Sadettin Ökten Kimdir? Nerelidir?

Sadettin Ökten Kimdir? – Sadettin Ökten Evi Nerede? – Sadettin Ökten Nereli?

Sadettin Ökten kimdir?, Sadettin Ökten kaç yaşında?, Sadettin Ökten evi nerede?, Sadettin Ökten nerelidir? Sadettin Ökten ev adresi?, Sadettin Ökten kaç yaşında?, Sadettin Ökten nerede oturuyor?, Sadettin Ökten nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sadettin Ökten hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Eylül.1942 senesinde doğan Sadettin Ökten şu an için 79 yaşında ve Başak burcundandır. Sadettin Ökten doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Sadettin Ökten Kimdir?, evi nerede?

Sadettin Ökten, 1 Eylül 1942 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası İmam-hatip okullarının kurucusu olarak anılan Mahmut Celâlettin Ökten’dir. Annesi Emine Mahmude Hanım’dır. Baba tarafından Gürcüzâdeler olarak bilinmektedir. Ayşe Hümeyra Ökten adında ablası mevcuttur. 1956 – 1960 senelerı içerisinde Vefa Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Ardından okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden Yüksek inşaat mühendisi olarak 1964 senesinde mezun oldu.

Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne Betonarme Kürsüsü’nde asistan olarak kabul edildi. 1971–73 senelerında ABD’de misafir doktora öğrencisi olarak bulundu. Askerlik görevini 1974–75 senelerında Genelkurmay Bilgi İşlem Dairesi’nde bitirdi. 1977’de doktor unvanını aldı. Kazandığı bir burs ile Yüksek lisansını Amerika’da yaptı.

1979–80 akademik senesinde Belçika’da bilimsel araştırmalar yaptı. 1982 senesinde doçentliğe yükseltildi. 1985’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne geçti. 1989’da profesörlüğe yükseltildi.

Sadetttin Ökten, şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki konuşmaları ile tanınır. Çeşitli üniversitelerde Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi Tarihi, Kent Kültürü ve Kent Estetiği dersleri verdi.

Sadetttin Ökten, en son öğretim kullanıcı hesabı yaptığı Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden emekli oluştur.

Sadettin Ökten, yapı mühendisliği bölgesindeki eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanında proje düzeyinde mesleki uygulamalar da yapmış ve yapmaktadır. Ayrıca bilim tarihi ve felsefesi, kültür, medeniyet ve sanat alanlarında özel ilgi sahibidir. Bu husustaki çalışmalarını farklı üniversitelerde verdiği Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi Tarihi, Kent Kültürü ve Kent Estetiği dersleri ile değerlendirmiştir. Halen mesleki faaliyetinin bunun yanında kültür ve sanat bölgesindeki ilgilerini de sürdürmektedir.

Sadetttin Ökten, 1969 senesinde Meriç Hanım ile evlendi.

Kitapları :
2016 – Hayatımdan Portreler
2015 – Gelenek Sanat ve Medeniyet
2015 – Yahya Kemal‘in İstanbul’u ve Devamı
2015 – Yahya Kemal‘in Rüzgarıyla Düşünceler ve Duyuşlar
2015 – İçimde AVM Var
2014 – Fincanımda Cola Var!
2014 – Örselenmiş Osmanlı’dan Medeniyet Umuduna
2003 – Mesken ve Mesken Mimarımız (Kollektif)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün