Biyografi

Şakir Eczacıbaşı Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şakir Eczacıbaşı kimdir?, Şakir Eczacıbaşı kaç yaşında?, Şakir Eczacıbaşı evi nerede?, Şakir Eczacıbaşı nerelidir? Şakir Eczacıbaşı ev adresi?, Şakir Eczacıbaşı kaç yaşında?, Şakir Eczacıbaşı nerede oturuyor?, Şakir Eczacıbaşı nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şakir Eczacıbaşı hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.192124.Ocak.2010 senesinde doğan Şakir Eczacıbaşı şu an için 89 yaşında ve burcundandır. Şakir Eczacıbaşı doğum yeri ise İzmirİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Şakir Eczacıbaşı Kimdir? – Şakir Eczacıbaşı Evi Nerede? – Şakir Eczacıbaşı Nerede Oturuyor?

Şakir Eczacıbaşı Kimdir?, evi nerede?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda başkanlık, Eczacıbaşı Holding’de yönetim kurulu başkanılığı görevlerinde bulunmuş olan iş adamı ve sanatçı. Uluslararası İstanbul Film Festivali’ni hayata geçiren isimlerden birisi olan Eczacıbaşı, bunun yanında ülkemizin yetiştirdiği en büyük çağdaş fotograf sanatçılarından birisi olarak anılıyordu.

Şakir Eczacıbaşı, 1921 senesinde, İzmir’de dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul’da, Robert Koleji’nde bitirdiktan sonra üniversite eğitimi için İngiltere’ye gitti. Londra Üniversitesi’nde eczacılık eğitimi aldıktan sonra ülkesine geri döndü.

1953 senesinde, Vatan Gazetesi için hazırladığı Sanat Yaprağı eki, ileriki senelerda diğer gazetelerin de benimseyeceği kültür-sanat eklerinin öncüsü oldu. 19561967 senelerı içerisinde yayın hayatına geçirdiği Tıpta Yenilikler dergisi aracılığıyla modern tıbbın olanaklarını ve tıp sektöründeki yenilikleri Türk doktorlarına ve hastalarına ulaştırarak mühim bir başarı elde etti.

Türkiye’nin en büyük ve köklü firmalarından birisi olan Eczacıbaşı İlaç Kuruluşu bünyesine 1955 senesinde katılan Şakir Eczacıbaşı, bu kuruluşun bünyesinde 1970 senesinde genel müdürlüğe, 1980 senesinde Eczacıbaşı Topluluğu yürütme kurulu başkanlığına ve de 1993 senesinde Eczacıbaşı Holding yönetim kurulu başkanılığına getirildi. 1996 senesinde emekliliğe ayrılarak yaşamının kalan zamanını kültür ve sanat faaliyetlerine ayırdı.

İş kariyerinin dışında, sanat dünyasına yaptığı katkılarla da bilinen Eczacıbaşı, Nejat Eczacıbaşı’nın da kurucuları içerisinde bulunduğu İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda 19932000 senelerı içerisinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Türk Sinematek Derneği’nin kurucu üyesi ve de eski başkanı olan sanatçı, bunun yanında yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği toplam 36 sergi ile dünya çapında tanınan bir fotografçıydı.

19682000 senelerı içerisinde, Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıkları’nı çıkartan sanatçı, bunun yanında Türkiye: Bir Portre ve İstanbul Görüntüleri adlarını taşıyan ve seçkin fotografçıların eserlerinden oluşan iki kitabın yazarıydı.

Şakir Eczacıbaşı, uzun süre tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde, 24 Ocak2010 tarihinde hastalığına yenik düşerek vefat etti ve de 26 Ocak2010 tarihinde, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün