Biyografi

Rolling Stones Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Rolling Stones kimdir?, Rolling Stones kaç yaşında?, Rolling Stones evi nerede?, Rolling Stones nerelidir? Rolling Stones ev adresi?, Rolling Stones kaç yaşında?, Rolling Stones nerede oturuyor?, Rolling Stones nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Rolling Stones hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1962 senesinde doğan Rolling Stones şu an için 59 yaşında ve burcundandır. Rolling Stones doğum yeri ise Londra, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Rolling Stones Kimdir? – Rolling Stones Evi Nerede? – Rolling Stones Nerede Oturuyor?

Rolling Stones Kimdir?, evi nerede?

Dünyanın en uzun soluklu gruplarından biri olan The Rolling Stones, Rock Müziğin Yaşayan Efsanesidir.

The Rolling Stones’in üyeleri :
Mick Jagger
Keith Richards
Ronnie Wood
Charlie Watts

The Rolling Stones, Eski üyeleri:
Brian Jones
Ian Stewart
Bill Wyman
Mick Taylor
Dick Taylor

The Rolling Stones, 1962 senesinde Londra, İngiltere‘de kurulan rock müzik grubudur. Kuruluşunun ilk senelerında kadrosunda Brian Jones (gitar, mızıka), Ian Stewart (klavye, piyano), Mick Jagger (ana vokal, mızıka), Keith Richards (gitar, vokal), Bill Wyman (bas gitar) ve Charlie Watts (bateri) vardı. Bill Wyman’ın 1993 senesinde gruptan ayrılmasından sonra grubun tam kadrosu Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts ve gitarist Ronnie Wood‘tan oluşuyordu. Darryl Jones (bas gitar) ve Chuck Leavell (klavye) da devamlı katkıda bulundular fakat tam üye değillerdi.

Grup 1989 senesinde Rock and Roll Hall of Fame’e dahil oldu. Rolling Stone dergisi, grubu “Tüm zamanların en büyük 100 sanatçısı” listesinde 4. sıraya koydu. Dünya çapında 200 milyonun üzerinde albüm satmışlardır.

The Rolling Stones, önceleri Avrupa’da popülerken daha sonra şöhretleri 1960’ların ortasında Güney Amerika’ya da yayıldı.

22 adet stüdyo albümü yayınlayan gurup, son albümleri, A Bigger Bang 2005’te yayımlanmıştır.

Sık sık İngiltere‘nin ünlü gece kulüpleri Marquee Club ya da The Ealing Club’e giden Mick Jagger, kendisi gibi blues tarzında müzik yapan Brian Jones ve Keith Richards‘ın hayranıydı. Richards’la okul senelerından da arkadaş olan Jagger, Bill Wyman, Ian Stewart ve Charlie Watts‘la birlikte Rolling Stones‘u kurdu. Grubun adı Muddy Waters‘ın “Rollin’ Stone Blues” isimli şarkısından geliyordu. İlk konserlerini Londra‘da Marquee Club’da vermişlerdi. Rolling Stones’un ilk senelerında Jagger seyirci önünde bi hayli beceriksizdi. Ancak daha sonra sahne performansını geliştirdi ve enstrüman çalmayı öğrendi. Ike ve Tina Turner gibi müzisyenlerle sahne alıyorlardı ve Jagger sahnede benzersiz olabilmek için vokallerden yardım alıyordu. Beste yapmaya başladıktan sonra Richards’la iyi bir ikili ve yakın arkadaş oldu. Brian Jones ise diğer grup üyelerine göre daha izoleydi.

1963 senesinin nisan ayında Andrew Loog Oldham, grubu Crawdaddy‘de izleme fırsatı buldu ve ertesi gün Rolling Stones’la kontrat imzaladı. Mayıs ayında ise Decca Records’la anlaşan grup ilk single’ları “Come On”u piyasaya sürdüler. İkinci single söz ve müziğini John Lennon ve Paul McCartney‘in yaptığı “I Wanna Be Your Man” oldu. 1964 Ocak ayında grup, dört Amerikan rock’n’soul klasiğinin cover’ından oluşan bir EP çıkardı. Bir ay sonra Bo Diddley‘in “Not Fade Away”in bir versiyonu olan üçüncü single’ı müzik marketlerdeki yerini almıştı. “Not Fade Away” The Rolling Stones’un listelerde ilk onun içine girebilen ilk single’ıydı. İlk albümleri listelere bir numaradan giriş yapan grubun, Haziran ayında ise “It’s All Over Now” isimli single’ları listelerin zirvesine yerleşti ve gruba altın plak ödülü kazandırdı. 1965‘te ikinci albümleri”Rolling Stones Number 2″la müzikseverleri bir araya getirdilar. Albümden çıkan ilk single The Last Time yine liste karşılaşmasında başı çekti ve daha sonra gelen “(I Can’t Get No) Satisfaction” The Rolling Stones’un dünya çapında tanınan bir grup olmasını sağladı.

1966 senesinde Chrissie Shrimpton‘la 3 yıl süren birlikteliğini sonlandıran Mick Jagger, kendisi gibi şarkıcı olan Marianne Faithfull’la bir araya geldi. 1967‘de İngiliz polisinin uyuşturucu baskınında Marianne Faithfull, Richards ve Jagger, Richards’ın evinde yakayı ele verdilar. Bu olayla birlikte uzun süre İngiliz basınının gündeminde kalacaklardı. Aynı yılın ağustos ayında yargılandıkları süre içinde kendilerine destek olan hayranları için kaydettikleri “We Love You” isimli single’ı çıkardılar. Grup üyelerinden Brian Jones İşlediği bir suç sebebiyle yurt dışına çıkışı yasak olduğu için ABD turnesine katılamadı ve gruptaki yerini Mick Taylor aldı. Kısa bir süre sonra da 3 Temmuz 1969 tarihinde evinin yüzme havuzunda boğularak hayatı bitti. Grubun yeni gitaristi ise John Mayall’s Bluesbreakers’dan Mick Taylor oldu.

60’lı senelerın sonunda The Rolling Stones, dünyanın en iyi rock’n roll grubu olarak adlandırılıyordu.

Ölen gitarist Brian Jones‘ın anısı için Hyde Park‘ta bir konser verildi ve hemen sonrasında yeni single “Honky Tonk Woman” müzik marketlerdeki yerini aldı.

Brian Jones‘un ölümünün üzerinden fazla geçmeden grup trajik bir olay daha yaşadı. Yeni albümleri Let It Bleed’in tanıtımı için düzenledikleri konserde güvenlik işi Hell’s Angels adındaki bir motosiklet çetesine verildi. Seyircilerden biri içeriye silahla girdiği gerekçesiyle çete üyeleri tarafından dövüldü, bıçaklı saldırıya uğradı ve konser alanında yaşamını kaybetti.

1971 senesinde plak şirketleri Decca ile anlaşmaları sona eren grup kendi plak şirketleri Rolling Stones Records’ı kurdular. Nisan ayında The Rolling Stones’un mühim albümlerinden biri olarak kabul gören ve albüm kapağında Andy Warhol‘un tasarımının bulunduğu “Sticky Fingers” piyasaya çıktı. 1973 senesinde ise “Goats Head Soup” albümünden “Angie” single’ı piyasadaydı. Menajer olarak Andrew Loog Oldham ve Allen B. Klein‘la çalıştıktan sonra Jagger eski arkadaşı ve meslektaşı Prens Rupert Löwenstein‘la anlaşmaya vardı. Löwenstein, grubun mali danışmanıydı.

1981 senesinde çıkardıkları “Tattoo You” albümündeki “Start Me Up” şarkıları Windows 95 için hazırlanan reklamda kullanıldı ve buna karşılık olarak da ekip Windows’tan 3 milyon dolar ödeme aldı. Bu, grubun ilk kez şarkılarının bir reklam kampanyasında kullanılmasına izin verişiydi.

1992 senesinde The Rolling Stones 30. yıldönümlerini kutladı ve BBC‘deki “London Tonight” programında kendisiyle yapılan röportajda Billy Wyman gruptan ayrıldığını açıkladı.

1995 senesinde grubuyla bundan öncekilerde hiç konser vermedikleri Güney Amerika Turnesi’ne çıkan Jagger, o yıl Victoria Pearman‘la Jagged Films isimli film ve prodüksiyon şirketini kurdu. Casino, The Fan ve Basquiat gibi filmlerin soundtrack’lerini hazırlayan grup, sırasıyla 1997‘de Bridges To Babylon ve 1998‘de “No Security” isimli albümleri piyasaya sürdüler.

Grubun 1997 senesinde paylaştığı “Bridges To Babylon” albümünde bulunan Anybody Seen My Baby şarkısının klibinde Angelina Jolie rol aldı. Yönetmen koltuğunda ise Nirvana’nın Smells Like Teen Spirit şarkısının klibinin de yönetmenliğini yapan Samuel Jones oturuyor.

2005 senesinde rock’n roll dünyasının efsane dörtlüsü yeni albümleri A Bigger Bang’i hayranlarıyla bir araya getirdilar. Albümde George W. Bush‘un eleştirildiği Sweet Neo Con isimli şarkı da yer alıyordu.

The Rolling Stones gurubunun büyük bir hayranı olan yönetmen Martin Scorsese, dört filminde de Gimme Shelter şarkısını kullandı. Martin Scorsese, bunun yanında grubu konu alan Shine A Light isimli belgeselin de yönetmenliğini yaptı.

The Rolling Stones’un blues eserlerini yeniden yorumladığı Blue & Lonesome albümünün iki şarkısında tanınmış blues sanatçısı Eric Clapton yer alıyor. Clapton, Everybody Knows About My Good Thing şarkısına slide gitar, I Can’t Quit You Baby şarkısına ise solo gitarla eşlik ediyor. Albüm bunun bunun yanında En İyi Geleneksel Blues Albümü Grammy Ödülü’ne sahip.

The Rolling Stones 2006 senesinde Copacabana Beach’te 1.5 milyon insanın önünde sahne aldı. Okyanus ve kumun eşlik ettiği tarihi konser, tüm zamanların en büyük rock konserlerinden biri oldu.

Yaşamı boyunca bir çok müzisyenin hayatına dokunan Ahmet Ertegün, Mick Jagger ile çok iyi anlaşıyordu.

Mick Jagger, The Rolling Stones’un en politik şarkısı olarak gösterilen Street Fighting Man’i Vietnam Savaşı‘na yönelik kendisinin de katıldığı protestoların sonrasında kaleme aldı. Şarkı, o dönem halkı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle Şikago‘daki bütün radyo istasyonlarında yasaklandı.

The Beatles‘ın takım elbiseli efendi çocuklarına karşı asi tavırları ve dağınık kıyafetleriyle The Rolling Stones. Taban tabana zıt görünümlerine karşın iki grubun üyeleri aslında gayet iyi arkadaşlardı. John Lennon ve Paul McCartney bir gün grubu stüdyoda ziyarete geldi ve I Wanna Be Your Man isimli şarkıyı armağan etti. Şarkı, grubun adının duyulmasına büyük katkıda bulundu.

The Rolling Stones 11 yıl aradan sonra 2016 senesinde “Blue & Lonesome” adlı albümlerini çıkardı.

Albümleri :
2016 – Blue & Lonesome
2008 – Shine A Light Single Disc Edition
2008 – Shine A Light Deluxe Edition
2005 – A Bigger Bang
2004 – Live Licks
1998 – No Security
1997 – Bridges to Babylon
1995 – Stripped
1994 – Voodoo Lounge
1991 – Flashpoint
1989 – Steel Wheels
1986 – Dirty Work
1983 – Undercover
1982 – Still Life
1981 – Tattoo You
1980 – Emotional Rescue
1978 – Some Girls
1977 – Love You Live
1976 – Black And Blue
1974 – It’s Only Rock ‘N Roll
1973 – Goat’s Head Soup
1972 – Exile On Main St
1971 – Sticky Fingers
1970 – Get Yer Ya Ya’s Out
1969 – Let It Bleed
1968 – Beggars Banquet
1967 – Their Satanic Majesties Request
1967 – Flowers
1967 – Between The Buttons
1966 – Got Live If You Want It
1966 – Aftermath
1965 – December’s Children (And Everybody’s)
1965 – Out Of Our Heads
1965 – The Rolling Stones Now!
1965 – The Rolling Stones No. 2
1964 – 12 x 5
1964 – The Rolling Stones

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün