Şenkal Atasagun Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şenkal Atasagun kimdir?, Şenkal Atasagun kaç yaşında?, Şenkal Atasagun evi nerede?, Şenkal Atasagun nerelidir? Şenkal Atasagun ev adresi?, Şenkal Atasagun kaç yaşında?, Şenkal Atasagun nerede oturuyor?, Şenkal Atasagun nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şenkal Atasagun hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Ağustos.1941 senesinde doğan Şenkal Atasagun şu an için 80 yaşında ve Aslan burcundandır. Şenkal Atasagun doğum yeri ise Çıldır, Kars olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bürokrat olarak devam ettirmektedir.

Şenkal Atasagun Kimdir? – Şenkal Atasagun Evi Nerede? – Şenkal Atasagun Nerede Oturuyor?

Şenkal Atasagun Kimdir?, evi nerede?

Eski MİT Müsteşarı.

Şenkal Atasagun, 17 Ağustos 1941 tarihinde Kars, Çıldır’da doğmuştur. Atasagun ailesinin kökeni Kafkaslar’a dayanıyor. Atasagun ailesi yörede” Karapapak” da denilen “Terekeme” adlı bir Türk boyundan. Ailenin soyadı hekimbaşı manasına geliyor. İstanbul’da Galatasaray Lisesi ve Fransa Grenoble Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur.

Askerliğini yedeksubay olarak yapıp bitirdikten sonra 1967 senesinde Milli İstihbarat Teşkilatı’na girmiş, İstihbarat ve Operasyon Başkanlıkları bünyesinde çeşitli kademelerde hizmet vermiştir. Kontr/Espiyonaj konularında uzmandır.

İstanbul MİT Bölge Başkan Yardımcılığı, iki dönem Belçika, Brüksel‘de yurt dışı ve Ankara Bölge Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1995 senesinde Operasyon Başkanlığı, 1997 senesinde Londra‘da yurt dışı görevine atanmıştır. 11 Şubat 1998 tarihinde ise dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından MİT Müsteşarlığı’na getirilmiştir. 11 Haziran 2005 tarihinde bu görevden emekli olmuştur.

Şenkal Atasagun aslında hariciyeci olmayı istiyordu. Bunu yapamadı ama 1967 senesinde girdiği MİT’te, çalışma dostlarına göre biraz da şansı yaver gittiği için müsteşarlığa kadar yükseldi.

Şenkal Atasagun, İnci Atasagun ile evlidir. Çocukları yoktur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker