 1960’lı senelerın sonuna kadar aralarında Modeste et Pompon, Le Petit Nicolas ve Les Dingodossiers’in de bulunduğu bir dizi eserin konusunu yazan yazar, bu eserleri ağırlıklı olarak Tintin, Pilote ve Record dergilerinde paylaştı.

Goscinny’nin Red Kit sonrasında dünyaya getirdiği eserler içerisinde en bilineni ise Albert Uderzo ile beraber yarattığı Asterix oldu.Roma İmparatoru’na kafa tutan bir avuç Galya’lı köylünün başından geçenlerin anlatıldığı Asterix, Red Kit ile beraber Amerika ve Türkiye’de en fazla tanınan Avrupa kökenli çizgi roman olma ünvanını elde etti. Her iki eseri de ölümüne kadar yazmaya devam eden Goscinny’nin eserleri 22 dile çevrildi; bu kendi alanında bir rekordu.

Rene Goscinny, 5 Kasım1977 tarihinde, 51 yaşında iken Paris’de geçirdiği kalp krizi neticesinde hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra yarım kalan eserleri Red Kit ve Asterix başka yazarlar tarafından devam ettirildiyse de hayranları tarafından asla Goscinny’nin yazdıkları kadar kabul görmediler.

Gilberte Pollaro Millo ile evli olan Goscinny, bu evlilikten kendisi gibi yazar olan tek bir çocuğa; Anne Goscinny’ye sahipti.

Kazandığı Ödüller

Adamson Ödülü, 1974, En İyi Uluslararası Çizgiroman Sanatçısı

Eisner Ödülü, 2005, Yaşamboyu Başarı Ödülü.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün