Biyografi

Roald Dahl Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Roald Dahl kimdir?, Roald Dahl kaç yaşında?, Roald Dahl evi nerede?, Roald Dahl nerelidir? Roald Dahl ev adresi?, Roald Dahl kaç yaşında?, Roald Dahl nerede oturuyor?, Roald Dahl nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Roald Dahl hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Eylül.191622.Ekim.1990 senesinde doğan Roald Dahl şu an için 74 yaşında ve Başak burcundandır. Roald Dahl doğum yeri ise Cardiff, İngiltereOxford, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Roald Dahl Kimdir? – Roald Dahl Evi Nerede? – Roald Dahl Nerede Oturuyor?

Roald Dahl Kimdir?, evi nerede?

En mühim eserleri Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü adlı kitaplarıdır. Dünya yazınında hem yetişkinler hem de çocuklar için öykü yazan ender yazarlardan biridir.

Roald Dahl, 13 Eylül 1916 tarihinde İngiltere, Cardiff’de Sofie Magdalene Hesselberg, Harald Dahl çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Norveç’ten İngiltere’ye göç etmiş bir ailenin oğludur. Dahl 4 yaşındayken, babası yaşamını kaybetti. Çocukluğunda yaz tatillerini Norveç’teki anneannesinin yanında geçirirdi. İngiltere’de liseyi bitirdikten sonra Kanada‘daki Newfoundland’e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı.

Daha sonra Afrika‘da Tanzanya’da Shell Petrol Firması için çalıştı. Afrika’da bulunduğu sırada 2. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine 1939 senesinde Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne katılır ve İkinci Dünya savaşı boyunca farklı ülkelerde pilot ve casus olarak görev yapar. Göreve başladıktan bir yıl sonra, tıpkı Saint-Exupéry gibi uçağı çölde yere çakılıp kafasından yaralanan Dahl, bu anıyı daha sonra 1942 senesinde bir öykü olarak yayımladı. Birçok görevden sonra 1941 senesinde Washington‘da hava ataşesi yardımcısı oldu. Orada tanıştığı romancı C. S. Forester’ın özendirmesiyle, hava kuvvetlerinde çalıştığı senelerda başından geçen hadiseleri yazmaya başladı.

Roald Dahl’ın ilk kitabı Walt Disney için yazdığı 1943 senesinde yayımlanan “Gremlinler” olur. Hani şu filmini de seyrettiğimiz ufak tefek yaratıklar var ya, işte onlar Roald Dahl’ın hayal gücünün ilk emsallaridir.

Roald Dahl, 1950 senesinde Amerika’ya tekrar gitti. Seçkinlerin partilerine katılmayı sürdürdü. Bunlardan birinde tanıştığı ve Gary Cooper ile ilişkisini yeni sonlandırmış olan Hollywood yıldızlarından Patricia Neal ile tanışarak evlendi. Beş çocukları oldu. Dahl çocuklar için yazmasının itici gücünü kendi çocuklarına bağlıyordu. “Çocuklarım olmasaydı çocuklar için yazmazdım, yazamazdın zaten,” demişti bir söyleşisinde.

Kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok bi hayli beğeni alan bir yazardır. Onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünya çapında gösterilmiştir. Onun en popüler kitapları içerisinde Charlie’nin Çikolata Fabrikası, Charlie’nin Büyük Cam Asansörü, Dev Şeftali, Matilda Cadılar, BFG ve Kiss Kiss mevcuttur.

Roald Dahl’ın ilk çocuğu çok erken yaşta yaşamını yitirir. Oğlunun nasıl tedavi edileceği için, beyin cerrahisinde kullanılan bir aletin tasarımcılarından biri bile olur. Alet, tıp literatürüne geliştiricilerinin adıyla (“Wade-Dahl-Till tüpü”) girer.

Dahl’ın özellikle nöroloji hususunda hassasiyeti, ölümünden sonra “Roald Dahl’s Marvellous Children’s Charity” adlı vakfın kurulmasını sağladı.

Roald Dahl, yapıtlarını Buckinghamshire’daki evinin bahçesindeki küçük kulübede yazardı. Bu kulübeye başkalarının, hatta ailesinin bile girmesi yasaktı. Roald Dahl’ın “yazı kulübesi” bugün bir müze. İçi yazarın yazı yazarken kullandığı araç gereçlerin bunun yanında, seneler boyu birikmiş birbirinden enteresan nesnelerle dolu. Her nesnenin apayrı bir öyküsü var.

Roald Dahl çocuklar ve yetişkinler için elliden fazla roman ve öykü kitabı yayımladı. Ayrıca sinema ve televizyon için, bazılarını kendi kitaplarından uyarladığı senaryolar da yazdı. Kitaplarının pek çoğu beyazperdeye uyarlandı. “Gremlinler“den başka en bilinen birkaç tanesi “Cadılar”, “Matilda”, “James ve Dev Şeftali” ve “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”.

Evlilikleri :

1.eşi: 1953 senesinde sinema oyuncusu Patricia Neal ile evlendi. 1983 senesinde boşandı. Lucy Dahl, Tessa Dahl, Ophelia Dahl, Theo Matthew Dahl,Olivia Twenty Dahl adlarında beş çocukları oldu.
2.eşi: 1983 senesinde Felicity d’Abreu Crosland ile evlendi.

Roald Dahl, 23 Kasım 1990 tarihinde İngiltere, Oxford’da 74 yaşında myelodsiplastik sendrom sebebiyle ölmüştür.

Kitapları :
1961 – Dev Şeftali
1964 – Charlie’nin Çikolata Fabrikası
1970 – Fantastic Mr Fox
1973 – Charlie’nin Büyük Cam Asansörü
1975 – Dünya Şampiyonu Danny
1980 – The Twits
1981 – George’un Harika İlacı
1982 – Koca Sevimli Dev
1983 – Cadılar
1984 – Küçük Adam Büyürken
1985 – Zürafa, Peli ve Ben
1988 – Matilda
1990 – Esio Trot
1991 – The Minpins
1991 – The Vicar of Nibbleswicke

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün