Biyografi

Serj Sarkisyan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Serj Sarkisyan kimdir?, Serj Sarkisyan kaç yaşında?, Serj Sarkisyan evi nerede?, Serj Sarkisyan nerelidir? Serj Sarkisyan ev adresi?, Serj Sarkisyan kaç yaşında?, Serj Sarkisyan nerede oturuyor?, Serj Sarkisyan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Serj Sarkisyan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 30.Haziran.1954 senesinde doğan Serj Sarkisyan şu an için 67 yaşında ve Yengeç burcundandır. Serj Sarkisyan doğum yeri ise Stepanakert, Dağlık Karabağ, SSCB olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Serj Sarkisyan Kimdir? – Serj Sarkisyan Evi Nerede? – Serj Sarkisyan Nerede Oturuyor?

Serj Sarkisyan Kimdir?, evi nerede?

3.Ermenistan Cumhurbaşkanı

Serj Sarkisyan, 30 Haziran 1954 tarihinde SSCB’de Dağlık Karabağ’da Stepanakert şehrinde Azat ve Nora çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 1971 senesinde Erivan Devlet Üniversitesinde okumaya başladı, 1972-1974 senelerı boyunca, SSCB silahlı kuvvetlerinde görev yaptı. 1979 senesinde Erivan Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1975-1979 senelerı içerisinde Erivan’daki bir elektrikli cihaz fabrikasında torna bölümünde çalıştı.

1979 senesinde Stepanakert Şehir Komünist Partisinin gençlik kolunun başkanlığını yaptı. Ardından Stepanakert Şehir Komitesi Propaganda Bölümü Başkanlığında, Dağlık Karabağ Bölgesel Komitesi Komünist Örgütünde sırasıyla ikinci ve birinci sekreterlik görevlerinde bulundu. Bu zamanda son olarak Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın 1988-1991 senelerı içerisinde ikinci sekreteri olan Genrih Poğosyan’ın asistanlığını yapmıştır.

Dağlık Karabağ‘ın işgalinden sonra Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu biçimde yaşamını kaybettirülmesi olayının; Hocalı Katliamının sorumlusudur. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı yaşamını kaybetmiştir

Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı ile alakalı olarak şu sözleri söylemiştir:

“Hocalı’dan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil nüfusa karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık ve olay işte bu. Aynı zamanda o delikanlıların içerisinde Bakü’den ve Sumgayıt’tan kaçanların da olmasını anlamalıyız.”

1991-1994 senelerında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Savunma Ordusu’nun başına geçti. Karabağ Savaşı sonrasında yine aynı dönemin Ermeni komutanlarından Vazgen Sarkisyan ile beraber Ulusal Kahraman Madalyası’na layık görüldü. 1996-1999 senelerında milli güvenlik bakanlığı, 1999-2000 senesinde milli güvenlik konseyi sekreterliği ve 2000 senesinden beri de bu görevle beraber savunma bakanlığı görevini üstlendi.

2007 senesinde kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tarafından savunma bakanlığından başbakanlığa atandı.

26 Mart 2007 – 9 Nisan 2008 tarihleri içerisinde Ermenistan Başbakanı olarak görev yaptı. 2008 senesinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. 9 Nisan 2008 tarihinde Ermenistan Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve vazifeye başladı.

Serj Sarkisyan, 1983 senesinde müzik öğretmeni Rita Dadayan ile evlendi. Satenik ve Anush adında iki kızı mevcuttur.

9 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevi bitti. 17 Nisan 2018 tarihinde meclis tarafından başbakanı olarak vazifelendirildi. Sarkisyan’ın cumhurbaşkanlığının sonrasında başbakanlığa geçmesi ülkede protesto gösterilerinin düzenlenmesine yol açtı. 23 Nisan 2018’de Ermenistan başbakanlığı görevinden istifa etmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün