Biyografi

Sedat Peker Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sedat Peker kimdir?, Sedat Peker kaç yaşında?, Sedat Peker evi nerede?, Sedat Peker nerelidir? Sedat Peker ev adresi?, Sedat Peker kaç yaşında?, Sedat Peker nerede oturuyor?, Sedat Peker nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sedat Peker hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Haziran.1971 senesinde doğan Sedat Peker şu an için 50 yaşında ve Yengeç burcundandır. Sedat Peker doğum yeri ise Sakarya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Sedat Peker Kimdir? – Sedat Peker Evi Nerede? – Sedat Peker Nerede Oturuyor?

Sedat Peker Kimdir?, evi nerede?

Reis lakaplı mafya babası

Sedat Peker, 26 Haziran 1971 tarihinde Sakarya‘da Kafkas asıllı Rizeli bir Türk ailesinin çocuğu olarak doğmuştur. Almanya‘da büyüdü. Annesinin adı Meryem Peker, babasının adı Ahmet Peker’dir. Vedat Peker ve Atilla Peker adlarında iki erkek kardeşi mevcuttur.

90’lı senelerda Türkiye’de yaşanan mafya oluşumlarının içinde bulunduğu iddia edilerek yargılandı. 1997 ve 1998 senelerında çete kurmak suçlaması ile yargılandığı davalardan savcı tarafından suçsuz bulundu.

Tehditle tahsilat yapmak, zorla alıkoymak, adam yaşamını kaybettirmeye azmettirmek ve benzeri suçlardan yedi ay boyunca aranan Peker, teslim yer alacağını bildirerek 19 Ağustos 1998‘de Romanya‘dan Türkiye’ye getirildi. Eylül 1998’de Peker ve adamları hakkında 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 12 sanıkla birlikte çete oluşturmak suçundan yargılandığı davada, 24 Mayıs 1999‘da tahliye edildi. Sekiz ay 29 gün cezaevinde kaldı.

12 Mart 2005 tarihinde İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan Kelebek Operasyonu kapsamı içinde tutuklandı. Sedat Peker, Kelebek Operasyonu kapsamı içinde 31 Ocak 2007 tarihinde İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava neticesinde ve organize suç örgütü önderliği suçundan 14 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Peker bunun bunun yanında örgüt kurmak, tehdit, iş yeri kurşunlama, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma ve sahte kimlik kullanma iddiasıyla İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandı. Ergenekon davasında silahlı terör örgütü kurma suçuyla yargılandı. Sedat Peker’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Böylelikle hükümlü olduğu süreye 1 yıl 3 ay daha eklenmiştir. 5 Ağustos 2013’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında Sedat Peker’e 10 yıl hapis cezası verildi.

Sedat Peker, Ergenekon Davası sebebiyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 10 Mart 2014 tarihinde Özel yetkili mahkemelerin kararlarına ilişkin yasa değişikliği ve 5 yılı aşkın tutukluluk hali göz önünde bulundurularak 2014 yılı Mart ayında tahliye edildi.

Sedat Peker, 2008 senesinde cezaevinde avukat Özge Yılmaz ile evlendi. Serdar Han Peker, Celal Han Peker, Boğaçhan Talha Peker, Filiz Lina Peker adlarında 4 çocuğu mevcuttur.

Sedat Peker, Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Erken Doğan Çocukları Yaşatma Derneği gibi kuruluşlara yaptığı yardımlarla gündeme gelmiştir. 9 Mart 2015‘te Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı’nın (ZEREV) TİM Center’da organize ettiği Yılın En İyileri Ödül Töreni’nde Sedat Peker’e yaptığı yardımlardan dolayı “En Hayırsever İş Adamı” ve “Yaşam Boyu Onur Ödülü” verildi.

4 Nisan 2015 tarihinde Memleketçi Sanayici ve İş Adamları Derneği (MİSİAD) İzmir şubesinin açılışına onursal başkan sıfatıyla katıldı.

Sedat Peker, 7 Ekim 2019 ayında Türkiye’den ayrılarak Balkanlar’da bir ülke olan Karadağ‘a gitti yerleşti daha sonra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde Üsküp‘e yerleşti. 18 Ocak 2021 tarihinde ise kısa süreli kalış amacına aykırı davranması ve tespit edilen ikametgahını kötüye kullanımı sebebiyle sınır dışı edildi. Sedat Peker, Kosova‘ya gitmeyi tercih etti.

Hakkında Yazılan Kitaplar :
Aynadaki Reis
Babalar Koğuşu
Jitem’i Ben Kurdum
Kafkasyalı Kayıp Ülkenin, Kayıp İnsanları
Kayıp Bozkurtlar
Kirli Kramponlar
Mafya İmparatorluğu
Sedat Peker
Sedat Peker Kimdir ?
Son Babalar (Yeraltı Dünyasında Değişen Yapı, Değişen Kimlikler)
Derin Abiler (Abdullah Çatlı, Korkut Eken, Mehmet Eymür, Yeşil, S. Peker ve Diğerleri Hakkında Bilmediklerimiz)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün