Biyografi

Robert Koch Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Robert Koch kimdir?, Robert Koch kaç yaşında?, Robert Koch evi nerede?, Robert Koch nerelidir? Robert Koch ev adresi?, Robert Koch kaç yaşında?, Robert Koch nerede oturuyor?, Robert Koch nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Robert Koch hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 11.Aralık.184327.Mayıs.1910 senesinde doğan Robert Koch şu an için 67 yaşında ve Yay burcundandır. Robert Koch doğum yeri ise Clausthal-Zellerfeld, AlmanyaBaden-Baden, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Doktor olarak devam ettirmektedir.

Robert Koch Kimdir? – Robert Koch Evi Nerede? – Robert Koch Nerede Oturuyor?

Robert Koch Kimdir?, evi nerede?

Robert Koch, Antraks basili (Şarbon Hastalığı) ve tüberküloz basili (verem mikrobu)’nu ilk tespit edendir. Kendi dalında Louis Pasteur’den sonraki en büyük bilim adamı olarak kabul edilir.

Robert Koch, 11 Aralık 1843 tarihinde Clausthal-Zellerfeld, Almanya’da doğmuştur. Babasının adı Hermann Koch, annesinin adı Mathilde Julie Henriette Biewand’dir. 1866 senesinde Göttingen Üniversitesinden mezun olarak tıp doktorasını aldı. 1870’li senelerdaki savaş zamanında orduda hekimlik yapmıştır. Askerlik sonrası Almanya’nın çeşitli şehirlerinde doktorluk yaparak yaşamını kazandı. Bunun yanında bakteriyolojiye merak sardı.

Robert Koch, 1876’da şirpençe hastalığı (Şarbon) üzerinde yaptığı çalışmaların sonuçlarını paylaştı. Bu çalışmaları bakteriyolojiye karşı duyulan ilgiyi artırdı. Koch, 1880’de Alman Sağlık Komisyonuna üye seçildi. Böylelikle çalışmalarına daha sistemli bir halde devam etmek imkânını buldu. Bu sıralarda verem bütün Avrupa’yı kırıp geçiriyordu. Doktor Koch, bir veremli hasta ölünce hemen ölünün hastalıklı organlarının mikroplu kısımlarını ayrı bir yere toplardı. O sıralarda verem mikrobu halen bilinmiyordu. Koch, bu mikrobu ele geçirmek için bütün boyayıcı maddeleri denemiş, mikroskobunu bütün büyütme derecelerine göre ayarlayıp bu basili aramış ama bir türlü bulamamıştı. Sonunda ümidini kesmiş ve bütün elindekileri yok etmeye karar vermişti. Fakat tam hepsini atmak üzereyken, yarım milimetrenin binde biri kadar büyüklükte birtakım çubuksu cisimleri fark etti. Doktor, bu çubuk şekilli mikropları ayırarak üretti, sonra da kobaylarına aşıladı. Hayvanlar verem oldular. Böylelikle 1882’de düşman keşfedildi ve adına “Koch basili” denildi.

Robert Koch, Antraks basili (Şarbon Hastalığı) ve tüberküloz basili (verem mikrobu)’nu ilk tespit edendir. Tüberküloz hususundaki keşifleri sebebiyle 1905 senesinde Nobel Tıp ya da Fizyoloji Ödülünü almıştır. Ayrıca koleranın da mikrobunu bulmuş, sıtma hastalığının nasıl tedavi edileceği üzerinde çalışmış, yaşamını kaybettirücü bir hastalık olan uyku hastalığının Afrika’da yaşayan çeçe sineklerinden geçtiğini keşfetmiştir.

Robert Koch, 1880′de Berlin’de bulunan imparatorluk Sağlık Dairesine atandı. 1904 yılına kadar süren bu görevinin bunun yanında Berlin Üniversitesinde Hijiyen Enstitüsü ile yeni kurulan Mikrobik Hastalıklar Enstitüsünün de müdürlülerini üstlendi. Her biri ayrı ayrı yüzyılımızı etkileyecek olan bir takım buluşların sahibi Georg Theodor August Gaffky, Friedrich Loeffler, Emil Adolf von Behring ve Paul Ehrlich gibi tıp uzman kişilerından oluşan bir ekiple çalışan Koch, tıbba yaptığı en mühim katkılarını bu zaman içinde gerçekleştirecekti. Nitekim 1882 senesinde, kendi adıyla Koch basili“ olarak anılacak olan tüberküloz mikrobunu buldu. Aslını söylemek gerekirse Parisli hekim Jean Antoine Villemin tüberkülozun bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve aşı yoluyla hasta hayvandan sağlam olanlara bulaştırılabileceğini 1865 senesinde göstermişti. Ancak hastalığın gerçek taşıyıcısının tüberküloz basili olduğunu Koch ispatlayacaktı. Bunu yapabilmek için Robert Koch önce tüberküloz basilini kültür içinde büyütmeyi başardı. Sonra da kültür ürünlerini hayvanlara enjekte ederek hastalanmalarını sağladı. Böylelikle belirli bir hastalığa fakat özgül bir basilin yol açabileceğini sergilemiş oluyordu.

Robert Koch, 1888’de tanınmış doktor ve bilginlerle birlikte Mısır ve Hindistan’a gönderildi. Bu ülkelerde yaygın bir halde olan kolera hastalığının nedenlerini inceleyecekler, bir tedavi şekli bulmaya çalışacaklardı. Koch, bu hastalığın da mikrobunu buldu. Daha sonra Berlin Üniversitesine profesör oldu.

Robert Koch, 1896-1906 senelerı içerisinde Afrika’ya yaptığı birkaç seyahat esnasında uyku hastalığının çeçe denilen sineklerin ısırması neticesinde meydana geldiğinı buldu. Bundan dolayı, 1905’te Nobel Tıp ödülünü kazandı. Ömrünün sonuna kadar tıp hususunda çeşitli eserler hazırladı.

Evlilikleri :

1.eşi: 1867 senesinde Emma Adolfine Josephine Fraatz ile evlendi. 1893 senesinde boşandı. Gertrude Koch (d.1868) adında bir çocuğu oldu.
2.eşi: 1893 senesinde Hedwig Freiberg ile evlendi.

Robert Koch, 27 Mayıs 1910 tarihinde Baden-Baden, Almanya’da 67 yaşında kalp hastalığından ölmüştür. Vasiyeti üzerine mumyalanıp Baden-Baden’e gömüldü.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün