Şahinşah Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şahinşah kimdir?, Şahinşah kaç yaşında?, Şahinşah evi nerede?, Şahinşah nerelidir? Şahinşah ev adresi?, Şahinşah kaç yaşında?, Şahinşah nerede oturuyor?, Şahinşah nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şahinşah hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1095??.??.1118 senesinde doğan Şahinşah şu an için 23 yaşında ve burcundandır. Şahinşah doğum yeri ise KonyaKonya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Şahinşah Kimdir? – Şahinşah Evi Nerede? – Şahinşah Nerede Oturuyor?

Şahinşah Kimdir?, evi nerede?

4. Anadolu Selçuklu Devleti sultanıdır.

Şahinşah, 1095 senesinde Konya’da doğmuştur. Bir diğer adı da (Melikşah)’dır ve Büyük Selçuklu Devleti’nin hükümdarı olan Melikşah ile karıştırılmamalıdır. Babası, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıç Arslan’dır. Babası ona melik unvanıyla Musul’un idaresini vermiştir.

Şahinşah, 1110-1116 senelerı içerisinde hüküm sürmüştür.

I. Kılıç Arslan, 13 Temmuz 1107 tarihinde 28 yaşında savaş esnasında yenik düşüp Habur Çayı’ndan geçerken atının ve kendisinin zırhlı olmasından dolayı geçemeyip boğularak yaşamını kaybetti. Bu sırada Musul’da bulunan 11 yaşındaki oğlu Şahinşâh’ın Emir Cavlı tarafından yakalanarak Isfahan’a götürülmesi üzerine Anadolu Selçuklu Devleti tahtı boş kaldı. Kardeşi I. Rükneddin Mesud bu boşluk esnasında 3 yıl 3. Anadolu Selçuklu sultanı olarak başa geçti.

1110 senesinde Şahinşah esir olarak tutulduğu İsfehan’dan (İran’dan) Anadolu‘ya dönerek Malatya’da kendisini sultan îlân edince I. Rükneddin Mesud’un sultanlığı bitti. Kardeşi I. Rükneddin Mesud ve kardeşi Melik Arap Konya’da hapsedildiler. I. Kılıç Arslan’ın büyük oğlu Şahinşah’ın döndüğünü duyan Türkmenler onun etrafında toplandılar. Şahinşah, Konya merkezli bir teşkilat kurdu.

Bu üç yıl içersinde I. Rükneddin Mesud, Akşehir, Konya bölgelerinde, abisi Şahinşah İsfehan’da tutuklu, kardeşleri Melik Arab Ankara ve etrafında, en küçük kardeşi Tuğrul Aslan ise annesi Ayşe Hatun ile birlikte Musul’dan Malatya’ya getirilmişti.

Üç yıllık saltanat boşluğundan sonra Şahinşah başa geçtikten sonra Bizanslıların ele geçirdikleri toprakları geri almak için Bizans ile mücadeleye başladı, 1113 senesinde Bizanslılara karşı bazı başarılar kazanarak batı hudutlarını genişletti. 1116 senesinde imparator I. Aleksios Komnenos ile yaptığı savaştan sonra yenilerek imparatorun Afyonkarahisar’daki karargahında barış imzaladı. I. Rükneddin Mesud bu sırada serbest kaldı ve Danişmendliler’in yardımı ile tahtı ele geçirmek için harekete geçti.

I. Rükneddin Mesud’un sultanlık için harekete geçtiğini haber alan Şahinşah da hemen Konya’ya doğru hareket etti. Bizans imparatorunun kendisine Bizans kuvvetlerinin eşlik etmesi önerisini geri çevirmişti. Şahinşah’ın birlikleri yolda Mesud’un güçleri ile karşılaşınca Akşehir’e çok yakın olan Tyragion kasabasına gittiler. Mesud’un kasabayı kuşatması üzerine halk Şahinşah’ı I. Rükneddin Mesud’a 1116 senesinde teslim etti. Şahinşah’ın gözlerine mil çektiren I. Rükneddin Mesud, onu Konya’da hapsettirdi. Ancak bir süre sonra Şahinşah’ın gözlerinin tam kör olmadığı anlaşılınca yeniden saltanat mücadelesine girişebileceği endişesi ile onu 1118 senesinde yaşamını kaybettirtmüştür.

I. Rükneddin Mesud 5. Anadolu Selçuklu sultanı olarak devam etmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün