Biyografi

Robert Plant Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Robert Plant kimdir?, Robert Plant kaç yaşında?, Robert Plant evi nerede?, Robert Plant nerelidir? Robert Plant ev adresi?, Robert Plant kaç yaşında?, Robert Plant nerede oturuyor?, Robert Plant nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Robert Plant hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 20.Ağustos.1948 senesinde doğan Robert Plant şu an için 73 yaşında ve Aslan burcundandır. Robert Plant doğum yeri ise West Bromwich, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Robert Plant Kimdir? – Robert Plant Evi Nerede? – Robert Plant Nerede Oturuyor?

Robert Plant Kimdir?, evi nerede?

Hard rock, heavy metal, blues rock gibi birden fazla farklı alanda eser vermiş olan İngiliz müzisyen. Efsanevi hard rock grubu Led Zeppelin’in vokalisti ve söz yazarı olarak bilinen Plant, grubun dağılmasının sonrasında yaptığı solo projelerle de adından söz ettirmiştir. Halen aktif olarak müzik hayatına devam eden Plant, 2009 senesinde, T-Bone Burnett adlı albümüyle Yılın Albümü dalında Grammy Ödülü kazanmıştır.

Robert Plant, 20 Ağustos1948 tarihinde, Robert ve Annie Plant çiftinin oğlu olarak West Bromwich, İngiltere’de dünyaya geldi. Halesowen kasabasında büyüyen Plant, çok küçük yaşlarda müzikle tanıştı; ilk ilahı ise o zamandaki çocukların çoğunda olduğu gibi Elvis’ti.

Stourbridge’de bulunan ve yalnızca çok başarılı gençlerin kabul edildiği King Edward VI Koleji’ne kayıt olan Plant, blues’a olan düşkünlüğü sebebiyle okula gereken önemi veremediğini farketti ve eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Henüz 16 yaşındayken ailesinin evini terkeden şarkıcı, çeşitli yerel blues gruplarıyla çalışmaya başladı.

Bir yandan yerel bar gruplarıyla beraber çalarken, öte yandan da para kazanmak için çeşitli işlere girip çıkan Plant, 1967 senesinde sahne aldığı grubu The Crawling King Snakes aracılığıyla Zeppelin’in temellerini atacağı davulcu John Bonham ile tanıştı.

1968 yılına gelindiğinde Robert Plant çok fazla bir satış başarısı gösterememiş olsa dahi bulundukları kasabada güçlü sesi olan başarılı bir vokal olarak tanınmaya başlanmıştı. Gitarist Jimmy Page rock grubuna başarılı bir vokal arıyordu ve uzun bir ikna sürecinden sonra Plant’i gruba katmayı başardı. Plant’in arkadaşı davulcu Bonham’ın da katılmasıyla kadrosu şekillenen grup, The Yardbirds adını taşıyordu. Fakat Yardbirds’ün eski elemanlarından birisinin grubun isim hakkına sahip olması sebebiyle grup kısa bir süre sonra adını Led Zeppelin olarak değiştirdi.

Led Zeppelin kendi adını taşıyan ilk albümünü 1969 senesinde piyasaya çıkarttı. Aynı yılın sonlarında II, 1970 senesinde III ve 1971 senesinde IV adlı albümleri sevenlerine sunan grup, artık rock müzik bölgesindeki en büyük ve en ilham verici grupların içerisinde yer alıyordu. 19711977 senelerı içerisinde altın çağını yaşıyan grup, dünyanın en büyük rock grubu adıyla birden fazla konser verdi. IV adlı albümlerinin kapağında bulunan ve her biri grup üyelerinin birini temsil eden simgeler ve karanlık şarkı sözleri yüzünden satanist olmakla ve çok daha kötüleriyle suçlansalar da, her daim bildikleri en iyi şeyi, kaliteli müziği devam ettirdiler. Led Zeppelin, davulcuları John Bonham’ın 1980 senesindeki ani ölümüyle sarsıldı. Aşırı alkol ve düzensiz yaşamın kurbanı olan Bonham’ın vefatının sonrasında grubu devam ettirmek istemeyen Plant ve dostları Zeppelin’in sonunu getirdiler. Grubun son albümü ise Bonham’ın vefatından kısa bir süre önce piyasaya çıkan In Through the Out Door oldu.

Plant’in Zeppelin senelerında başından birden fazla talihsiz olay geçmişti. 1975 senesinde geçirdiği trafik kazasında karısıyla beraber ölümle burun buruna gelip ağır yaralı olarak kurtulan müzisyen, 1977 senesinde ise halen 5 yaşında olan oğlu Karac’ı ağır bir mide enfeksiyonu sebebiyle kaybetti. Gruplarının davulcusu ve Plant’in en yakın dostlarından birisi olan Bonham’ın kaybı ise bütün bunların üzerine tuz biber ekti ve de Plant bir süre için müzikal çalışmalardan uzak kaldı.

Zeppelin’den ayrılmasının sonrasında iki yıl kadar bir süre müziğe ara veren Plant, 1982 senesinde çıkfazlalaştığı ilk solo albümü Pictures at Eleven ile sahnelere geri döndü. İngiltere ve Amerika müzik listelerinde 2. sıraya kadar artan albüm, sanatçının solo kariyerinin de başarılı yer alacağının göstergesiydi. Halen solo kariyerine devam ediyor olan Plant, son olarak 2010 senesinin Eylül ayında, Band of Joy adındaki 9. stüdyo albümünü piyasaya çıkarttı.

1968 senesinde Maureen Wilson ile evlenen Plant, bu evlilikten Carmen Jane adlı bir kız ve Karac ile Logan adında iki erkek çocuğa sahip oldu. Karac Pendragon Page, 1977 senesinde, halen 5 yaşındayken kaptığı bir virüse bağlı oluşan enfeksiyonlardan yaşamını kaybetti. Çift, 1983 senesinde boşandı.

Hit Parader dergisinin 2006 senesinde gerçekleştirdiği Tüm Zamanların En İyi Metal Müzisyeni anketinde 1 numarada bulunan Plant, listenin ilk sıralarını müzikal olarak kendisinden etkilendiğini açıkça söyleyen Rob Halford, Steven Tyler ve Freddie Mercury ile paylaştı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün