Biyografi

Savaş Dinçel Kimdir? Evi Nerede?

Savaş Dinçel Kimdir? – Savaş Dinçel Evi Nerede? – Savaş Dinçel Nereli?

Savaş Dinçel kimdir?, Savaş Dinçel kaç yaşında?, Savaş Dinçel evi nerede?, Savaş Dinçel nerelidir? Savaş Dinçel ev adresi?, Savaş Dinçel kaç yaşında?, Savaş Dinçel nerede oturuyor?, Savaş Dinçel nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Savaş Dinçel hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Nisan.194220.Aralık.2007 senesinde doğan Savaş Dinçel şu an için 65 yaşında ve Koç burcundandır. Savaş Dinçel doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Dizi OyuncusuSinema OyuncusuTiyatro Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Savaş Dinçel Kimdir?, evi nerede?

Televizyon dünyasında “Ekmek Teknesi” ve “Sessiz Gemiler” adlı diziler ile tanınmış dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu.

Savaş Dinçel, 1942 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokulu Koca Ragıp Paşa İlkokulu’nda okuduktan sonra eğitim hayatına İstanbul Erkek Lisesi‘nde devam etti. Ardından İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne başladı. Tiyatro eğitim hayatına devam ederken öte yandan da karikatür çizmekteydi. 1962 senesinde başladığı İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan 1980‘de sıkıyönetim ilan edilmesiyle uzaklaştırıldı.

Bir dönem Güldürü Eğitim Merkezi’nde ve Günaydın Gazetesi’nde karikatürist olarak çalıştı. Günaydın Gazetesi’ndeki “Tonton” adlı karikatürü ile tanındı. Münir Özkul Tiyatrosu, AST Tiyatrosu, YEN-AR Tiyatroları‘nda çalışan Dinçel, Müjdat Gezen‘le birlikte Miyatro Vatandaş Tiyatrosu‘nu kurdu. Bir süre sonra Şehir Tiyatroları’na geri dönen Dinçel, iki tane karikatür sergisi açmıştır. 1997 senesinde “Kurtuluş” adlı sinema filminde İsmet İnönü‘yü canlandırdı. Yine aynı yıl Mustafa Altıoklar‘ın yönetmenliğini yaptığı başrollerinde Okan Bayülgen, Müjde Ar ve Mustafa Uğurlu‘nun bulunduğu filmde “Berber Ali“yi canlandırdı.

1998 senesinde “Cumhuriyet” adlı sinema filminde tekrar İsmet İnönü’yü canlandırdı. Ardından 2000 senesinde “Dar Alanda Kısa Paslaşmalar” adlı filmde rol aldığı Hacı kişiliğiyle 8. ÇASOD Film Ödülleri‘nde ve 22.Siyad Türk Sineması Ödülleri‘nde “En İyi Erkek Oyuncu” Ödülleri’ni aldı.

2002 senesinde ATV’de “Ekmek Teknesi” adlı dizide Nusret Baba karakteri ile karşımıza çıktı. 2006 senesinde Ömer Uğur‘un “Eve Dönüş” adlı filminde rol aldı. Vefatına kadar Şehir Tiyatroları’nda oyunculuk ve yönetmenlik yapmış olan Savaş Dinçel, son olarak ATV’de yayına giren “Sessiz Gemiler” adlı yapımda yer almıştır.

Sessiz Gemiler adlı dizinin çekimleri esnasında esnasında rahatsızlanan Dinçel, geçirdiği ameliyat sonrasında yaşadığı komplikasyonlar neticesinde 20 Aralık2007 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu