Sezai Temelli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sezai Temelli kimdir?, Sezai Temelli kaç yaşında?, Sezai Temelli evi nerede?, Sezai Temelli nerelidir? Sezai Temelli ev adresi?, Sezai Temelli kaç yaşında?, Sezai Temelli nerede oturuyor?, Sezai Temelli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sezai Temelli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Temmuz.1963 senesinde doğan Sezai Temelli şu an için 58 yaşında ve Yengeç burcundandır. Sezai Temelli doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Sezai Temelli Kimdir? – Sezai Temelli Evi Nerede? – Sezai Temelli Nerede Oturuyor?

Sezai Temelli Kimdir?, evi nerede?

11 Şubat 2018 tarihinden beri Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanıdır.

Sezai Temelli, 15 Temmuz 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Baba adı Mustafa, anne adı Neriman’dır. 1985 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktorasını bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde araştırma görevlisi olarak başladığı akademik yaşamını öğretim üyesi olarak devam ettirdi.

Sezai Temelli, ÖES (Öğretim Elemanları Sendikası) ve Eğitim Sen üyesi olarak sendikal mücadelenin de içinde bulundu.

Sezai Temelli, öğretim üyesi olarak devam ediyor iken 2016 senesinde olağanüstü hâl sürecinde 675 Sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversiteden ihraç edildi.

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği referandumuna “Yetmez ama Evet” diyenler içerisinde oldu.

Uzun süre Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’nde siyaset yapan Sezai Temelli, 2009 senesinde Ufuk Uras ile birlikte partiden ayrıldı. 2013 senesinde (HDP) Halkların Demokratik Partisi’nin kurucuları içerisinde yer aldı.

HDP’de siyaset hayatına devam etti, HDP’nin Ekonomi ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yapmaya başladı.

7 Haziran 2015 tarihindeki seçiminde HDP’den İstanbul Milletvekili olarak 25’inci Dönem TBMM Parlamentosunda bulunan Sezai Temelli, 1 Kasım 2015 tarihinde de İstanbul 2’inci Bölge 3’üncü sıradan milletvekili adayıydı fakat seçilemedi.

11 Şubat 2018 tarihinde HDP, 3’üncü Olağan Kongresinde aday olmayan Selahattin Demirtaş‘ın yerine eş genel başkan adayı olarak Pervin Buldan ile birlikte eş genel başkan seçildi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Sezai Temelli, Ayşegül Temelli ile evlidir ve 3 çocuğu mevcuttur.

24 Haziran 2018’de yapılan Türkiye Genel Seçimlerinde HDP adayı olarak Van’dan aday oldu ve seçildi.

23 Şubat 2020 tarihinde yapılan HDP 4. Olağan Kongresi’nde Sezai Temelli‘nin yerine Mithat Sancar, eş başkan seçildi. Sancar, eş başkanlık görevini Pervin Buldan ile beraber yürütecek.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker