Biyografi

Sami Selçuk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sami Selçuk kimdir?, Sami Selçuk kaç yaşında?, Sami Selçuk evi nerede?, Sami Selçuk nerelidir? Sami Selçuk ev adresi?, Sami Selçuk kaç yaşında?, Sami Selçuk nerede oturuyor?, Sami Selçuk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sami Selçuk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1937 senesinde doğan Sami Selçuk şu an için 84 yaşında ve burcundandır. Sami Selçuk doğum yeri ise Taşkent, Konya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Hukuk Adamı olarak devam ettirmektedir.

Sami Selçuk Kimdir? – Sami Selçuk Evi Nerede? – Sami Selçuk Nerede Oturuyor?

Sami Selçuk Kimdir?, evi nerede?

Prof. Dr. Sami Selçuk Yargıtay Onursal Başkanıdır.

Sami Selçuk, 1937 senesinde Konya’da Taşkent beldesinde doğmuştur. 1955 senesinde Konya Lisesinden, 1959 senesinde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktora yapmış, 1986 senesinde Doçent olmuştur.

Askerliğini Merzifon’da yedeksubay olarak yaptı.

Sami Selçuk, mesleğine Ankara’da yargıç adayı olarak başladıktan sonra sırasıyla, Sütçüler, Akşehir, Yenice ve 1972’den sonra Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu.

Sami Selçuk, 21 Eylül1982 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçildi. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 10 Temmuz 1990 tarihinde ilk kez, 13 Temmuz 1994 tarihinde ikinci kez, 13 Temmuz 1998 tarihinde üçüncü kez Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi.

Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 7 Temmuz 1999 tarihinde Yargıtay Birinci Başkanlığına seçildi. 15 Haziran 2002 tarihinde yasal yaş sınırı sebebiyle emekliye ayrıldı.

Birçok basılı eseri olan, Fransızca ve İtalyanca bilen Sami Selçuk’un Türkçe ve yabancı dilde; hukuk, dil, laiklik ve Atatürkçülük ve çeşitli konularda yazıları ve makaleleri Varlık (İstanbul), Türk Dergisi, Revue penitentitiare et de droit penal (Paris), Revue de droit penal et de criminologie (Bruxelles), Archivio penale (Milano), Cuadernos de politica criminal (Madrid) adlı yerli ve yabancı dergiler ile günlük basında yayımlandı.

Emekliye ayrıldıktan sonra Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin öğretim üyeleri kadrosuna dahil olmuştur ve Ceza Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığına seçildi. Fakültede Ceza Hukuku ve Ceza Usul Hukuku dersleri verdi. Ayrıca Aralık 2010‘dan beri AİHM Danışma Paneli (AİHM yargıçlarını değerlendirmek yeterliliğini incelemek üzere kurulmuştur) kullanıcı hesabıne seçildi. Kamu Görevlileri Etik Kurulu kullanıcı hesabı görevini de yürütmüştür.

Kitapları :
2000 – Özlenen demokratik Türkiye
2000 – Longing for Democracy
1999 – Demokrasiye doğru
1999 – Konuşma
1998 – Zorba Devletten Hukukun Üstünlüğüne
1996 – Kızlık Bozma Suçu
1994 – Laiklik
1993 – Önce Dil
1993 – Çek Suçları
1990 – Çürütmeler
1988 – Toplumsal Savunma İlkeleri (Filippo Gramatica’dan çeviri)
1987 – Temsili ve Katılımcı Demokrasinin Kökeni
1986 – Dolandırıcılık Cürmünün Kimi Suçlardan Ayırımı
1983 – Cinayet Mahkemesi Anıları (Andre Gide’den Çeviri)
1982 – Dolandırıcılık

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün