Biyografi

Sevcan Orhan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sevcan Orhan kimdir?, Sevcan Orhan kaç yaşında?, Sevcan Orhan evi nerede?, Sevcan Orhan nerelidir? Sevcan Orhan ev adresi?, Sevcan Orhan kaç yaşında?, Sevcan Orhan nerede oturuyor?, Sevcan Orhan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sevcan Orhan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Ağustos.1982 senesinde doğan Sevcan Orhan şu an için 39 yaşında ve Aslan burcundandır. Sevcan Orhan doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ses Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Sevcan Orhan Kimdir? – Sevcan Orhan Evi Nerede? – Sevcan Orhan Nerede Oturuyor?

Sevcan Orhan Kimdir?, evi nerede?

Türk halk müziği sanatçısı

Türk halk müziğinin yeni kuşak temsilcilerinden biri. Son senelerda türküleri yorumlamasındaki başarı ile de gözleri üstüne topluyor.

Sevcan Orhan, 16 Ağustos 1982 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Esasen Erzincan’ın Çayırlı ilçesinin Yeşilyaka (Şebge) köyündendir. Annesi ve babası da İstanbul’da doğmuştur. Babasının adı Şadan’dır. 12 yaşında iken babasından bağlama çalmayı öğrendi. Sonra da özel bir müzik okulunda bağlama, solfej, nota eğitimi ve repertuar dersleri almaya başladı. Bu sırada ortaokul ve lise öğrenimini bitirdi.

Lise senelerında Milliyet gazetesinin gerçekleştirdiği “Liselerarası Türk Halk Müziği Yarışması”nda 3. oldu.

1999 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünde okumaya başladı. 2003 senesinde “Aşıklık Geleneği İçerisinde Aşık Mahzuni Şerif’in Yeri ve Önemi” adlı bitirme ödevini hazırlayarak “Ses Eğitimi Bölümü”nden üçüncülük derecesiyle mezun oldu.

Üniversitede müzik eğitim hayatına devam ederken ilk solo çalışması olan “Nenni Bebek” isimli albümünü 2000 senesinde yaptı.

2001 senesinde yedi senedir eğitim aldığı “Müzik Okulunda solfej ve bağlama dersleri vermeye başladı. Okul bilgisinde çok mühim konser çalışmalarına katıldı.

2006 senesinde Sevcan Orhan sırayla TRT İNT, TRT TÜRK ve TRT AVAZ kanallarında 4 yıl süreyle canlı olarak yayına giren “Tatlı Dile Güler Yüze” adlı müzik programının sunuculuğunu ve solistliğini yaptı.

Cem Radyo’da “SAZINDA USTALAR” adlı müzik programını hazırlayıp sundu. Yine Cem Radyo’da 2010 senesinde “Sevcan Orhan Mikrofonda” adlı programı hazırlayıp sundu.

2012 senesinde Star TV’de Ayşe Özyılmazel‘in ayrılmasından sonra türkücü Alişan ile birlikte ‘Alişan ile Sevcan’ isimli sabah programını sundu.

Sevcan Orhan, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarında üslup ve repertuar dersleri verdi.

Sevcan Orhan erken yaşlarda başladığı müzik yaşamı boyunca yurtiçinde ve yurtdışında sayısız konser ve festivallerde yer aldı. Genç sanatçı fazlasıyla ödül ve plakete sahiptir.

Sevcan Orhan, 2006 senesinde bağlama sanatcısı Ümit Yılmaz ile evlendi.

Albümleri :
1999 – Yağmur Gözyaşım
2000 – Nenni Bebek
2003 – Bir Türküydü Yaşamak
2008 – Adı Aşk )
2011 – Zemheriden Ötesi Bahar
2014 – Düşten Gerçeğe

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu