Biyografi

Silvio Berlusconi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Silvio Berlusconi kimdir?, Silvio Berlusconi kaç yaşında?, Silvio Berlusconi evi nerede?, Silvio Berlusconi nerelidir? Silvio Berlusconi ev adresi?, Silvio Berlusconi kaç yaşında?, Silvio Berlusconi nerede oturuyor?, Silvio Berlusconi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Silvio Berlusconi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 29.Eylül.1936 senesinde doğan Silvio Berlusconi şu an için 85 yaşında ve Terazi burcundandır. Silvio Berlusconi doğum yeri ise Milano, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Silvio Berlusconi Kimdir? – Silvio Berlusconi Evi Nerede? – Silvio Berlusconi Nerede Oturuyor?

Silvio Berlusconi Kimdir?, evi nerede?

İtalya eski başbakanı, ülkesinde toplamda en uzun süre başbakanlık koltuğunda kalmayı başaran isim.

Silvio Berlusconi, 29 Eylül 1936 tarihinde İtalya’nın Milano şehrinde doğmuştur. Babası Luigi Berlusconi bankada çalışmaktaydı, annesi Rosa Bossi ise ev hanımıydı. Maria Antonietta Berlusconi ve Paolo Berlusconi adında kardeşleri mevcuttur. Milano Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1961 senesinde mezun oldu. Sonra inşaat sektöründe işe başladı, 1973 senesinde kablolu televizyon kanalında medya işine girdi.

Beş yıl sonra ilk medya grubu, “Fininvest”i kurdu. Şirket, ülke çapında bir dizi yerel televizyon istasyonları faaliyete geçirdi.

Silvio Berlusconi, İtalyan medya imparatorluğunun kurucusu ve sahibidir. Forbes Dergisine göre, 2005 senesinde 12 milyar dolar olduğu tahmin edilen servetiyle dünyanın en zengin 74. kişisidir. TV, gazete, yayın, sinema, bankacılık, sigortacılık ve sportif yönünde mühim varlıkları bulunan Silvio Berlusconi, 2012 senesinde, Forbes dergisine göre 5.9 Milyar Dolar’a sahip bir serveti olduğunu ve İtalya’nın en zengin 6.adamı olduğunu açıkladı.

A.C. Milan spor kulübünün başkanlığını da yapmıştır. 1899’da kurulan AC Milan, 31 yıl önce 1986 senesinde ilvio Berlusconi tarafından satın alındı. 2017 senesinde AC Milan’ı Çinli şirket Rossoneri Sport Investment Lux şirketine 740 milyon euro karşılığında satmıştır.

Türkiye’de de, başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile olan yakın ilişkileriyle tanınır. Türk başbakanın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın 10 Ağustos 2003 tarihinde yapılan düğününde tanıklık yapmıştır.

1994 İtalya genel seçimleri öncesinde 1993 senesinde kurulan Forza İtalya politik hareketinin başkanlığını yaptı. 1994 senesinde 7 ay gibi kısa bir süre başbakanlık yapmıştır.

2001 senesinde tekrar başbakan oldu. 20 Nisan 2005‘te çekileceğini açıkladı fakat 23 Nisan‘da yeni bir kabine ile vazifeye devam etti. Mayıs 2006‘da seçimi kaybedince başbakanlığı bitti. 14 Nisan 2008 tarihinde yapılan seçimle tekrar başbakan oldu. Kasım 2011‘de Temsilciler Meclisi’ndeki bir oylamada çoğunluğunu kaybedinceye kadar başbakanlık koltuğunda kalmıştır.

Ocak 2005’te de Roma’da bir duvar işçisinin tripod ile saldırısı sonucu kulağından yaralanan Berlusconi 13 Aralık 2009 da Milano’daki mitinginin sonrasında psikolojik tedavi gören İtalyan vatandaşı Massimo Tartaglia tarafından da benzer bir saldırıya uğrayarak hastaneye kaldırılmıştır.

Silvio Berlusconi, AC Milan’ın başkanlığı zamanında İtalyan kamuoyunda “Mediaset” davası olarak anılan zamanda, Amerikan yapımı filmlerin alım satımında vergi kaçırdığı iddiasıyla yargılandığı davada 2012 senesinde 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay, 2013 senesinin Ağustos ayının başında mahkumiyet kararını onadı.

İtalya’da 2006‘da çıkarılan bir af yasası çerçevesinde 4 yıllık hapis cezası 1 yıla indirilen Berlusconi, 77 yaşında olması sebebiyle cezaevinde yatmayacak. Ünlü siyasi önder, yaşı gereği cezasını 1 yıl boyunca sosyal hizmette bulunarak geçirecek. Silvio Berlusconi’nin cezasını 15 Ekim 2013‘den sonra çekmeye başlaması öngörülüyor.

24 Haziran 2013 tarihinde, reşit olmayan Kalp hırsızı Ruby lakaplı Fas asıllı Karima El Mahroug adlı dansçı kızla para karşılığı ilişkiye girmek ve gücünü kötüye kullanmaktan 7 yıl hapse ve ömür boyu kamu hizmetinden men cezasına mahkum edildi.

Eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin cezasına karşılık tuvalet temizleyebileceği, rehabilitasyon merkezinde uyuşturucu bağımlıları ile çalışabileceği ya da evsizlere yardım edebileceği kayıt edildi. Berlusconi’nin avukatı Franco Coppi ağustos ayında bir yıl hapis cezası onaylanan Berlusconi’nin cezasını ev hapsi yerine kamu hizmeti yaparak çekmeyi seçebileceğini dile getirdi.

İtalya Cumhuriyet Senatosu Komisyonu, vergi kaçırmaktan ötürü bir davadan hakkında mahkumiyet kararı bulunan eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin senatörlükten azledilmesi yönünde karar aldı.

Evlilikleri:

1.evliliği: 1965 senesinde Carla Elvira Dall’Oglio ile evlendi. 1985 senesinde boşandı. Marina Berlusconi (d.1969), Pier Silvio Berlusconi(d.1972), adlarında bir kız, bir oğlu mevcuttur.
2.evliliği: 1990 senesinde Veronica Lario ile evlendi. 2013 senesinde boşandı. Barbara Berlusconi(d.1987), Eleonora Berlusconi(d.1989), Luigi Berlusconi(d.1991) adlarında iki kız, bir oğlu mevcuttur.
3.evliliği: 2013 senesinde Francesca Pascale ile evlendi.

Ödülleri:
1977 – İtalya: Emeklerinden Dolayı Liyakat Nişanı
2002 – Polonya: Polonya Cumhuriyeti Başarı Nişanı
2005 – Letonya: Üç Yıldız Nişanı
2009 – Libya: Al-Fateh Madalyası
2004 – Malta: Ulusal Düzen Liyakatı
2001 – Norveç: Norveç Kraliyet Liyakatı

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün