Biyografi

Sergey Lavrov Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sergey Lavrov kimdir?, Sergey Lavrov kaç yaşında?, Sergey Lavrov evi nerede?, Sergey Lavrov nerelidir? Sergey Lavrov ev adresi?, Sergey Lavrov kaç yaşında?, Sergey Lavrov nerede oturuyor?, Sergey Lavrov nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sergey Lavrov hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Mart.1950 senesinde doğan Sergey Lavrov şu an için 71 yaşında ve Koç burcundandır. Sergey Lavrov doğum yeri ise Moskova, Rusya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Politikacı olarak devam ettirmektedir.

Sergey Lavrov Kimdir? – Sergey Lavrov Evi Nerede? – Sergey Lavrov Nerede Oturuyor?

Sergey Lavrov Kimdir?, evi nerede?

Rusya Dışişleri Bakanı

Sergey Lavrov, 21 Mart 1950 tarihinde Rusya’nın başşehri Moskova’da doğmuştur. Tam adı Sergey Viktorovich Lavrov’dır. Babası Tiflis doğumlu Kalantaryan soyadlı bir Ermeni, annesi Kalerya Barisovna Lavrova Rus’dur. (Sergey Lavrov annesinin soyadını almıştır.) Annesi Sovyet Dış Ticaret Bakanlığı’nda çalışıyordu. Sergey Lavrov, Noginsk şehrinde, V. Korolenko okulunda eğitim gördü. Ardından, İngilizce hususunda derinlemesine bir çalışma yürüterek, 607 numaralı Moskova okulunda lise eğitimini tamaladı. Sergey Lavrov 1972 senesinde Moskova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden mezun oldu.

Sergey Lavrov, Moskova Üniversitesine girdiği yıl diğer öğrencilerle beraber bir aylığına Moskova’da inşasına başlanan Avrupa’nın en yuksek binası olan ve Radyo- Televizyon kulesi olarak kullanılacak olan Ostankino Kulesi inşasına yardım etmeye gitti. Yaz tatillerinde de Sibirya’da Hakasya, Tuva ve Rusya Uzak Doğusu’na çalışmaya gitti.

Sergey Lavrov, üniversiteden mezun olduğu yıl 1972’de SSCB‘nin Sri Lanka büyükelçiliğinde vazifeye başladı. Sri Lanka’da görevde olduğu senelerda Singalaca dilini öğrenmiştir. Sri Lanka‘da danışman olarak çalışmaya başlayan Sergey Lavrov, bunun bunun yanında çevirmen ve kişisel sekreter olarak da çalıştı ve sonradan ataşeliğe terfi etti. 1976 senesinde Moskova‘ya döndü.

Sergey Lavrov, Rusça, İngilizce, Fransızca, Maldivce ve Singalaca dillerini bilmektedir.

1976-1981 senelerı arası SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi’nde üçüncü ve ikinci sekreter olarak çalıştı. 1981 senesinde New York‘taki BM Elçiliği’ne kıdemli danışman olarak atandı. 1981-1988 senelerı arası SSCB BM daimi temsilciliği 1.Sekreteri olarak New York’da görev yaptı.

1988-1990 senelerı içerisinde SSCB Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesi başkan yardımcılığı görevini yürüttü. 1990-1992 senelerı içerisinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Küresel Problemler ve Uluslararası Teşkilatlar Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü.

1992-1994 senelerı içerisinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Sergey Lavrov, 1994-2004 senelerı arası Rusya‘nın Birleşmiş Milletler‘de daimi temsilcisi olarak görev yaptı. Ayrıca 1995-2004 senelerı içerisinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığını yürüttü.

Sergey Lavrov, 1971 senesinde Maria Lavrova ile evlendi. Ekaterina Lavrova (d.1982) adında bir kız çocuğu mevcuttur.

9 Mart 2004 tarihinde Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından Rusya Dışişleri Bakanlığı görevine atandı. 2008 senesinde Dmitri Medvedev’in Rusya Devlet Başkanı seçilmesinin sonrasında, 2008 baharında aynı vazifeye yeniden getirildi. 21 Mayıs 2012‘de Vladimir Putin tarafından aynı vazifeye tekrar atandı.

Sergey Lavrov, hala Rusya Dışişleri Bakanı görevine devam ediyordir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün