Biyografi

Rob Halford Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Rob Halford kimdir?, Rob Halford kaç yaşında?, Rob Halford evi nerede?, Rob Halford nerelidir? Rob Halford ev adresi?, Rob Halford kaç yaşında?, Rob Halford nerede oturuyor?, Rob Halford nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Rob Halford hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 25.Ağustos.1951 senesinde doğan Rob Halford şu an için 70 yaşında ve Başak burcundandır. Rob Halford doğum yeri ise Walsall, West Midlands, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Rob Halford Kimdir? – Rob Halford Evi Nerede? – Rob Halford Nerede Oturuyor?

Rob Halford Kimdir?, evi nerede?

Metal Tanrısı lakabıyla tanınan İngiliz şarkısözü yazarı, şarkıcı ve müzisyen. Heavy metal müzik türünün en köklü gruplarından Judas Priest’in vokalisti olan Halford, bunun bunun yanında kendi adını taşıyan grubuyla da solo albümlere imza atmaktadır. 1969 senesinden günümüze kadar aktif müzik yaşamının içinde olan Halford, rock müzik tarihinin en güçlü seslerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Robert John Arthur Halford, 25 Ağustos1951 tarihinde, Walsall, West Midlands, İngiltere’de dünyaya geldi. Müzikle genç yaşlarda tanışan Halford, aralarında Thark, Athens Wood ve Hiroshima’nın da bulunduğu birden fazla rock grubunda vokal olarak görev aldı. İlk zamanlardaki müziğinde Deep Purple ve Led Zepplin’in etkileri görülen Halford, Hiroshima ile beraber kendi müziğini oluşturma yönünde adımlar atar.

Halford, Hiroshima grubuyla beraber sahne aldığı zamanda, kız kardeşinin aracılığıyla Judas Priest’in kurucularından Ian Hill ile tanıştı. Müzikal düşüncelerinin Hill ile uyuştuğunu gören sanatçı, eski grubundan davulcu John Hinch’i de yanına alarak Judas Priest’e katıldı. Grup ilk single çalışması olan Rocka Rolla’yı 1974 senesinde paylaştı; single ile aynı adı taşıyan albüm ise aynı yılın sonlarında piyasaya çıkmıştı.

Rocka Rolla’yı 1976 senesinde Sad Wings of Destiny, 1977 senesinde Sin After Sin, 1978 senesinde Stained Class ve Killing Machine izledi. Grup ilk canlı albümü olan Unleashed in the East’i piyasaya 1979 senesinde çıkarttı; artık popüleriteleri inanılmaz derecede yükselmişti.

Priest’in en iyi metal grupları arasına girmesini sağlayan albüm ise, 1980 tarihili British Steel oldu. Albümdeki Breaking the Law, United ve Grinder gibi şarkılar dönemin İngiltere başbakanı olan Margaret Thatcher’ın işçi düşmanı tavrını, kötüye giden ekonomiyi ve artan işsizliği protesto ediyor, şarkı sözlerindeki muhalif tavır ise grubu benzerlerinden ayırarak özellikle çalışan sınıfın gözünde yüceltiyordu. Halford’un eşsiz sesi ve de asi tavrı, grubun başarısındaki en mühim etkilerden birisiydi.

Grubun başarısı 1981 tarihli Point of Entry, 1982 tarihli Screaming for Vengeance ve 1988 tarihli Ram it Down albümleriyle devam ederken, Halford’un imajı da bu başarıyla uyumlu bir halde değişime uğradı. Deri giysileri, elinde kırbacı ve de motorsiklet üzerinde sahneye çıkası ile ünlenen şarkıcı, saçlarını da kazıtarak tamamiyle kendisine özgü bir imaj elde etmeyi başarmıştı.

Grubun müziği ve imajı otoriterin dikkatini üzerlerine çekti ve de korkulan olay 1989 senesinde gerçekleşti. Başarılı geçen bir konserin sonrasında göz altına alınan grup üyeleri, iki gencin Beter By You Beter Then Me adlı Judas Priest şarkısını dinleyerek intihar ettikleri gerekçesiyle mahkemeye çıkartıldılar. Gruba karşı olan ve grubun muhalif sesini bastırmak isteyen otoriteler şarkı sözlerinin içerisinde gençleri intihara sürükleyen gizli mesajların olduğunu idda ederek grubu suçladılar, fakat Hardford grup adına mahkemede yaptığı başarılı savunmayla bütün iddaları boşa çıkarttı.

Halford, Judas Priest grubuyla beraber 1990 senesinde çıkfazlalaştığı Painkiller albümünün sonrasında gruptan ayrılmak istediğini açıkladı. Solo kariyerine önem vermek istediği gerekçesiyle 1991 senesinde gruptan ayrılan Halford, kurduğu Fight ve 2wo adlı gruplarla solo kariyerine devam etti.

2003 senesinde eski grubu Judas Priest’e geri dönen Halford, 2008 senesinde Nostradamus adlı albümü grubuyla beraber piyasaya çıkarttı ve de Türkiye’yi de kapsayan büyük bir dünya turnesine çıktı.

2002 senesinde Spun adlı sinema filminde rol alan ve de 2009 senesinde piyasaya çıkan video oyunu Brutal Legend’ın seslendirme kadrosunda bulunan Halford, halen aktif müzik yaşamına devam ediyor. 1998 senesinde müzik kanalı MTV’ye verdiği bir röportajda gay olduğunu söyleyen Halford, bu hususta hayranlarından hiçbir zaman baskı görmediğini de eklemekte.

Halford halen Phoenix, Arizona, A.B.D’de bulunan malikanesinde yaşamakta.

Albümleri

Judas Priest

Rocka Rolla (1974)

Sad Wings of Destiny (1976)

Sin After Sin (1977)

Stained Class (1978)

Killing Machine (1978)

British Steel (1980)

Point of Entry (1981)

Screaming for Vengeance (1982)

Defenders of the Faith (1984)

Turbo (1986)

Ram It Down (1988)

Painkiller (1990)

Angel of Retribution (2005)

Nostradamus (2008)

Fight

War of Words (1993)

Mutations (1994)

A Small Deadly Space (1995)

2wo

Voyeurs (1997)

Halford

Resurrection (2000)

Crucible (2002)

Halford III: Winter Songs (2009)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün