Biyografi

Sedat Simavi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sedat Simavi kimdir?, Sedat Simavi kaç yaşında?, Sedat Simavi evi nerede?, Sedat Simavi nerelidir? Sedat Simavi ev adresi?, Sedat Simavi kaç yaşında?, Sedat Simavi nerede oturuyor?, Sedat Simavi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sedat Simavi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.189611.Aralık.1953 senesinde doğan Sedat Simavi şu an için 57 yaşında ve burcundandır. Sedat Simavi doğum yeri ise İstanbulİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazarKarikatürist olarak devam ettirmektedir.

Sedat Simavi Kimdir? – Sedat Simavi Evi Nerede? – Sedat Simavi Nerede Oturuyor?

Sedat Simavi Kimdir?, evi nerede?

1 Mayıs 1948 tarihinde kurulan Hürriyet gazetesinin kurucusudur.

Sedat Simavi, 1896 senesinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey’dir. Ortaokulu ve lisenin bir kısmını Kadıköy’deki Saint Joseph Fransız Lisesinde okuduktan sonra geçtiği Galatasaray Lisesi‘nden 1912 senesinde mezun oldu. Galatasaray Lisesi’nde tarih öğretmenliği yaptı.

Daha sonra 1916 senesinde haftalık olarak çıkardığı Hande dergisiyle yayın hayatına başladı. İnci, Diken, Karikatür gibi mizah dergilerini paylaştı. 1917 senesinde Pençe ve Casus isimli ilk konulu Türk filmlerini yönetti. Sedat Simavi, Zenginler (1918) ve Kadınlar Saltanatı (1920) isimli karikatür albümleri mevcuttur. 1921-1930 senelerı içerisinde Hanım, Hacıyatmaz, Yıldız, Meraklı Gazeteci, Yeni Kitap, Arkadaş gibi fazlasıyla dergi yayımladı.

Sedat Simavi, o devrin en ünlü haftalık dergisi olan “Yedigün” adındaki dergiyi 1933 – 1950 senelerı içerisinde çıkarttı. 1935 senesinde Karagöz isimli dergiyi devren aldı. Bu dergiyi de 1950 senesinde devretti.

1920 senesinde “Dersaadet” adında günlük bir gazete çıkarmaya başladı.

Sedat Simavi, 1946 senesinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucuları içerisinde yer aldı ve 1949 yılına kadar da başkanlığını yaptı.

1 Mayıs 1948 tarihinde Hürriyet gazetesini kurdu. 1 Mayıs 1948 tarihinde “Ürdün ve Irak orduları Filistin’e girdi” manşetiyle ilk sayısını çıkardı. Aynı zamanda gazetenin baş yazarlığını yaptı.

Sedat Simavi, Fuji-Yama adında bir roman ile Ceza ve Hürriyet Apartmanı adında iki piyes yazmıştır. Hürriyet Apartmanı adında piyesi 1945 senesinde film yapılmıştır.

Sedat Simavi, Melek hanım ile evlendi. Haldun Simavi ve Erol Simavi (d.1930) adında iki oğlu mevcuttur.

Sedat Simavi, 11 Aralık 1953 tarihinde 57 yaşında İstanbul’da ölmüştür.

Kitapları :
Fuji-Yama (roman)
Ceza (piyes)
Hürriyet Apartmanı (piyes)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu