Biyografi

Roberto Benigni Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Roberto Benigni kimdir?, Roberto Benigni kaç yaşında?, Roberto Benigni evi nerede?, Roberto Benigni nerelidir? Roberto Benigni ev adresi?, Roberto Benigni kaç yaşında?, Roberto Benigni nerede oturuyor?, Roberto Benigni nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Roberto Benigni hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Ekim.1952 senesinde doğan Roberto Benigni şu an için 69 yaşında ve Akrep burcundandır. Roberto Benigni doğum yeri ise Tuscany, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Roberto Benigni Kimdir? – Roberto Benigni Evi Nerede? – Roberto Benigni Nerede Oturuyor?

Roberto Benigni Kimdir?, evi nerede?

Oscar Ödüllü ünlü İtalyan komedi oyuncusu.

1952 senesinde Arezzo‘da dünyaya geldi. Kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Prato‘ya taşındılar. Gençliğinde içe kapanık biriydi. Floransa‘daki Jesuits Seminary Papaz Okulu‘na gitti. Ardından Prato’da Economy Institute‘ye devam etti. İlk kez 1972 senesinde Prato’da sahne aldı. Aynı yıl başka tiyatro oyunlarında sahne almak için Roma‘ya gitti. Tiyatro oyunlarında çalışırken öte yandan da televizyon dünyasına atıldı.1975‘de Giuseppe Bertolucci‘nin yazdığı “Cioni Mario di Gaspare fu Guilia” adlı oyunla büyük çıkışını yaptı.

İtalya‘da tanınması 1970lerin ünlü televizyon serisi “Televacca” ile oldu. Bu seride bulunan ağır hiciv içeren “Anthem of The Melting Body” adlı bölüm yüzünden büyük skandallara sebep oldu. İtalyan Kominist Partisi önderi Enrico Berlinguer, bir süre Benigni’ye yasak getirdi.

Ardından 1977 senesinde yine Giuseppe Bertolucci’ye ait “Berlinguer ti Voglio Bene” adlı filmde Cioni Mario kişiliğini oynadı. 1979 yılı onun için verimli bir yıl oldu. “Ma Che Cos’é Questo Amore” adlı televizyon serisinde çalışırken öte yandan da “Letti Selvaggi“, “La Luna“, “Clair de Femme” ve “Chiedo Asilo” adlı filmlerde rol aldı. 1980 senesinde Renzo Arbore‘nin “Pap’occhio II” adlı filminde rol aldı.

1983 yılına gelindiğinde ilk yönetmenlik deneyimi olan “Tu Mi Turbi“(You Upset Me) adlı filmi çekti. Filmin setinde tanıştığı ünlü oyuncu Nicoletta Braschi ile evlendi. Daha sonraki filmlerinde hep Braschi ile rol aldı. 1986 senesinde Amerikalı yönetmen Jim Jarmusch ile çalışmaya başladı. “Down By Law“(1986), “Night On Earth“(1991) ve “Coffee And Cigarettes“(2003) adlı filmlerde aynı yönetmen ile çalıştı. 1993‘de ünlü Pink Panther serisinin devamı olan “Son Of The Pink Panther” adlı filmde Blake Edwards ile birlikte çalıştı. Filmde dedektif Clouseau’nun sakar oğlu rolünü oynadı.

1989 senesinde Federico Fellini‘nin “La Voce Della Luna” adlı filminde ilk ciddi rolünü oynadı. Dünyaca tanınması 1997 senesinde rol aldığı “Life is Beautiful” adlı film ile oldu. Senaryosu Vincenzo Cerami‘ye ait olan filmde ailesiyle birlikte Nazi Kampına gönderilen bir adamın trajigülünç öyküsünü anlattı. Film 7 dalda Oscar‘a aday oldu. Bu filmdeki üstün sergilediği güçle 1998 senesinde “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar Ödülü’nü aldı. Sempatik ve içten tavırları ile Oscar törenine damgasını vurdu.

Benigni bunun bunun yanında 1999 senesinde “Asterix And Obelix Take On César” adlı filmde César’ı yaşamını kaybettirüp yerine Roma İmparatoru olmak isteyen Lecius Detritus kişiliğini canlandırdı.

2002 senesinde “Pinocchio” ile yönetmenliğe geri döndü. İtalyan sineması için büyük bütçelerle çekilen film olumlu eleştiriler alamadı. Aynı yıl Avrupa Film Ödülleri’nde “En İyi Belgesel Sinema” dalında aday olan, Damian Pettigrew imzalı “Fellini: I’m a Born Liar” adlı çalışmada yer aldı.Benigni en son 2005 senesinde “The Tiger And The Snow” adlı Irak Savaşı konulu filmde yer aldı. Yine aynı yıl çok izlenen bir haber programında striptiz yapmaya kalkışması ile dikkatleri üstüne çekti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün