Biyografi

Sadi Öziş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sadi Öziş kimdir?, Sadi Öziş kaç yaşında?, Sadi Öziş evi nerede?, Sadi Öziş nerelidir? Sadi Öziş ev adresi?, Sadi Öziş kaç yaşında?, Sadi Öziş nerede oturuyor?, Sadi Öziş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sadi Öziş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Şubat.192317.Ocak.2012 senesinde doğan Sadi Öziş şu an için 89 yaşında ve Balık burcundandır. Sadi Öziş doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise HeykeltraşRessam olarak devam ettirmektedir.

Sadi Öziş Kimdir? – Sadi Öziş Evi Nerede? – Sadi Öziş Nerede Oturuyor?

Sadi Öziş Kimdir?, evi nerede?

Demirden yaptığı soyut heykelleriyle tanınmıştır.

Sadi Öziş, 26 Şubat 1923 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Tevfik Öziş’dir. Ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yaptı. 1944 senesinde başladığı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Dekorasyon Bölümü Moda atölyesinden Kenan Temizan’ın öğrencisi olarak 1947 senesinde mezun oldu.

Sadi Öziş, 1947 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak Neşet Günal, Refik Eren ve İlhan Koman‘le birlikte devlet bursu ile Paris‘e gönderildi. Paris’te André Lhote Atölyesi’nde, Academie Grande Chaumiere, Atelier de L’art Apstrait’de resim çalışmaları, Ecole du Louvre, Academie Julian ve Paul Colin atölyelerinde tiyatro dekoru ve kostümü öğrenimi gördü. 1952’de Türkiye’ye döndü.

Sadi Öziş, 1953 senesinde akademi bünyesinde kurulan metal atölyesinde İlhan Koman, Ali Hadi Bara, Şadi Çalık ve Zühtü Müridoğlu ile çalışmaya başladı. Aynı zamanda fabrikatör Mazhar Süleymangil’in sağladığı sermaye ile 1956 senesinde İstanbul‘da Şadi Çalık ve İlhan Koman ile birlikte ‘Karemetal’ adlı mobilya atölyesini kurdular. Türkiye’de modern mobilyayı ilk geliştiren oldular.

Fransız Grup Espas’tan esinlenerek 1955 senesinde Ali Hadi Bara, İlhan Koman ve mimar Tarık Carım ile Türk Grup Espas adlı topluluğu kurdu.

Sadi Öziş,1957 senesinden beri İlhan Koman ve Şadi Çalık ile birlikte kurduğu metal atölyesinde heykel çalışmaları yaptı. İnce, demir çubukları kaynak tercih ederek bir araya getirip soyut formlara dönüştürdüğü çalışmalar yaptı. Kare Metal grubu, 1958’de İlhan Koman’ın ilgisini yeniden heykele yönlendirmesi ve Brüksel Fuarı çalışmaları bundan dolayı gruptan ayrılmasıyla dağıldı. Yine heykele geri dönmeye karar veren Şadi Çalık’ın da ayrılmasının sonrasında Sadi Öziş atölyede zanaatkârlarla tek başına kaldı. Kare Metal’in yanında, 1962’de ortağı Gevher Bozkurt’la kurduğu Galeri T’de dekorasyon çalışmalarını sürdüren Sadi Öziş, 1966’da iki firmayı da kapatarak Paris’e gitti ve mobilya çalışmalarını sonlandırdı.

Kare Metal’in ürettiği mobilyalardan bazıları hâlen özel koleksiyonlarda ve Sadi Öziş’in kişisel koleksiyonunda bulunmaktadır.

Sadi Öziş, 1962’de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Dekoratif Sanatlar Bölümü’ne üslup ve kostüm tarihi öğretmeni olarak atandı. 1969’da aynı kurumda profesör oldu.

Sadi Öziş, 1970 senesinde 31. Devlet Resim ve Heykel sergisinde heykelde birincilik ödülünü aldı.

Sadi Öziş, evli idi ve Neptün Öziş (d. 1970) adında bir oğlu mevcuttur.

Sadi Öziş, 17 Ocak 2012 tarihinde İstanbul’da 89 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün