Biyografi

Sabri Ülker Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sabri Ülker kimdir?, Sabri Ülker kaç yaşında?, Sabri Ülker evi nerede?, Sabri Ülker nerelidir? Sabri Ülker ev adresi?, Sabri Ülker kaç yaşında?, Sabri Ülker nerede oturuyor?, Sabri Ülker nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sabri Ülker hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.192012.Haziran.2012 senesinde doğan Sabri Ülker şu an için 92 yaşında ve burcundandır. Sabri Ülker doğum yeri ise Kırımİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Sabri Ülker Kimdir? – Sabri Ülker Evi Nerede? – Sabri Ülker Nerede Oturuyor?

Sabri Ülker Kimdir?, evi nerede?

Sabri Ülker, Cumhuriyetin ilk kuşak sanayicilerinden, Türkiye’nin öncü girişimcilerinden, Yıldız Holding’in Onursal Başkanı ve Ülker markasının kurucusudur.

Sabri Ülker, 1920 yılı sonbaharında Kırım’da dünyaya geldi. Kırım Tatarları’ndan bir aileden olan babasının adı İslam, annesinin adı Şakire’dir. Abisinin adı Asım(d.1911), genç yaşta vefat eden kardeşinin adı Hakkı’dır. Ailesi 1929 senesinin Ağustos’unda Türkiye‘ye göç ederek İstanbul‘a yerleşti. 21 Haziran 1934 tarihinde soyadı kanunu çıktığında, Sabri Ülker’in babası İslam Bey “Berksan” soyadını aldı. Sabri Ülker (Berksan) İlkokulu 2. Sınıfın sonuna kadar Kırım’da okuduktan sonra 3. Sınıftan beri Kadırga İlkokulu’nda okudu. İlkokuldan sonra İstanbul Erkek Lisesi’nin orta okul kısmına kaydoldu. Orta ikinci sınıfta iken parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi’ne gitti. Ortaokulu Bilecik’te, liseyi Kütahya‘da okudu.

Daha ilkokul senelerında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile birlikte Besler Bisküvi Fabrikası’nda çalıştı.

Mühendis olmak istiyordu. Ancak koşullar buna elvermedi. Yüksek öğrenim için Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli’sine kaydolduğunda 2. Dünya Savaşı da başladı.

Sabri Ülker, yüksek öğrenimini bitirdiğinde, savaş da bitti. Sabri Ülker(Berksan) 24 yaşında halen öğrenci iken 1944 senesinde abisi Asım (Berksan) ile Besler Bisküvi fabrikasından abisinin arkadaşı bir Musevi olan Hayim Vitali Nahum ve şekerleme işinin üstadı olan Rum asıllı Palasko adında biriyle, işe 4 ortak olarak başlamışlardır

1944 senesinde Sirkeci’deki Nohutçu Han’ın üçüncü katındaki küçük bisküvi atölyesini satın aldılar. Bu 100 metrekarelik eski bir atölyede tamamiyle borç para ile işe üretime başladılar. Bu atölyedeki başarısının sonrasında 1948 senesinde eski Sağmalcılar Köyü’ndeki Takkeci Camii’nin hemen yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdular. Zamanla zenginleşmeye başladıklarında Palasko işten ayrılmış ve diğer 3 ortak kollektif şirket halinde işe devam edilmiştir. Bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Daha sonra bisküvilerini yurdun dört bir yanına dağıtma projesini gerçekleştirdi. Ürünlerin nakliye farkı alınmadan, fabrika fiyatına esnafa ulaştırılmasını sağladı. Daha sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa’daki yerine taşındı.

1953 senesinde, Sabri ve abisi Asım “Berksan” soyadını bırakıp, soyadlarını “Ülker” olarak değiştirdiler.

Daha sonraları şirket ortaklığından Hayim Vitali Nahum’da ayrılarak iki kardeş devam etmişlerdir.

Türkiye’de radyoya ilk reklamı veren kurum Ülker’dir. 1950’lili senelerda, Türkiye’nin haberleri, hükümet bildirilerini merakla beklediği saat 19.00 ajansının hemen önünde Ülker reklamı yayınlanırdı: “Önce güneş, hava su. Sonra bol gıda gelir, akşama babacığım unutma Ülker getir”.

1970’te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda’yı Ankara‘da kurdu. 1974’te Ülker’de ilk bisküvi ihracatını başlattı. İhracata başlandığında ilk hedef Ortadoğu pazarıydı. 1979’da İstanbul‘da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl, ülkeler arası firmalarla rekabet edebilmek için büyük bir öngörüyle Ülker’de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

1980’lerden beri Ülker’in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. Aynı senelerde Ülker’in dünyaya entegre olmasına ön ayak oldu. 1983’te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti. 1992’de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı ve Pendik Nişasta kuruldu. 1996’da da süt endüstrisine girildi.

Asım Ülker 1979 senesinde çocukları Selçuk ve Faruk Berksan ile birlikte yeniden Berksan soyadını aldı.1987 senesinde Asım Berksan Ülker’deki yüzde 50 hissesini kardeşi Sabri Ülker’e devrederek ayrıldı ve Kar Gıda’yı kurdu.

2000 senesinde Ülker Grubu’nun onursal başkanlığını üstlenen Sabri Ülker‘den yönetim bayrağını, Holding İcra Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen oğlu Murat Ülker aldı.

1944 senesinde Ülker markasıyla bisküvi üreterek 4 kişi ile başlayan süreç bugün çalışan sayısı 25 bini aştı , Yurtiçi ve yurtdışında toplam 43 fabrikada üretim yapan Yıldız Holding bünyesinde sürüyor. Yıldız Holding bugün 65 üretim ve pazarlama şirketiyle bisküviden çikolataya, gazlı içeceklerden süt ve sütlü ürünlere, bebek mamasından kişisel bakım ürünlerine ve ambalaja kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor.

Sabri Ülker, Türkiye’nin eğitim altyapısını güçlendirmek ve ülkemizin sosyal gelişimine eğitim yoluyla da destek olan birden fazla çalışmaya önayak oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile kurduğu işbirliğiyle ilköğretim okulu, endüstri meslek lisesi, yurt yaptırmanın bunun yanında, kütüphane ve bilgisayar laboratuvarları kurarak, ihtiyacı olan öğrencilere burs desteği sağlıyor.

Sabri Ülker,bunun yanında da TEMA Vakfı‘nın kurucuları içerisinde yer almaktaydı.

Eşi Güzide Ülker’i 2010 senesinde kaybeden Sabri Ülker’in Ahsen Özokur ve Murat Ülker adında iki çocuğu var.

Sabri Ülker yaşlılığa bağlı nedenlerle 12 Haziran 2012 tarihinde 92 yaşında İstanbul’da vefat etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün