Biyografi

Şevket Mirziyoyev Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şevket Mirziyoyev kimdir?, Şevket Mirziyoyev kaç yaşında?, Şevket Mirziyoyev evi nerede?, Şevket Mirziyoyev nerelidir? Şevket Mirziyoyev ev adresi?, Şevket Mirziyoyev kaç yaşında?, Şevket Mirziyoyev nerede oturuyor?, Şevket Mirziyoyev nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şevket Mirziyoyev hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Temmuz.1957 senesinde doğan Şevket Mirziyoyev şu an için 64 yaşında ve Aslan burcundandır. Şevket Mirziyoyev doğum yeri ise Cizzak ili, Özbekistan SSC,Sovyetler Birliği olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Şevket Mirziyoyev Kimdir? – Şevket Mirziyoyev Evi Nerede? – Şevket Mirziyoyev Nerede Oturuyor?

Şevket Mirziyoyev Kimdir?, evi nerede?

14 Aralık 2016 tarihinden beri Özbekistan Devlet Başkanıdır.

Şevket Mirziyoyev, 24 Temmuz 1957 tarihinde Cizzak ili, Özbekistan’da doğmuştur. Tam adı Şevket Miramanoviç Mirziyoyev’dir. Babasının adı Miromon Mirziyoyev’dır. Makine mühendisliği hususunda öğrenim gören Mirziyoyev, 1981 senesinde Taşkent Sulama ve Islah Enstitüsü’nden mezun oldu. Teknolojik Bilimler alanında doktorasını yaptı.

Komünist Parti’nin gençlik kolu Komsomol’de görev aldı. 1990 senesinden sonra Yüksek Sovyet Özbekistan Halk Temsilcileri içerisinde bulunan Mirziyoyev, Özbekistan’ın bağımsızlığını ilân etmesinin sonrasında milletvekili oldu.

Şevket Mirziyoyev, 1996 – Eylül 2001 senelerı içerisinde Cizzak Valisi olarak görev yaptı. Eylül 2001’den Aralık 2003 tarihine kadar Semerkant Eyaleti Valiliği görevinde bulundu. 12 Aralık 2003 tarihinde Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından başbakanlığa atandı ve Özbekistan Meclisi’nden güvenoyu alarak başbakan olarak görevine başladı.

Başbakanlığı esnasında Güney Kore ile Özbekistan içindeki ticaret 2005 ile 2006 senelerı içerisinde ortalama% 40 artarak 565 milyon dolara yükseldi.

2 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan devlet başkanı olan İslam Kerimov’un ölümünden sonra 8 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Meclisi tarafından seçimlerin yapılacağı tarihe kadar Özbekistan devlet başkanı olarak vazifelendirildi. 4 Aralık 2016 tarihinde yapılan seçimleri Şevket Mirziyoyev kazanarak devlet başkanı oldu. 14 Aralık 2016 tarihinden beri Özbekistan Devlet Başkanı görevine başladı.

Şevket Mirziyoyev, Ziroatkhon Hoshimova ile evlidir. Shahnoza ve Saida adlarında iki kızı mevcuttur.

2017 Şubat ayında Şevket Mirziyoyev, ülkenin kırsal kesimlerinde yoksulluğun ortadan kalkması için ailelerin tavuk besleyip, yumurtalarını satmalarını istedi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu