Selahattin Altınbaş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Selahattin Altınbaş kimdir?, Selahattin Altınbaş kaç yaşında?, Selahattin Altınbaş evi nerede?, Selahattin Altınbaş nerelidir? Selahattin Altınbaş ev adresi?, Selahattin Altınbaş kaç yaşında?, Selahattin Altınbaş nerede oturuyor?, Selahattin Altınbaş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Selahattin Altınbaş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.193918.Aralık.2003 senesinde doğan Selahattin Altınbaş şu an için 64 yaşında ve burcundandır. Selahattin Altınbaş doğum yeri ise Susurluk, BalıkesirAnkara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Selahattin Altınbaş Kimdir? – Selahattin Altınbaş Evi Nerede? – Selahattin Altınbaş Nerede Oturuyor?

Selahattin Altınbaş Kimdir?, evi nerede?

Udi besteci

Selahattin Altınbaş, 1939 senesinde Balıkesir’in Susurluk İlçesi’de dünyaya geldi. Müzisyen bir ailenin ferdi olan Selahattin Altınbaş’ın babası kemanî Abdi Altınbaş’tır. Müziğe daha 7-8 yaslarında iken kemanla başlayan küçük Altınbaş ciddi müzik, nota, nazariyat, solfej derslerini Saatçi Mehmet Efendi, İzzet Irca ve amcası İzzet Altınbaş’tan aldı. İlkokulu bitirdiğinde akordeona da ilgi duydu. Babasının aldığı akordeonu hiçbir ders almadan işinde uzmance çalmaya başladı. Bu zamanda amcası Udi İzzet Altınbaş’tan çok etkilenerek ud çalmaya karar verdi.

1966 senesinde TRT‘nin açmış olduğu ud sanatçısı sınavını kazanarak Ankara Radyosuna girdi. Bu kurumda ud sanatçısı, koro sefi ve repertuar denetleme kurulu kullanıcı hesabı yaptı. 1999 senesinde TRT’den emekli oldu.

Selahattin Altınbaş ‘Elbet bir gün buluşacağız’, ‘Şarkılara sordum söylemediler’, ‘Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini’, ‘Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini’, ‘Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık’ gibi unutulmayan besteler onun eseridir.

Milliyet gazetesinin 1977’de açmış olduğu “Yılın Sevilen Şarkıları” müsabakasında Muhayyerkürdi makamındaki “Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini” ve Hüzzam makamındaki “Ömrümüzün son demi, sonbaharıdır artık” adlı şarkılarıyla ödül aldı.

Hayatının son dönemine kadar 77 şarkı ve 3 saz eseri besteledi. Selahattin Altınbaş, evli ve üçü erkek dört çocuk babasıydı.

Selahattin Altınbaş, 18 Aralık 2003 günü siroz sebebiyle 64 yaşında Ankara’da yaşama veda etti.

Bestelerinden bazıları:
Kumruları dinledim susuverdiler (Uşşak)
Ömrümüzün son demi sonbaharıdır artık (Hüzzam)
Duydum ki unutmuşsun gözlerimin rengini (Muhayyerkürdi)
Dilimi bağlasalar, anmasam hiç adını (Hüzzam)
Söyleme bilmesinler bu aşkın bittiğini (Hüzzam)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün