Sezen Aksu Kimdir? Nerelidir?

Sezen Aksu Kimdir? – Sezen Aksu Evi Nerede? – Sezen Aksu Nereli?

Sezen Aksu kimdir?, Sezen Aksu kaç yaşında?, Sezen Aksu evi nerede?, Sezen Aksu nerelidir? Sezen Aksu ev adresi?, Sezen Aksu kaç yaşında?, Sezen Aksu nerede oturuyor?, Sezen Aksu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sezen Aksu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Temmuz.1954 senesinde doğan Sezen Aksu şu an için 67 yaşında ve Yengeç burcundandır. Sezen Aksu doğum yeri ise Sarayköy, Denizli olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciMüzisyen olarak devam ettirmektedir.

Sezen Aksu Kimdir?, evi nerede?

Türk Pop Müziği’nin en büyük isimlerinden birisi, şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve besteci.

     Annesi fen öğretmeni Şehriban Hanım, babası matematik öğretmeni Sami Bey olan Fatma Sezen Yıldırım, 1954 senesinin 13 Temmuz‘unda Denizli Sarayköy’de dünyaya geldi. 3 yaşına kadar dünyaya geldiğu yerde yaşadı. 3 yaşında İzmir‘e, seneler sonra “Kalbim Ege’de Kaldı” diyeceği yere taşındılar.

Çocuklarını disiplinli yetiştirmeyi isteyen Sami Bey ve Şehriban Hanım, Sezen’e karşı her daim mesafeli olmaya çalışmışlardı. Ancak bu tutum bile daha küçücük yaşta herkesin ilgisini çekmeye çalışan Sezen’in yaramazlıklarına engel olamamıştı. Etrafındaki insanlar ona Cüce Bela diyordu. Hergün Konak-Köprü troleybüsünde şarkı söylüyor, haftada bir kez saçının rengini değiştiriyor, çok fazlada intihara kalkışıyordu. O senelerda, sonradan “Allah babama acıdı da şarkıcı oldum.” dediği bir de takıntısı vardı: Dansöz olmak.

Üniversite de dahil olmak üzere tüm eğitim sürecini İzmir‘de bitirdi. 1973 senesinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne girdi. 1974 senesinin Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlenince okulu bıraktı.

Gençlik çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan Sezen, resim, tiyatro ve dans dersleri aldı. Lisede kendini iyice müziğe verdi. 1970 senesinde Hafta Sonu dergisinin açtığı Altın Ses müsabakasında 6. oldu. Sezen aklında ve kalbinde müzik yatıyor olmasına rağmen 1973 senesinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi‘ne girdi. Üniversite kantinini konser salonu gibi kullanan Sezen, üniversiteden ikinci sınıfta ayrılıp İzmir Radyosu sanatçılarının ders verdiği İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği‘ne girerek senelerca herkesi peşinde sürükleyen, binlerce dizesi, binlerce melodisi olan kendi çizgisini çizmeye başladı.

Sezen, 1974 senesinde bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını gönderdi. Aynı yıl’ın Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlendi. Evliliğinden bir hafta sonra, Yeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için çağrıldığı İstanbul’a gelerek plak çalışmasına başladı. 1975’e girerken piyasaya ilk 45’liği çıktı: Haydi Şansım. Plak aşağı yukarı hiç satmadı.

Yabancı bir şarkıdan alınan besteye söz yazılmıştı ve sonuç tam anlamıyla fiyaskoydu. (Plak Sezen Aksu’ya sorulmadan Sezen Seley adına çıkarılmıştı. Kimbilir belki de daha güzel olmuştu. Yıllar sonra marka olacak bir isim aşağı yukarı hiç satmayan bir plakla beraber anılmayacaktı.) Gene aynı sene (1975) ikinci 45’liği Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma‘yı çıkardı. Albümdeki parçalar Sezen’indi ve plak satışları hiç de fena değildi.

 

Sezen Aksu üçüncü 45’liği ‘Olmaz Olsun/Vurdumduymaz’ı 1976 senesinde çıkardı. Plak 45’likler listesinde haftalarca bir numarada kaldı. Bu iki plak Sezen Aksu’nun başlangıcı sayılabilir. 1976 senesinde, seneler sonra idol olacak, şarkıları dillerden düşmeyecek bir Sezen Aksu vardı artık.

Genç sanatçı, 1976 senesinde ilk sahne çalışmasına başladı. Bebek Belediye Gazinosu‘nda sahne alıyordu. 1977 senesinde Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar/Neye Yarar 45’likleri ve ilk 33’lüğü olan Allahaısmarladık piyasaya çıktı.

Yıllar yılı seviştik de neden mutlu olmadık.
Aşkımıza aşk değil senelerca yalan kattık.
Sana son bir sözüm var,
O da ‘Allahaısmarladık’
Allahaısmarladık kapağında da bulunan bir dörtlük.

1978 senesinde Hurşid Yenigün‘ün iki bestesine söz yazan Sezen, Gölge Etme/Aşk 45’liğini yaptı. Gene aynı sene piyasadaki en eski Sezen Aksu albümü olan Serçe çift LP olarak piyasaya çıktı. 1979 yılı da boş geçmedi. Bu yıl İlk Gün Gibi/Yalancı ve Allahaşkına/Sensiz İçime Sinmiyor 45’likleri piyasaya çıktı. Aynı yıl Sezen kendini sinemada da gösterdi. Sezen’in ilk filmi başrolünü Bulut Aras‘la paylaştığı bir Atıf Yılmaz filmi olan Minik Serçe idi. Bir yıldız doğarken, başka bir yıldızın sönüşünü anlatan film o zamanda beğeni toplayamadı. Bu filmi senelerce Sezen de seyretmemiş olacak ki, 1999 senesinde Okan Bayülgen‘in Zaga programında filmi seyrederken, kendisi de haline çok gülmüştü. Yine aynı programda Sezen filmde hiç öpüşmediğini, o sahnelerin klasik hilelerden biri olduğunu da bilgilendirmeden geçmedi.

1980 senesinde ‘Sevgilerimle’ albümünü çıkaran Sezen için 1981 çok özel bir yıl olacaktı. Müzik, tiyatro ve özel yaşamı çok renkli geçti. Ağlamak Güzeldir albümü sonrası Sezen Aksu Aile Gazinosu adlı müzikal için çalışmalar yaptı.

 
Sezen, 10 Temmuz 1981‘de Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nde Sinan Özer ile evlenirken 4,5 aylık hamile olduğu gündeme geliyor ve bu kez de özel hayatıyla konuşuluyordu. Yıl yine 1981, Kasım’ın 11’i, Mithat Can Özer dünyaya geldi, Sezen artık anneydi. Sezen yaşamının erkeğini bulmuştu. O günlerde bir dergiye yaptığı bilgilendirmede “Beni Ocak’a kadar rahatsız etmeyin” diyordu çiçeği burnunda anne. Ama Sezen bu, sanatsız yapamazdı, yapamadı da. Aralık ayında Sezen Aksu Aile Gazinosu için çalışmaya başlamışdı.

1982 senesinde Şan Müzikholü‘nde Sezen Aksu

Aile Gazinosu adlı müzikali gösterime girdi. Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Altan Erbulak ile aynı sahneyi paylaşan Sezen, sahnede 7 farklı kişiliği canlandırdı.

Yıl 1982… Sezen Aksu, hayranları ve Türk klasikleri için çok özel bir yıl. Sezen ilk kez bu sene Acelen ne bekle Firuze dedi. “Firuze” bu sene piyasaya çıktı. Bu senelerda “Firuze” dillerden düşmüyordu. Sezen 2 yıl sonra Sen Ağlamayı ve 1991’de Gülümse‘yi çıkarıp Türk Müziğine büyük klasikler kazandırdı. Tabii her şeyin bir sırası vardı. 1982 senesinde Sezen Aksu, dönemin popüler dergisi Hey tarafından Yılın Kadın Sarkıcısı seçildi. 1983 senesinde “Hey”‘in Geleneksel Oskar Konseri’ne de Yılın Kadın Şarkıcısı olarak katıldı Sezen.

1983 senesinde Sezen Aksu’nun, Eurovision macerası başladı. Söz ve müziği Ali Kocatepe‘ye ait “Heyamola” parçasını Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte seslendirdi. 3 yıl art arda yaşanacak ve seneler sonra da vokalisti Işın Karaca‘nın yaşayacağı klasik bir tablo ilk bu sene yaşandı. Türkiye finaline kalan bu parça yurtdışında ülkemizi temsil etme hakkını elde edemedi. 1983 senesinde “Heyamola” parçasının 45’liği “Hey Dergisi” tarafından yılın plağı seçildi. Aynı yıl Sezen, oğlunun babası Sinan Özer‘den boşandı.

1984 senesinde Sezen’in Eurovision macerası devam etti. Sezen bu sene “Halay”, “1945” ve “Merhaba Ümit” adlı parçalarla Türkiye finaline kaldı. Öncelikle “Merhaba Ümit”‘i bırakan Sezen Türkiye finalinde “Halay” ve “1945”‘i seslendirmeye karar verdi. Türkiye finali olmadan iki hafta önce Türkiye’ye gelen yabancı bir dostu Sezen’e yalnızca “1945”‘i seslendirmesini önerdi. “1945”‘in sözlerinin tüm dünyayla alakalı olduğunu düşünen Sezen bu parçanın yurtdışında da ülkemizi daha güzel temsil edeceğini düşünerek “Halay”‘dan vazgeçti. Türkiye finalinde “1945”‘i seslendiren Sezen Aksu’dan herkes birincilik bekliyordu. Ama sonuç hiç de iç açıcı değildi. Sahnede kıyafetiyle prenseslere benzeyen Sezen Aksu aranjman yüzünden tabiri yerindeyse güme gitmişti.

Sezen 1984 senesinde Avrupada şanssızdı ama Türkiye için aynı şey söylenemezdi. Bu yıl 6 Eylül‘de “Sen Ağlama” piyasaya çıktı. TRT‘nin denetiminden geçemediği için ilk başlarda televizyonda seslendirememişti Sezen şarkılarını. TRT, 1985’in başından beri Sezen’in parçalarını yayınlamaya başladı ve albüm olağanüstü bir ilgi gördü. Haftalarca listelerde kalan bu albümün 56. haftasında Sezen Aksu albümün bu kadar listelerde kalmasıyla alakalı “Hey Dergisi”‘ne yaptığı bilgilendirmede “Bekliyordum ama bu kadarını değil… Ne yalan söyleyeyim, 1 yılı aşkın sürece listelerde kalacağımı sanmıyordum. Tüm müzikseverlere candan, gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” diyordu.

1985 senesinde Sezen Eurovision’da yine Türkiye finaline kaldı. Bu kez parçanın adı “Küçük Bir Aşk Masalı”‘ydı. Sözleri Sezen’e ait olan bu parçayı Sezen Aksu ve Özdemir Erdoğan birlikte seslendirdi. Ama sonuç değişmedi. Bu yıl da Sezen yurtdışında ülkemizi temsil edemedi.

1985 senesinde “Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra” isimli müzikal için hazırlandı Sezen. 1986 senesinin ilk haftasından beri gösterime girdi “Bin Yıl Önce, Bin Yıl Sonra”. Şan Müzikholü‘nde kapalı gişe oynayan bu müzikal dönemin dünyasını ve Türkiye’sini Ti’ye alıyordu. Sahnede büyük büyük alkış alan Sezen, sahneyi Şener Şen, İlyas Salman, Ayşen Gruda gibi ustalarla paylaştı.

Sezen 1988 senesinde “Sezen Aksu’88“‘i çıkardı. Bu albüm Sezen Aksu plakları içerisinde özeldir. Çünkü “Sezen Aksu’88” plak formatında çıkan son Sezen Aksu albümü’dür.

1989 senesinde Sezen Aksu Söylüyor albümüyle karşımıza çıktı. Son iki albümüyle birlikte artık Sezen Aksu, Türk Müziği

için yeri dolmaz bir efsaneydi. Daha devamı da vardı…

Onyedi dergisinin Ocak 86 sayısında okuyucu anketinde açık farkla Sezen’in 1985’in en büyük kadın şarkıcısı seçildiği yazıyordu.

Sezen Aksu ile birlikte 80’lerde Firuze, İkinci Bahar, Sen Ağlama, Geri Dön, Tükeneceğiz, Git…, Beni Unutma, Değer mi?, Sarışınım, Geçer, Gidiyorum, Belalım, Bırak Beni, Şinanay, Son Bakış hit olmuştu. Sezen Aksu söylemişti. 90’larda da söylemeye devam edecekti…

1990’lı senelerda Kanal 6’da Sezen Aksu Show programını yapmaya başladı.

1990’larda Sezen Aksu’nun müzikseverlere çok sürprizi vardı. Öncelikle prodüktör tarafını gösterdi bize. Alışılmış starlar dışında ilk defa yeni biri çıkıyordu piyasaya, Sezen Aksu’nun vokalisti Aşkın Nur Yengi… Aşkın Nur Yengi, “Sevgiliye” albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Albüm Sezen Aksu prodüksiyonuydu ve bir milyona yakın tiraj elde etti.

1990 senesinde Sezen Aksu beyaz perdede karşımıza çıktı. Yönetmenliğini Yavuz Özkan‘ın yaptığı “Büyük Yalnızlık”‘ta Sezen Aksu, Ferhan Şensoy‘la kamera karşısındaydı. Film 1990 senesinde Altın Portakal Film Festivali‘nde En İyi Görüntü dalında ödül aldı. Filmin müziklerini Onno Tunç yapmıştı. Onno Tunç bestesi olan “Uçurtma Bayramları” da enstrumantal olarak bu filmde bulunmaktaydı.

Yıllar geçtikçe eski haliyle eğlenmeyi seven Sezen, bu filmle de 2003 senesinde, Yayla Sanat Merkezi‘nde verdiği unplugged konserde dalgasını geçmişti. Önder Fırat’la bu filmi seyredişlerini, Önder Fırat‘ın belli etmemeye çalışsa da çok sıkıldığını anlatan Sezen seyredenleri kahkahaya boğmuştu.

Sezen 1991’de Aşkın Nur Yengi‘nin ikinci albümü “Hesap Ver”‘in prodüksiyonunu üstlendi. Albüm Aşkın’ın ilk albümü gibi iyi bir tiraj elde etti.

Sezen Aksu’ya inanılmaz bir popularite kazandıran 1991, bambaşka bir albümün çıkış yılıydı. 1991’de müzik yönetmenliğini Onno Tunç‘un yaptığı “Gülümse” çıktı. Albüm, 2 milyonu aşan bir tiraj elde etmişti. Albümün bu kadar çok satmasının sebebi şarkıların seçkinliğinin yanısıra Sezen’in hitap kesimiydi. Sezen’i her kesimden insan dinliyordu. Aşka düşen de, aşktan kaçan da, arabesk dinleyen de, pop dinleyen de, varoşu da, zengin kesimi de Sezen’i dinliyordu artık. İçinde bu kadar tezatlık olan insan kesiminin bu albümde birleşmesi “Gülümse”‘yi farklı yapan asıl etkendi. 1991’de bu albüme ait “Hadi Bakalım”‘ın Avrupa’da single’ı çıktı. Bu signle da klibi olmamasına rağmen iyi bir satış elde etti.

1992’de Sezen yine vokalistlerine albüm yapmaya devam etti. Sertab Erener‘i tanıttı bizlere. Sertab’ın ilk albümü “Sakin Ol” başarılı bir satış grafiği çizdi. Sertab’ın albümünden birkaç ay sonra sıra “Levent Yüksel“e gelmişti. Sezen Aksu, Aşkın ve Sertab’tan sonra Levent’in albümünün de prodüktörlüğünü üstlendi. “Med-Cezir” iyi bir tiraj elde etmiş olmasına karşın, satıştan daha mühim olan bu albümün günümüze klasik bırakmasıydı. Albüm, şarkıların güzelliği Levent’in yorumuyla birleşince Tuana, Med-Cezir, Beni Bırakın gibi klasikleri müziğimize kazandırmış oldu.

Sezen Aksu her daim istediği müziği yapmıştı ama “Gülümse”‘den sonra her şey daha da değişikti. Sezen Aksu müzik lüksüne ulaşmıştı. Bu lüks ilk meyvesini 1993 senesinde verdi. Sezen, “Deli Kızın Türküsü” ile çıktı karşımıza. Sezen Aksu’nun alışılmış tarzında olmayan bu albüm, kapağına kadar değişikti. Sezen Aksu kitlesini seçmişti ve artık onlara müzik ziyafeti çekiyordu. Bu farklı albümde “Küçüğüm” ve “Masum Değiliz” ilk hit olan parçalardı. Bu albümün bir özelliği ve bir değişikliği daha müzik direktörünün Uzay Heparı olmasıydı.

 
Uzay Heparı, hızlı yaşamayı seviyordu, motosiklet tutkunuydu. 1994’ün, 20 Mayıs‘ında Uzay Heparı motosikletiyle giderken park halindeki Demet Akbağ‘ın arabasına çarptı. Zeynep Tunuslu ile halen 6 aylık evliydi ve yalnızca bir gün önce bir çocuğunun yer alacağını öğrenmişti. 11 gün bitkisel hayatta kalan Uzay, 31 Mayıs günü 26 yaşında aramızdan ayrıldı motosiklet sevdasına. Sanat dünyasını, sevenlerini özellikle genç takipçilerini ve tabii ki Sezen’i yasa boğdu. Sezen, Uzay’ı, “Yas” parçasında sanırım hiçbirimizin yaşamayacağı duygularla yaşadı. Sezen “Yas”‘ı kendisinin okuyamayacağını söylemişti ve şarkıyı Levent’in ikinci albümüne koydu. Bu çok özel parçayı Levent Yüksel’e vermesi en doğruydu. Çünkü Levent Yüksel de, Uzay’ın ölümünden sonra albümü bir milyona yakın satmasına rağmen Sezen Aksu’nun arkasında vokal yapacak, bas gitar çalacak kadar tevazu

sahibi ve vefakar biriydi.

1 Kasım 1994‘te çıkan Sertab’ın “Lâ’l” albümü Sezen Aksu prodüksiyonuydu, iyi bir satış başarısı elde etti. Bu albümün en mühim özelliği ise Uzay’ın anısına adanmasıydı.

1995 senesinde Sezen yine farklı çıktı karşımıza. Buram buram Anadolu kokan şarkılar vardı “Işık Doğudan Yükselir”‘de. Eleştirmenlere “Eski Sezen Aksu nerede?” diye sorduran bu albüm, müzik yönünden en iyi Sezen albümlerinden biriydi. Yunus Emre‘nin, Mevlana‘nın ve Aşık Daimi‘nin eserleri Sezen Aksu’nun seneler geçtikçe daha da güzelleşen yorumuyla albümde yer aldı. Fahir Atakoğlu‘nun da iki eseri vardı albümde. Bunlardan biri albümün hitlerinden, sanat müziği tınısıyla kulağımızı okşayan “Alâturka”, diğeri ise özellikle kusursuz düzenlemesiyle “Yaktılar Halim’imi”‘ydi. Gülümse’nin müziğini yapan Arto Tunç‘un da bu albümde iki bestesi vardı. Albümde dikkat çeken bir dörtlük de Bedri Rahmi Eyüboğlu‘na ait;

Bu Anadolu var ya bu Anadolu
Bu misli menendi görülmemiş cömert ana
Bu her yanı meme, bu her yanı dudak, bu her yanı gül
Bu zırnık almadan veren, habire veren yedi gül…
Bedri Rahmi Eyüboğlu

1997 senesinin Aralık ayında piyasaya çıkan “Düğün ve Cenaze” yine çok eleştirildi. Bunun bunun yanında birkaç eleştirmen, Sezen’in ne dediğini anlamadığını bile yazmıştı. Bütün bu eleştiriler albümün kötü satmasında çok büyük etken oldu. Oysa albümün düzenlemeleri ve besteleri yine eşsizdi. Goran Bregoviç‘i dünyaya tanıtan 9 tane Goran Bregoviç, 1 tane Kurtis Jasavev bestesinden oluşan albüm “Düğün ve Cenaze” adını Goran Bregoviç‘in orkestrasından aldı. Albümün sözlerini ise Sezen, Pakize Barışta ve Meral Okay ile birlikte yazdı.

1998 senesinde ‘Düğün ve Cenaze’ albümünün en büyük hiti “Erkekler”‘in single’ı çıktı. 1998’in Nisan ayında ise Levent Yüksel‘in üçüncü albümü “Adı Menekşe” piyasaya çıktı. Bir kez daha Sezen Aksu’ nun prodüksiyonluk üstüne aldığı albüm çok başarılı bir yapıt olmasına rağmen belki de tanıtımının iyi yapılamaması sebebiyle iyi bir satış elde edemedi. Yine 1998’in Aralık ayında Sezen Aksu’nun albümü “Adı Bende Saklı” raflardaki yerini almıştı. Sezen bu kez albümüyle basından yüksek puan aldı. Kimilerine göre eski Sezen dönmüştü. Albümdeki “Tutuklu” ve “Adı Bende Saklı” parçaları Sezen klasikleri içerisinde yerini aldı.

1999’un son günlerinde Sezen Aksu hayranlarına bir sürpriz yaptı ve “Sarı Odalar” single’ını piyasaya çıkardı. Parçaya klip 3. köprüyü protesto etmek için Arnavutköy’de çekildi.

2 Haziran 2000 günü Sezen yine yeni bir albümle, “Deliveren”‘le, çıktı karşımıza. “Oh Oh”, “Kahpe Kader” ve “Keskin Bıçak” albümün hit parçaları oldu ve bir milyona yakın bir tiraj elde etti. (Deliveren, içindeki şeytanla meleği yönlendiren manasına gelmekte)

Sezen 2001 senesinde sağlık problemleriyle ilgilendi. Temmuz’un sonunda ve Ağustos’un başında 6 konser veren Sezen, Park Orman‘da yine çok şiddetli esti. Dev orkestrası ve sesiyle 6 gece takipçilerini büyüledi. Konser armağansi olan Remix Maxi Single piyasaya sürülmedi, Sezen fanatiklerinin koleksiyonlarındaki yerini aldı. Maxi Single’da “Oh Oh” ve “Kahpe Kader”‘in Kıvanç Kutlumuş tarafından gerçekleştirilen ikişer remix’i bulunmakta.

Sezenin bir zamanki vokalisti Işın Karaca da 2001 senesinde Eurovision’da Türkiye finaline kaldı ama yine aynı son yaşandı.

2001 senesinin sonuna doğru Sezen Aksu’nun 6 senedir vokalistliğini yapan Işın Karaca‘nın albümü “Anadilim Aşk” piyasaya çıktı. Albüm yine bir Sezen Aksu prodüksiyonuydu.

21 Aralık 2001’den beri ve 2002’nin hemen başında Sezen, Efendy Show Theatre‘daki konserleriyle sevenlerinin karşısındaydı.

20 Mayıs 2002 günü Sezen Aksu sevenlerine “Şarkı Söylemek Lazım” albümünü sundu. Bu albüm Sezen’in DMC şifrketindan çıkfazlalaştığı ilk albümüydü.

2002’in yazında da dolu dolu Sezen Aksu vardı. 12 Haziran‘da Açıkhava’da konserlerine başladı Sezen. Sezen’in ilk ışığını Mart ayında Diyarbakır‘daki konserinde verdiği sürprizi yaz sonunaydı. “Türkiye’nin bütün dillerini ve medeniyetlerini” bir araya getiren “Türkiye Şarkıları” isimli konser serisini sundu. Konserlerde Sezen’e Rum, Ortodoks, Ermeni ve Musevi korolarıyla birlikte Diyarbakır Belediyesi Çocuk Korosu da eşlik etti. Sahnede Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve Rumca şarkılar, türküler söylendi. Diyarbakır Belediyesi Çocuk Korosu en büyük alkış alanlardandı. Sezen konserinin sonunda onbinlerce kişiyle birlikte “Şarkı Söylemek Lazım”‘ı ve Mevlana‘nın sözlerinden oluşan “Yeniliğe Doğru” şarkısını dile getirdi.

Her yaptığıyla kendinden söz ettiren Sezen bu sefer Türkiye’yi bambaşka sallamıştı. Günlerce televizyonlarda konuşulan, gazetelerde yazan “Türkiye Şarkıları”‘nı 1 Eylül 2002 günü Hürriyet Gazetesi “Yasa Meclis”‘ten, icraat Sezen’den’ başlığıyla manşetten verdi.

Bu konser dizisi yalnızca Türkiye’de değil bir çok ülkede de haber oldu. AP ajansının çektiği bir fotoğraf bir çok ülkede yayınlandı.

2003 senesinin başında Beşiktaş’ta BKM‘de Unplugged konserler veren Sezen yoğun ilgi üzerine konserlerine önce Maltepe Yayla Sanat Merkezi‘nde daha sonra Türkiye’nin değişik şehirlerinde devam etti.

2003 yazı bitmeden Sezen’in yeni albümü “Yaz Bitmeden” çıktı. Biri enstumantal olmak üzere 4 yeni şarkı içeren albümde bunun bunun yanında bundan öncekilerde başka yorumcuların seslendirdiği Sezen Aksu şarkıları vardı. Yeni şarkılardan biri olan “Farkındayım”‘a Van’ın Gevaş beldesinde klip çekildi.

Sezen Aksu’nun uzun bir aradan sonra 2005 senesinde piyasaya sürülen yeni albümü “Bahane”, beklenenin de üzerinde ilgi gördü. Aksu’nun son şarkılarını dinlemek için sabırsızlanan müzikseverlerin yoğun ilgisi aracılığıyla albüm, ilk iki haftalık sürede 320 bin sattı.

Sezen Aksu bunun yanında İstanbul gece eğlencesi anlayışına farklılık getiren Oba Bar’da ve 1997 senesinde Uğur Yücel ile Bostancı Gösteri Merkezi’nde kabare türünde sahne gösterileri sergiledi.

Evlilikleri :

1.evliliği : Hasan Yüksektepe ile evlendi, çok kısa bir süre sonra boşandı.
2.evliliği : 1974 senesinin Kasım ayında Ali Engin Aksu ile evlendi.
3.evliliği : 10 Temmuz 1981 tarihinde Sinan Özer ile İstanbul’da evlendi ve aynı yıl oğlu Mithat Can Özer (d.11 Kasım 1981) dünyaya geldi. 1983 senesinde boşandı.
4.evliliği : 1993 senesinde gazeteci Ahmet Utlu ile evlendi. 1997 senesinde boşandı.

Albümleri .
1977 – Allahaısmarladık
1978 – Serçe
1980 – Sevgilerimle
1981 – Ağlamak Güzeldir
1982 – Firuze
1984 – Sen Ağlama
1986 – Git
1988 – Sezen Aksu’88
1989 – Sezen Aksu Söylüyor
1991 – Gülümse
1993 – Deli Kızın Türküsü
1995 – Işık Doğudan Yükselir
1996 – Düş Bahçeleri
1997 – Düğün ve Cenaze
1998 – Adı Bende Saklı
2000 – Deliveren
2002 – Şarkı Söylemek Lazım
2003 – Yaz Bitmeden
2005 – Bahane
2005 – Bahane Remix
2008 – Deniz Yıldızı
2009 – Yürüyorum Düş Bahçeleri’nde…
2011 – Öptüm
2011 – Öptüm Remix
2013 – Kayıp Şehir
2014 – Yeni ve Yeni Kalanlar

Ödülleri :
1995 – Kral TV Video Müzik Ödülleri, Yekta Okur Özel Ödülü
2003 – MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Yılın en fazla satan albümü ödülü
2004 – MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Yılın en fazla satan albümü ödülü
2005 – POPSAV ödülü, En kaliteli sanatçı ödülü
2005 – Altın Kelebek 2005 TV Yıldızları Yarışması, En kaliteli Türk Pop Müziği kadın solisti
2006 – MÜ-YAP Müzik Ödülleri İki adet Diamond ödülü, Yılın en fazla satan albümü ödülü
2005 – Altın Kelebek 2005 TV yıldızları yarışması, En kaliteli Türk Pop Müziği kadın solisti
2007 – Powertürk Müzik Ödülleri, En kaliteli Türk Pop Müziği kadın solisti
2008 – İZTO, “İzmir Şehrine Katkı Ödülü”İzmir’e katkı ödülü
2009 – Kral TV Video Müzik Ödülleri, En kaliteli kadın sanatçı ödülü
2009 – MÜ-YAP Müzik Ödülleri, MÜ-YAP özel ödülü
2012 – Kral TV Video Müzik Ödülleri, En kaliteli klip ödülü

Filmleri :
1979 – Minik Serçe
1981 – Sezen Aksu Aile Gazinosu adlı müzikali
1983 – Neşeli Kuklalar
1986 – Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra müzikali
1990 – Büyük Yalnızlık
2012 – Max Maceraları: Kralın Doğuşu (seslendirme)

Kaynak:Bilgisayfam.net

bestnich altyazılı porno porno nulled script