Şeyh Bedrettin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Şeyh Bedrettin kimdir?, Şeyh Bedrettin kaç yaşında?, Şeyh Bedrettin evi nerede?, Şeyh Bedrettin nerelidir? Şeyh Bedrettin ev adresi?, Şeyh Bedrettin kaç yaşında?, Şeyh Bedrettin nerede oturuyor?, Şeyh Bedrettin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şeyh Bedrettin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.135918.Aralık.1418 senesinde doğan Şeyh Bedrettin şu an için 59 yaşında ve burcundandır. Şeyh Bedrettin doğum yeri ise Simavna (Kiprinos), YunanistanSerez, Yunanistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Din Adamı olarak devam ettirmektedir.

Şeyh Bedrettin Kimdir? – Şeyh Bedrettin Evi Nerede? – Şeyh Bedrettin Nerede Oturuyor?

Şeyh Bedrettin Kimdir?, evi nerede?

Şeyh Bedrettin İsyanı diye bilinen dini ve siyasi ayaklanmanın önderidir. Şeyh Bedrettin’in önce Anadolu sonrasında Balkanlarda başlattığı bu isyan bunun yanında Osmanlı zamanında yaşanan ilk dinci isyan olma özelliğini taşır.

Şeyh Bedrettin, 1359 senesinde Simavna (Kiprinos) Kadısının oğlu olarak Meriç nehri kıyısındaki Simavna kalesinde doğmuştur. Esas adı Mahmut’tur. Simavna bugün Yunanistan sınırları içinde, Edirne yakınlarında kiprinos ya da kyprinos adıyla anılan küçük kasabadır. Annesini adı Melek Hatun, kadı olan babasının adı İsrail’dir. 15. Anadolu Selçuklu sultanı II. İzzeddin Keykavus‘un kardeşi Abdülaziz’in Musevi eşinden olan İsrail adındaki oğlu, Dimekota kalesinin Rum beyinin kızıyla Melek Hatun ile evlenmiş ve Şeyh Bedreddin Mahmut doğmuştur. İsraili’le evlenince Melek ismini alan annesi, akrabasından 100 kişiyle birlikte Müslümanlığı kabul etmiş.

Şeyh Bedrettin, çocuk yaşta başladığı din eğitimi ile önce Bursa‘ya gelmiş, Bursa’da dönemin ünlü hocalarından biri olan Koca Mahmud Efendi’den dersler aldı. Ardından eğitim hayatı kademe kademe yükselerek önce Konya, sonrasında Suriye ve Kahire‘de yüksek eğitim görmüştür. Kahire’de ki hocası Hüseyin Ahlati‘nin tavsiyesi üzerine Tebriz ve İran‘da bir şehir olan Kazvin‘e giderek burada Batıniliği öğrenir. Batınilik, Kuran’ın derin anlamlarının olduğunu, bu anlamların ise yalnızca “masûm” zatlarca anlaşılabileceğini, harflerin sayılara dönüştürülerek yapılan bir takım hesaplamalar ile (Ebced) gizemli bilgiler edinilebileceğini, bunun yanında antik İsrailiyat’ta da geçen kabalistik bir takım görüş ve fikirleri benimseyen ve halen ortaya çıkmış sıradışı bir inanıştı. Bu inanışın kökenleri Alamut Kalesine ve Hasan Sabbah‘a kadar dayanıyordu. Bu akım zamanla Ahmet Yesevi‘nin öğretisi olan Bektaşiliğe nüfuz edecek, önce Bektaşiliği Batınilikle harmanlayacak, sonrasında Şii’lik ve Alevilik gibi farklı akımların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

İran, Kazvin’den Kahire’ye dönen Bedrettin, hocası Ahlati’nin tavsiyesiyle kendisine büyük saygı besleyen Memlük Sultanı Berkuk’un oğlu Ferenç’in hocalığını yaptı. Ahlati’nin 1397 senesinde ölümü üzerine vazifesini bırakarak şeyhinin yerine geçti.

Şeyh Bedrettin, bir müddet sonra da 1403 senesinde ailesi birlikte Kahire’den ayrıldı. Önce Karaman ve Germiyan Beyliklerinin topraklarına gitti. Menderes Vadisi boyunca ilerleyerek Aydın‘a geldi. Nizar köyünde en mühim müritlerinden Börklüce Mustafa ile tanıştı. Daha sonra Tire üzerinden İzmir‘e geçti. Kütahya ve Domaniç üzerinden Bursa‘ya yaptığı yolculuğu esnasında Sürme köyünde diğer mühim müridi Torlak Kemal ile tanıştı. Rumeli’ye geçerek Edirne‘ye yerleşti. Şeyh Bedreddin’in bu faaliyetleri Osmanlı Devleti‘nin parçalanıp şehzadelerin birbirleriyle mücadele ettiği döneme denk gelmiştir.

20 Temmuz 1402 tarihinde yapılan Yıldırım Bayezid ile Timur içindeki Ankara savaşında Yıldırım Bayezid yenildi ve esir düştü. Beyazıt’ın oğulları içerisinde taht kavgaları başlamış ve bu 11 yıl sürmüştür.

1402 senesinde başlayan Fetret Devri esnasında da Edirne’de kendi hükümdarlığını ilan etmiş olan Yıldırım Bayezid’in oğlu Musa Çelebi tarafından 1411 senesinde kazasker olarak vazifelendirildi. Ancak Yıldırım Bayezid’in diğer oğlu I. Mehmet ülkede düzeni ve asayişi 1413 senesinde sağlayınca görevinden alınarak ilim ve erdemine saygı duyulduğundan 1000 akçe maaş bağlanarak İznik‘e gönderildi. Bunun üzerine Şeyh Bedreddin, eski müritleri olan Börklüce Mustafa ile Torlak Kemal‘in Aydın ve Manisa gibi farklı yerlerde faaliyetlerini arttırdıklarını duyunca hacca gitmek bahanesiyle çocuklarını bırakarak Kastamonu‘ya geçmiş, buradan da Sinop limanından Karadeniz yoluyla Eflak voyvodasının yanına gitmiştir.

Şeyh Bedrettin, Eflâk’tan ayrılıp, Osmanlı topraklarına geçip Silistre, Dobruca ve Deliorman bölgelerinde de görüşlerini yayarak fazlasıyla taraftar kazanmıştır. Daha sonra ayaklanmanın merkezi olarak Deliorman’ı seçerek üç ayrı yerde birden müritleriyle birlikte Osmanlı Devleti’ne karşı bir isyan başlatmıştır. Fakat bu girişiminin neticesinde yakalanarak padişahın bulunduğu Serez’e gönderilmiştir.

Şeyh Bedrettin, Osmanlı Padişahı I. Mehmet zamanında yakalanarak 18 Aralık 1418 tarihinde Serez, Yunanistan’da 59 yaşında idam edilerek ölmüştür. 1961’de de kemikleri, Divanyolu’ndaki II. Mahmut Türbesi haziresine defnedilmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün