Biyografi

Robert Falcon Scott Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Robert Falcon Scott kimdir?, Robert Falcon Scott kaç yaşında?, Robert Falcon Scott evi nerede?, Robert Falcon Scott nerelidir? Robert Falcon Scott ev adresi?, Robert Falcon Scott kaç yaşında?, Robert Falcon Scott nerede oturuyor?, Robert Falcon Scott nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Robert Falcon Scott hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Haziran.186829.Mart.1912 senesinde doğan Robert Falcon Scott şu an için 44 yaşında ve İkizler burcundandır. Robert Falcon Scott doğum yeri ise Plymouth, İngiltereRoss Buz Sahanlığı, Güney Kutup Bölgesi olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Kaşif olarak devam ettirmektedir.

Robert Falcon Scott Kimdir? – Robert Falcon Scott Evi Nerede? – Robert Falcon Scott Nerede Oturuyor?

Robert Falcon Scott Kimdir?, evi nerede?

Robert Falcon Scott, 6 Haziran 1868 tarihinde Plymouth, İngiltere’de John Edward ile Hannah çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 14 yaşında iken 1882’de İngiliz deniz kuvvetlerinde çalışmaya başladı. 1901 ile 1904 senelerı içindeki devrede İngilizlerin Güney Kutbu’na gönderdikleri 50 kişilik bir ekiple Antarktika keşfine katıldı ve keşif heyetlerine başkanlık etti. Arkadaşları ile birlikte Güney Kutbu’nda 82 enlem dairesine kadar gitti Bu, o günün şartlarına göre çok büyük bir başarı sayılmıştı. Bu başarısı aracılığıyla yüzbaşı rütbesine getirildi.

Robert Falcon Scott, 1908 senesinde Kathleen Scott ile evlendi. Peter Scott (d.1909) adında bir çocuğu oldu.

1909 senesinde ikinci Güney Kutbu yolculuğu için çalışmalarına başladı. Bu defa Güney Kutbu noktasına varmak, her ne pahasına olursa olsun, Güney Kutbu’na İngiliz bayrağını dikmek istiyordu.

1 Kasım 1911 tarihinde Güney Kutbuna doğru hareket eden Robert Falcon Scott ve 4 arkadaşı 17 Ocak 1912 tarihinde Güney Kutbu’na vardılarsa da onlardan bir ay önce Norveçli kaşif Roald Amundsen ile dostları Güney Kutbu’nu keşfedip kutup noktasına Norveç bayrağını dikmişlerdi.

Robert Falcon Scott ve ekibi, kamplarını Ross Adası’ndaki Evans Burnu’na kurmuştu. Roald Amundsen’in kamp kurduğu Balinalar Koyu’na göre Güney Kutbu’na ortalama 100 kilometre daha uzak olan bu bölgeden Beardmore Buzulu yoluyla Antarktika Platosu’na ulaşmayı planlıyorlardı.

Bu buzulun eğimi, Roald Amundsen ve dostlarının üzerinde yol aldığı Axel Heiberg Buzulu’na göre daha düşük olduğu için her ne kadar mesafe daha fazla olsa da yolculuğun çok daha kolay geçeceği düşünülüyordu. Ancak bu rota Scott ve dostlarının soğuk Antarktika Platosu’nda daha uzun süre geçirmesine de neden olacaktı. Üstelik Scott bu yüksekliklerde gerekli olacak besin miktarını yanlış hesapladığı için beraberlerinde getirdikleri yiyecek miktarı azdı. Su ihtiyacının Roald Amundsen’in yolculuğunda olduğu gibi buzun eritilmesiyle sağlanması planlanıyordu. Ancak Roald Amundsen ve dostlarının aksine parafin dolu kutuları sıkıca lehimlemedikleri için beraberlerinde getirdikleri yakıtın bir kısmı buharlaşarak kaybolacaktı. Bu durum yeterli miktarda su üretememeleriyle ve kâşiflerin vücutlarının yolculuk esnasında aşırı miktarda su kaybetmesiyle neticelendi

Robert Falcon Scott ve dostlarının yanında köpeklerle birlikte midilliler ve motorlu kızaklar da vardı. Ancak motorlu kızakların en büyüğü hiç kullanılamadan gemiden karaya çıkarılırken kaybedilince geriye yalnızca iki küçük motorlu kızak kalmıştı. Ayrıca ekiptekiler kayakla kayma hususunda tecrübeli olmayandi ve her ne kadar Scott tarafından kaymayı öğrenmeye teşvik edilmişlerse de isteksiz davranmışlardı.

Scott ve dostları 1 Kasım 1911’de yolculuğa başladılar. Başlangıçta dörder kişilik iki ekip vardı. Bu ekiplerden birinin Güney Kutbu’na ulaşması diğer grubunsa bu gruba destek olmak için yiyecek taşıması ve geri dönüş yolculuğunda gerekli olacak besin depolarını kurması planlanıyordu. Scott daha sonra kutba gidecek ekibin beş kişilik olmasına karar verdi, diğer üç kişiyse gemiye geri döndü.

Roald Amundsen’in yolculuğunda olduğu gibi köpeklerin gerektikçe besin kaynağı olarak kullanıldığı bu yolculuk 77 gün sürdü. Nihayetinde Scott ve dostları 17 Ocak 1912 günü Güney Kutbu’na ulaştıklarında Roald Amundsen’in kendilerinden beş hafta önce bölgeye eriştiğini öğrendiler. Bu sırada ekiptekiler yetersiz beslenme ve özellikle de C vitamini eksikliği sebebiyle bitkin düşmüştü.

Bir gün dinlendikten sonra dönüş yolculuğuna başladılar. Aşırı soğuğa ve yetersiz beslenmeye rağmen Güney Kutbu Platosu’nun sınırlarına sağ salim ulaşmayı başardılar. Ancak ekiptekilerden biri Beardmore Buzulu üzerinden deniz kıyısına doğru yolculuk ederken 17 Şubat 1912 günü bir kaza neticesinde yaşamını yitirdi.

Robert Falcon Scott yolculuğa başlamadan önce destek grubundakilere 1 Mart günü kendilerini 80° enlemi civarında belirledikleri bir bölgede köpeklerle karşılamaları için emir vermişti. Güney Kutbu’ndan dönen ekipteki dört kişi bu bölgeye 27 Şubat günü, tespit edilenden de daha erken bir tarihte ulaşmayı başardı. Ancak 10 Mart’a kadar beklemelerine rağmen kendilerini karşılamaya gelen olmadı. Deniz kıyısındaki kamplarına ulaşmak için aşırı soğuk havada yapmaları gereken ortalama 650 kilometrelik bir yolculuk vardı ve daha fazla bekleyemezlerdi. O gün ekiptekilerden biri yolculuğu sağ olarak tamamlamaktan umudunu keserek çadırdan çıktı ve kar fırtınasının içinde kayboldu. Geriye kalan üç kişi fakat 35 kilometre kadar yol yapmayı başarabildikten sonra 19 Mart günü son kamplarını kurdular. Kar fırtınası ilerlemelerini zorlaştırıyordu ve çok az gıdaları vardı. Scott’ın yolculuk esnasında tuttuğu günlükteki son tarih 29 Mart. Güney Kutbu’ndan ayrıldıktan ortalama 70 gün sonra yaşamını kaybettiklerinde, içinde bir ton yiyecek ve yakıt bulunan depoya varmalarına yalnızca 18 kilometre kalmıştı. Üzeri karlarla örtülmüş çadırları fakat sekiz ay sonra, 12 Kasım 1912’de bulunabildi.

Robert Falcon Scott ve ekibinin yolcuğu çok kötü şartlar içinde başladı. Sık sık çıkan korkunç tipiler kâşiflerin ilerlemesine engel oluyordu. Robert Falcon Scott ile sağ kalan iki arkadaşı, yiyecek depolarına 18 km. uzakta donarak yaşamını kaybettiler. Ertesi yıl kasım ayında Güney Kutbu’na giden başka bir keşif heyeti, Scott’la dostlarının donmuş cesetlerini, yolculukla alakalı çeşitli notları, eşyalarını buldu.

Robert Falcon Scott, 29 Mart 1912 tarihinde Ross Buz Sahanlığı, Güney Kutup Bölgesinde dönüş yolculukları esnasında Scott ve yol dostları, takâtsizlik, açlık ve aşırı soğuktan bütünüyle donarak 44 yaşında ölmüştür.

Robert Falcon Scott ve dört arkadaşının Güney Kutbu’na ulaşmayı başardığı fakat dönüş yolunda yaşamını kaybettikleri haberi, keşif gemisi 10 Şubat 1913’te Yeni Zelanda’ya ulaştıktan sonra dünyaya yayıldı. Yolculuk esnasında yaşamını kaybedenler, cesaretleri ve azimleri sebebiyle Britanya’da ulusal kahraman ilan edildi.

1948 senesinde Scott ve dostlarının macerasını anlatan “Antarktikalı Scott” isimli bir film çekildi.

Bugün Güney Kutbu’nda Cambridge Üniversitesi tarafından kurulmuş Scott Kutup Araştırma Enstitüsü adını taşıyan bir araştırma merkezi var. Bir kütüphane ve müzeye de ev sahipliği yapan enstitüde 60 civarında personel çalışıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu