Biyografi

Şecaattin Tanyerli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şecaattin Tanyerli kimdir?, Şecaattin Tanyerli kaç yaşında?, Şecaattin Tanyerli evi nerede?, Şecaattin Tanyerli nerelidir? Şecaattin Tanyerli ev adresi?, Şecaattin Tanyerli kaç yaşında?, Şecaattin Tanyerli nerede oturuyor?, Şecaattin Tanyerli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şecaattin Tanyerli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Ocak.192101.Aralık.1994 senesinde doğan Şecaattin Tanyerli şu an için 73 yaşında ve Oğlak burcundandır. Şecaattin Tanyerli doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Şecaattin Tanyerli Kimdir? – Şecaattin Tanyerli Evi Nerede? – Şecaattin Tanyerli Nerede Oturuyor?

Şecaattin Tanyerli Kimdir?, evi nerede?

Şecaattin Tanyerli, seslendirdiği Türkçe tangolarla tanınmıştır. Türkiye’de tango denince akla ilk gelen isimlerdendir.

Şecaattin Tanyerli, 13 Ocak 1921 tarihinde İstanbul, Teşvikiye’de doğmuştur. Babası Tokatlı tüccar Ahmet Efendi, annesi Selanikli Şerife Mürvet Hanım’dır. İlkokulu, Beşiktaş Esma Sultan İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde okudu. 1941 senesinde liseden mezun oldu. Müzik çalışmalarına Eminönü Halkevi’nde opera dersleri alarak başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Beyoğlu Halkevi’nde keman öğretmeni Goldenberg’den şan dersleri alan Tanyerli, tango dinlemenin ve bu dansı icra etmenin hayatı renklendirdiği düşüncesindeydi.

İlk öğrendiği parça Fehmi Ege’nin “Neden güldün yüzüme baktın/Niçin sevmeden beni yıktın/Şimşek gibi gönlüm de çaktın/Kirpiklerini açmadan hançer gibi kalbime soktun.” Tangosudur.

Hukuk Fakültesindeki öğrenimini yarım bırakarak Maksim Gazinosu‘nda işinde uzman sahne hayatına başladı. Daha sonra İstanbul Galatasaray Postanesinin biraz altında olan Londra Bar’da Necdet Koyutürk ile beraber sahneye çıkmaya başladı.

II. Dünya Savaşı saatleri civarında 1942 senesinde Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Rumca tangoları da seslendiren Şecaattin Tanyerli 1943 senesinde İzmir Güzelyalı’da yaptı acemi birliğini bitirdikten sonra, Ankara Yedeksubay Okulu’na gitti. Kurada ise İstanbul Yassıviran’ı çekti, üç sene yedeksubaylık yaptıktan sonra 1946’da üsteğmen olarak terhis oldu. 1948’da Necdet Koyutürk‘ün ünlü Papatya adlı tangosuyla ilk plağını yaptı. Aynı yıl İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başladı.

Şecaattin Tanyerli, 44 yıl boyunca İstanbul Radyosunda 1000’i aşkın Türkçe sözlü tangoyu seslendiren sanatçı 30’u aşkın taş plak, 2 uzuncalar, 2 kaset, 40 kadar 45’lik plak ve 1 CD yaptı. 1971’de altın plak ödülü aldı.

Şecaattin Tanyerli, 1943 senesinde Fehmi Ege ile tanıştılar. Fehmi Ege, Türkçe tangolar yazdı. Şecaattin Tanyerli de etkili sesiyle bu tangoları herkese sevdirdi.

1948 senesinde ilk plağını Necdet Koyutürk ile beraber yaptı. Bir yüzünde ‘Papatya’ diğer yüzünde ‘Rüzgar gibi geçti’ vardı. O senelerda İstanbul Radyosu Senfoni Orkestrası’nın şefi olan Cemal Reşit Rey’in yanına giderek plaklarının dinlettiler ve radyoda program yapmaya başladılar. 1949 senesinden sonra İstanbul Radyosunda önce Necdet Koyutürk sonra Fehmi Ege orkestralarıyla tango dile getirdi.

“Ayrılık”, “Sensiz Kaldığım Geceler”, “Sevdim Bir Genç Kadını’’, “Mazi”, “Sana Nerden Gönül Verdim”, “Papatya” gibi unutulmaz şarkılara imza atmıştır.

Askerlikten terhis olduktan sonra eniştesinin yanında inşaat taahhüt işleri yaptı. Sait Halim Paşa yalısını 1957 senesinde ilk defa o onarımını yaptı. Gündüzün kendi ticari işleri ile akşamları da çeşitli müzikhollerde çalıştı.

80’li senelerın sonundan beri Ece Bar ve Sheraton’da programlar yaparak tango söylemeye devam etti.

Şecaattin Tanyerli, 25 Şubat 1948 tarihinde Kamuran Hanım ile evlendi. Şeref ve Hakan adlı 2 oğlu, Şeyda Tanyerli adında bir kızı vardı.

Şecaattin Tanyerli, 1 Aralık 1994 tarihinde İstanbul’da 73 yaşında ölmüştür.

Filmleri :
Oyuncu :
1954 – Çalsın Sazlar Oynasın Kızlar /… (Kendisi) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün