Biyografi

RTÜK Başkanı’ndan RTÜK üyesine sert yanıt!

RTÜK Başkanı’ndan RTÜK üyesine sert yanıt!, arayışı içine giren okurlarımız için RTÜK Başkanı’ndan RTÜK üyesine sert yanıt! ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız RTÜK Başkanı’ndan RTÜK üyesine sert yanıt! sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

RTÜK Başkanı’ndan RTÜK üyesine sert yanıt!

Medya kuruluşlarının temsilcilerine RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu) aracılığıyla Tam Kapanma ile alakalı bir mesaj gönderildi. TV’lerde bulunan kimi arşiv fotoğrafların üzerinde “arşiv” oduğu ibaresinin bulunmadığının görüldüğü gösterilen mesajda şu ifadeler kullanıldı:

“Tam Kapanma sürecinde, bilhassa haber bültenlerinde ve çok sayıda televizyon programında arka planda kullanılan kalabalık fotoğrafları, halkın kurallara riayet etmediği hatta kolluk güçlerinin de vazifelerini ihmal ettiği yönünde yanlış kanıya neden olmaktadır. Bildiğiniz gibi 6112 sayılı Kanun’un (Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun) 8. maddesinin 1. fıkrasının ‘ı’ bendinde ‘fotoğrafların canlandırma veya arşiv olduğu, ajanslardan veya başka medya kaynağından temin edilen haberlerde kaynak kullanımı zorunludur’ denilmektedir. Bu nedenle bütün toplum olarak mühim fedakârlık yapılarak yürütülen Tam Kapanma sürecini hedeflendiği biçimde sonlandırmak maksadıyla yapılan tv yayınlarında, kalabalık görüntüler yerine boş sokak, cadde ve meydan fotoğrafları kullanılması hususunda hassas olunması, zaruri ise kullanılan görüntünün arşiv olduğunun belirtilmesi gerekir. Gereğinin yapılmasını rica ederiz.”

CHP’li üyeden “Lebalep” açıklaması

Meslek yaşamına Cumhuriyet gazetesinde başlayan ve bir dönem Halk TV’de programlar hazırlayıp sunan CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, sosyal platform platformu Twitter’da bulunan kişisel hesabından, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in tv kanallarının temsilcilerine özel hattan talimat gönderdiğini, tv kanallarının lebalep görüntüler kullanmamalarını istediğini, artık statlar ve kongrelerin televizyon kanallarından gösterilmeyeceğini açıkladı.

Şahin: Çarpık zihniyete tam yakışan davranış!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin ise CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen İlhan Taşçı’nın bu paylaşımına şu biçimde yanıt verdi:

“RTÜK’ün vazifesi gereği sade ve açık dille yapılan yapıcı hatırlatmanın çarpık zihniyet ile manipüle edilmesi, tam da sahibine yakışan bir davranış oldu. Gündem de sokaklar da boş olunca art niyetli malum zihniyet, mal bulmuş mağribi gibi hemen üzerine zıpladı. Yazık, hem de çok yazık. Hatırlatmanın amacı, toplum sağlığı için tüm milletin büyük fedakârlık yaptığı Tam Kapanma sürecinin amacına ulaşmasına katkı sağlamak idi. Bütün bu senedirma gayretlerine karşın vazifemizi hak ettiği biçimde yapmayı sürdüreceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün