Biyografi

Roman Abramoviç Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Roman Abramoviç kimdir?, Roman Abramoviç kaç yaşında?, Roman Abramoviç evi nerede?, Roman Abramoviç nerelidir? Roman Abramoviç ev adresi?, Roman Abramoviç kaç yaşında?, Roman Abramoviç nerede oturuyor?, Roman Abramoviç nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Roman Abramoviç hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Ekim.1966 senesinde doğan Roman Abramoviç şu an için 55 yaşında ve Akrep burcundandır. Roman Abramoviç doğum yeri ise Saratov, Rusya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Roman Abramoviç Kimdir? – Roman Abramoviç Evi Nerede? – Roman Abramoviç Nerede Oturuyor?

Roman Abramoviç Kimdir?, evi nerede?

2012 senesinin Forbes listesine göre 13,4 milyar dolar olarak tahmin edilen servetiyle, şu anda Rusya’nın en zengin beşinci kişisi ve dünyanın en zengin 50. kişisidir.

Roman Arkadieviç Abramoviç, (İngilizce: Roman Arkadievich Abramovich, Rusça: Роман Аркадьевич Абрамович) 1966 doğumlu dünyaca ünlü Yahudi asıllı Ruspetrol milyarderi. Abramoviç’in en ünlü dış yatırımı İngiltere Premier Ligi klüplerinden olan Chelsea F.C.

Abramoviç, 24 Ekim 1966’da Rusya‘nın Saratov kentinde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi Irina Vasilevna Abramovich, babası Arkadiy Abramovich’dir. Henüz 18 aylık iken annesini, 4 yaşında ise inşaat kazasında, babasını kaybetti. Önceleri, baba tarafından olan amcası ile birlikte Komi’de yaşamaya başlayan Abramoviç, soraları diğer amcasının yanına Moskova‘ya yerleşti. Akrabaları ile uzun süre birlikte kalamadan, yetimhaneye verilen Abramoviç’in çocukluğu, birden çok değişik yetimhanede geçti. Büyüyünce Komi’deki Ukhta şehrinde sanayi enstitüsünde çalışmaya başladı, sonrasında Kızıl Ordu’da askerliğini yaptı.

Sovyet ordusuna başvurmadan önce Ukhta şehrinin Endüstri Enstitüsüne girdi. Askeri eğitiminin sonrasında, iş hayatına girmek için sonradan yarım bırakacağı, Moskova Taşımacılık Enstitüsü’nde kısa bir eğitim daha gördü. Daha sonraları ise Moskova Hukuk Akademisi’nden mezun oldu.

Ticarete çok genç yaşta ilgi duymaya başladı. İşe oyuncak üretimi ve satışıyla girdi. Özellikle ucuz plastik ördekleri çocuklarını sevindirmek isteyen yoksulluğun pençesindeki Rus ailelerin büyük ilgisini çekti. Ama onun aklı düşüncesi petrol ürünleri ticaretindeydi.

1980’lerde Mihail Gorbaçov‘un özel küçük işletmelerin açılmasına izin veren düzenlemesinden sonra ticari faaliyetlere başladı. 1992 ile 1995 içerisinde beş ayrı şirket kurmuştu. Hepsi de battı. Ancak kısa bir sürede yeni şirketler kuran Roman Abramoviç 3 yıl içinde dolar milyarderi oldu.1995’te Boris Berezovski ile birlikte Sibneft adlı büyük bir petrol şirketinin kontrol hisselerini ele geçirdi. Bu satış işlemi esnasında yolsuzluk yapıldığı ve şirket hisselerinin aslında olması gereken piyasa değerinin altında satıldığı söylenir.

1990’lar boyunca Abramoviç iş ortağı Eugene Shvidler ile sahip oldukları Millhouse Capital adlı yatırım şirketi aracılığıyla birden fazla mühim şirketin hisselerini ve yönetimini ele geçirdi. Sieft adlı petrol şirketinin Gazprom‘a satışından 13 milyar dolar kazandılar ve bunu yeni yatırımlar için kullandılar. Misal verilecek olursa Rusya‘nın en büyük çelik şirketi Evraz Grup’un yüzde 41 hissesini aldılar.

2004 senesinde İsviçreli detektifler delil yetersizliği sebebiyle bir davanın peşini bıraktıklarında 4.8 milyar dolarlık bir sahtekarlığın izini sürmekteydiler. IMF‘nin Rusya‘ya verdiği borcun büyükçe bir kısmının Abramoviç’in kasasına girdiğinden şüphelenilmekteydi. BD ve Rusya bu hususta bazı delilleri gizlediler. Dolayısıyla IMF fonlarıyla Abramoviç içindeki bağlantı herhangi bir halde ispatlanamadı.

1999’da Abramoviç Rusya parlementosu Duma‘ya seçildi. Seçim bölgesi Çukotka Otonom bölgesi, Rusya’nın uzak doğusundaki fakir bir bölgeydi. Abramoviç burada ‘Umut Direği’ adlı bir sosyal yardım projesi başlatarak Çukotka halkına bilhassa çocuklara büyük oranlarda yardım sağladı. 2000 senesinde bu bölgenin valisi seçildi ve bu bölgede bir kolej, bir hastane, bir kreş ve oteller yaptırdı. Havaalanını yeniledi, birden fazla kasaba ve şehirdeki okulları onarımdan geçirdi.

Sibneft adlı petrol şirketi için burayı bir vergi cennetine çevirerek bölge ekonomisini kalkındırmak için burada petrol aramaları başlattı. Normalde görev süresi 2005 senesinde doluyordu ve bir dahaki dönem valiliğe aday olmayacağını açıklamıştı. Ancak Başkan Vladimir Putin kanunları değiştirdi ve özerk bölge valilerinin seçimle değil atamayla geleceklerini ilan etti. 21 Ekim 2005 tarihinde de Abramoviç’i bölge valisi olarak atadı. Bu vazifeye 2008 yılına kadar devam etmiştir.

Roman Abramoviç, Haziran 2003’te Chelsea kulübünün kontrol hisselerinin sahibi oldu. Bu anlaşmayla İngiltere‘de birden popüler oldu. Satın aldığı sırada büyük mali sıkıntılar yaşayan Chelsea’yi dünya çapında ticari bir markaya dönüştürmek yolunda büyük adımlar atılmasına önayak olan Abramoviç, aradan geçen sürede Chelsea’nin büyük başarılara imza atmasını sağladı.

Ailesi ve sosyal yaşantısı :

Abramoviç, ilk evliliğini, 1987‘de kendisinden üç yaş büyük, birde küçük çocuğu olan Olga ile yaptı. Uzun süre evli kalamayan çift, 1989‘da boşandı. 1991‘de uçuş esnasında tanıştığı, Aeroflot‘ta (Rus havayolu şirketi) hostes olan ikinci karısı Irina ile evlendi. 2007 senesinde boşandı. 5 çocukları var: Anna (d.1992), Arkadiy (d.1993), Sonya (d.1995), Arina (d. 2001) ve İlya (d.2004).

2006‘da 23 yaşındaki Dasha Zhukova ile gizli ilişkisinin patlak vermesi üzerine karısı Irina, 15 Ekim 2006’da İngiltere’nin fiyatı yüksek 2 boşanma avukatı ile anlaşmaya vardı. (Eğer karısı davayı kazanırsa, dedikodulare göre 5.5 Milyar Paund olacak olan ikilinin boşanma davası, dünyanın fiyatı yüksek boşanma davası olabilir)

Yılda 700 milyon dolar‘a yakın harcama yaptığı öne sürülen Abramoviç, Forbes dergisi tarafından “Dünyanın en fazla para harcayan zengini” ilan edildi. Ünlü işadamı, 2006 senesinde Antalya‘nın Kundu bölgesinde bulunan beş yıldızlı bir oteli satın alarak Türkiye‘deki ilk yatırımını gerçekleştirmiş oldu. İzmir‘in Çeşme’de Çiftlikköy’deki Kum Beach’i 17 milyon dolara satın aldı.

Roman Abramoviç şu anda 4 yata sahip. Sipariş ettiği yeni yatı ise 160 metre boyu ile “Dünyanın en büyük yatı” olma özelliğini taşıyacak. Bakımları için yılda 23 milyon Euro harcıyor. (Bknz. Foto: Pelorus isimli yatı)

Roman Abramoviç'in yatı: Pelorus

The Bandit isimli, 30 kişilik yemek salonu, mutfağındaki lavaboları altın kaplamalı olan Boeing-767 jete sahip. Bu değişikliklerle birlikte uçağın 300 milyon dolara malolduğu sanılmakta. İşadamının bunun bunun yanında bir Boeing 737, iki de helikopteri var.

Başta Maybach limuzin olmak üzere hepsi zırhlı olan otomobil filosuna sahip olup, Londra‘da, Eaton Meydanı’nda 6 katlı bir evi 28 milyon Sterlin’esatın alan Abramoviç’in ülkenin batısındaki Sussex’te 450 dekarlık arazisi ve Moskova, Cote d’Azur, İspanya ve İsrail gibi ülkelerde fazlasıyla mülkleri mevcuttur.

2005 senesinde, Londra‘da açık artırmayla satışa çıkan İtalya‘nın Toskana bölgesindeki San Miniato kasabası yakınlarında bulunan 850 gramlık trüf siyah mantarı, 28 bin pound’a satın aldı.

Abramoviç’den alıntılar:

-“Bu oyunu seviyorum, bu sporu seviyorum, bu ligi seviyorum. Neden kendi takımım olmasınki?” – Chelsea F.C.’yi 60 Milyon Paund’a aldığı zaman.

-“Chelsea’yi asla bırakmam, kanımda futbol virüsü var.” – Chelsea’yi bırakacağına dair tartışmalar esnasında.

-“Eğer Thierry Henry‘i istemiş olsaydım, alırdım. Teşekkürler.” – Thierry Henry ile anlaşıp anlaşmayacağı hakkındaki sorulara cevap olarak.

2003 senesinin Haziran ayında İngiliz futbol takımı Chelsea F.C.’yi satın aldı. Roman Abramoviç’in Futbola olan düşkünlüğü yalnızca Chelsea’ya yaptığı yatırımlarla sınırlı kalmadı, kurduğu Abramoviç Milli Futbolcu Yetiştirme Akademisi ile Dünya ve Rus futboluna katkıda bulundu.

Evlilikleri:
1.evliliği: 1987 Aralık ayında Olga Yurevna Lysova ile evlendi. 1990 senesinde boşandı.
2.evliliği: 1991 senesinde hostes Irina Vyacheslavovna malandina ile evlendi. 2007 senesinde boşandı. 5 çocuğu var: Anna (d.1992), Arkadiy (d.1993), Sonya (d.1995), Arina (d. 2001) ve İlya (d.2004).

Dasha Zhukova adındaki sevgilisinden de oğlu Aaron Alexander ve kızı Leah Lou iki çocuk babasıdır.

Roman Abramoviç, 8 Haziran 2020 tarihinde Norveçli ressam Edvard Munch‘un insanın varoluşsal ızdıraplarını anlattığı ‘Çığlık‘ adlı tablosunu 120 milyon dolara, ortalama 815 milyon TL’ye satın aldı.

Çığlık tablosu

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün