Sadettin Kaynak Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sadettin Kaynak kimdir?, Sadettin Kaynak kaç yaşında?, Sadettin Kaynak evi nerede?, Sadettin Kaynak nerelidir? Sadettin Kaynak ev adresi?, Sadettin Kaynak kaç yaşında?, Sadettin Kaynak nerede oturuyor?, Sadettin Kaynak nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sadettin Kaynak hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1895 senesinde doğan Sadettin Kaynak şu an için 126 yaşında ve burcundandır. Sadettin Kaynak doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Sadettin Kaynak Kimdir? – Sadettin Kaynak Evi Nerede? – Sadettin Kaynak Nerede Oturuyor?

Sadettin Kaynak Kimdir?, evi nerede?

Sadettin Kaynak, 1895 senesinde İstanbul’un Taşkasap semtinde doğmuştur. Karadeniz kökenli babası Ali Alâaddin Efendi ve annesi Havva Hanım’ın beş çocuğun en büyüğü olarak dünyaya gelir. Henüz 10 yaşında iken hafız olan Sadettin Kaynak, yine o yaşlarda babasını kaybeder.

Dini bilgisini pekiştiren Kaynak, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tahsilini de devam ettirir.

Birinci Dünya Savaşı esnasında Diyarbakırda yedek subaylık yaptı. Cumhuriyet kurulduktan bir süre sonra da Sultan Selim Camii’ne önce ikinci, sonra da 1928 senesinde baş imam olur.

Dinî müzik ile din dışı müziği birlikte öğrenmiş ve icra etmiştir. 1926 senesinde; ilk bestesi olan hüzzam şarkısı “Hicran-ı Elem“i yazmıştır. Saadettin Kaynak, dini bir muhitte yetişmiş, Sultan Selim Camii’nin baş imamı iken 1930’larda da, altı yıl yaptığı imamlıktan ayrılır. ilahiden marşa, film müziğinden türküye kadar birden çok alanda eser vermiş bir bestecidir.

İlk Türkçe ezanı da seslendiren Saadettin Kaynak’tır. 1930 senesinde Paris’te konser verir. 1940-1950 senelerı içerisinde seksenin üzerinde film müziği bestelemiştir. 1947’de hacca gider. 1950 senesinde de Sultanahmet Camii imamlığı için talepte bulunur ve 2-3 yıl bu görevi yapar.

Sadettin Kaynak’ın bestelediği “Çile bülbülüm çile”, “Ayrılık yaman kelime”, “Deli gönül gezer gezer gelirsin”, “Ağla gözlerim ağla”, “Telli turnam” gibi 42 ayrı makamda yazdığı 632 kadar eseri bulunmaktadır.

Sadettin Kaynak, Sultanahmet Camii imamı iken 1953 senesinde felç geçirir; 3 Şubat 1961 tarihinde İstanbul’da Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ölmüştür. Merkez Efendi Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Evlilikleri :
1.evliliği : 1926 senesinde Sultan Selim Caminin eski imamının kızı Zehra ile evlendi. İlki 1927’de doğan Emine Cavidan, 1929 senesinde dünyaya gözlerini açan Ali Yavuz’la birlikte 1931’de doğan Ömer Feyyaz ve 1938 senesinde doğan Mustafa Günaydın adında dört çocuğu olur. Feyyaz ile Günaydın içerisinde doğan Cengiz ise halen iki buçuk yaşında iken vefat eder. 1941’den beri Eşinden boşanmak istedi ama bir türlü mahkemeler boşamadı senelerca ayrı yaşadılar.

2.evliliği : Sadettin Kaynak, bakıcısı Gülfiye hanım ile birlikte yaşadı.

Eserlerinden bazıları:
Gönül Nedir Bilene gönül veresim gelir – Nihavend
Leyla Bir Özge Candır – Segah
Niçin Baktın Bana Öyle – Uşşak
Yadeller Aldı Beni – Hicaz
Çile Bülbülüm Çile – Muhayyer
Ben Güzele Güzel Demem – Mahur
Gönlüm Seher Yeli Gibi- Hüzzam
Benim Yarim Gelişinden Bellidir – Hicaz
Tel Tel Taradım – Hicaz
Kara Bulutları Kaldır Aradan – Karcığar
Muhabbet Bağına Girdim Bu Gece- Hicaz
Dertliyim Ruhuma Hicranını – Segah/Nihavend
İncecikten Bir Kar Yağar – Segah
Enginde Yavaş Yavaş – Hicaz
Gönlümün İçindedir Gözden Irak Sevgili – Hicaz
Leylâkların Hayali – Hüzzam

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün