Sabiha Bengütaş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sabiha Bengütaş kimdir?, Sabiha Bengütaş kaç yaşında?, Sabiha Bengütaş evi nerede?, Sabiha Bengütaş nerelidir? Sabiha Bengütaş ev adresi?, Sabiha Bengütaş kaç yaşında?, Sabiha Bengütaş nerede oturuyor?, Sabiha Bengütaş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sabiha Bengütaş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.190402.Ekim.1992 senesinde doğan Sabiha Bengütaş şu an için 88 yaşında ve burcundandır. Sabiha Bengütaş doğum yeri ise İstanbulAnkara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise HeykeltraşRessam olarak devam ettirmektedir.

Sabiha Bengütaş Kimdir? – Sabiha Bengütaş Evi Nerede? – Sabiha Bengütaş Nerede Oturuyor?

Sabiha Bengütaş Kimdir?, evi nerede?

Sabiha Bengütaş Sanayi-i Nefise Mektebi‘nin heykel bölümünden mezun olan ilk kadın sanatçıdır.

Sabiha Bengütaş, 1904 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Sabiha Ziya’dır. Annesi Asime Hanım, babası Ziya Bey’dir. İlköğrenimi Eyüp Sultan Reşadiye Numune Mektebi’nde bitirdi. Babasının görevi sebebiyle çocukluğunda ailesiyle birlikte Şam‘a gitti ve eğitiminin dört yılını Şam‘da sürdürdü; bu zaman içinde bir yıl Fransız Katolik Mektebi’ne devam etti. Ailesi ile İstanbul‘a dönüp Büyükada’ya yerleştikten sonra Köprülü Fuat Paşa Okulu’ndan mezun oldu.

1920 senesinde halen liseden mezun olmadan Sanayi-i Nefise Mektebi‘nin resim bölümüne girdi ve ressam Feyhaman Duran‘ın öğrencisi oldu. Resim eğitimi esnasında antik bir büstü kopya eden Sabiha Ziya’nın bu çalışması, Heykel Atölyesi hocası İhsan Özsoy tarafından beğenilince bölüm değiştirdi ve heykel bölümündeki üç erkek öğrenci (Zühtü Müridoğlu, Nusret Suman, Nijat Sirel) arasına ilk kız öğrenci olarak katıldı. Sanayi-i Nefise Mektebi‘nden 1924 senesinde mezun oldu.

Hastalığı sebebiyle eğitim hayatına iki yıl ara vermek zorunda kalan Sabiha Bengütaş, ara verdiği zamanda de heykelden kopmadı. Öğrenimi boyunca öğrenciler içerisinde açılan bir çok yarışmaya katıldı ve yedisini kazandı. Abideler Komisyonu’nun, İtalya‘da heykeltıraş Pietro Canonica‘nın yanında çalışmak üzere öğrenci gönderilmesi için açtığı yarışmayı da kazanarak Roma‘ya gitti. Pietro Canonica‘nın atölyesinde 18 ay çalıştı. Bu sırada Roma Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazıldı ve Ermenegildo Luppi‘nin atölyesinde öğrenim gördü.

Sabiha Bengütaş, 31 Temmuz 1925 günü açılan Galatasaray Sergisine biri Ahmet Haşim‘in büstü olmak üzere üç eseri ile; ertesi yıl yapılan sergiye ise Hakkı Şinasi Paşa, Âkil Muhtar Özden ve ressam Hikmet Onat’ın büstleriyle katıldı. Galatasaray Sergisi ismini taşıyan bu sanat etkinliklerine katılım gösteren ilk kadın sanatçı yine Sabiha Ziya olmuştur.

Sabiha Bengütaş, 1933 senesinde şair Abdülhak Hamit Tarhan’ın torunu diplomat Şakir Emin Bengütaş ile evlendi. Sabiha Ziya, iki yıl sonra soyadı kanunu gereği bu evlilik ile Bengütaş soyadını almıştır.

Bu evlilik ile Sabiha Ziya Bengütaş yurt dışı ziyaretlerini daha sık gerçekleştirmiş ve böylelikle ismini daha kapsamlı camiaya duyurmuştur. Diplomat bir eşe sahip olmanın gereği olarak önce Brüksel’e gitmiş buradaki sanat eserlerini ve müzeleri tanımış, daha sonra uzunca seneler Türkiye’nin Roma elçiliğinde eşi görev aldığı için İtalya’da mesleğini sürdürmüştür. Bunlara ek olarak Moskova, Varşova ve Prag’da da yaşamak da Sabiha Ziya Bengütaş’ın mesleğine büyük katkı sağlamıştır.

Sabiha Bengütaş, 1938 senesinde yapılan Atatürk ve İsmet İnönü heykel yarışmalarında birinci oldu. Bugün Çankaya’da bulunan Atatürk heykeli dünyanın en kıymetli mermerlerinden biri olan carcara mermeri kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca Mudanya’daki İsmet İnönü heykelini yaptı. İsmet İnönü’nün heykeli Garp Cephesi Kumandanı giysisiyle, Mudanya Mütarekesi dönemini sembolize etmektedir. Söz konusu bu heykel günümüzde Mudanya’dadır.

Sabiha Bengütaş, yaşamı boyunca Atatürk, İsmet İnönü, Abdülhak Hamit Tarhan, Ahmet Haşim, Namık İsmail, Bedia Muvahhit, Hakkı Şinasi Paşa, Ali Fuat Paşa, Hasan Ali Yücel gibi bir çok tanınmış birinin heykel ve büstünü yapmıştır.

Sabiha Bengütaş, heykeltıraşlığının yanında ressamlıktan kopmamış, peyzaj resimlerine devam ederken yakın çevresinin de portrelerini yapmıştır. Eşi emekli olduktan sonra Ankara’ya yerleşmişler kalan hayatlarını burada sürmüşlerdir. Eşini kaybettikten sonra Nurol adında bir kız evlat edinmiştir.

Sabiha Bengütaş, 2 Ekim 1992 tarihinde Ankara’da 88 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker