Biyografi

Sinan Aygün Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sinan Aygün kimdir?, Sinan Aygün kaç yaşında?, Sinan Aygün evi nerede?, Sinan Aygün nerelidir? Sinan Aygün ev adresi?, Sinan Aygün kaç yaşında?, Sinan Aygün nerede oturuyor?, Sinan Aygün nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sinan Aygün hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 10.Mart.1959 senesinde doğan Sinan Aygün şu an için 62 yaşında ve Balık burcundandır. Sinan Aygün doğum yeri ise Gümüşhane, Kelkit olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Sinan Aygün Kimdir? – Sinan Aygün Evi Nerede? – Sinan Aygün Nerede Oturuyor?

Sinan Aygün Kimdir?, evi nerede?

Sinan Aygün, 1959 doğumlu iş adamı. 1998’de Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı seçilen Aygün, bu görevini 2011 yılına kadar sürdürdü.

Sinan Aydın Aygün, 1959’da Gümüşhane’nin Kelkit beldesinde dünyaya geldi. Babasının adı Necip,
annesinin adı Ayten’dir. İlk, orta ve lise eğitiminin sonrasında Ankara Gazi Üniversitesi’ne giren Aygün, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.

İş hayatına atılan ve inşaat sektöründe faliyet göstermeye başlayan Aygün, mütahitliğe başladı. Bunun bunun yanında inşaat malzemeleri satışı da yapan Aygün, Fuat Ünal’ın sonrasında 1998 senesinde Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi. Aygün, 2002’de yapılan seçimlerin sonrasında bu görevine devam etti.

2002 senesinde, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ü, tutarlı politikası, ülkenin ulusal kaynakları ve güçlerinden yana koyduğu tavır, tek başına muhalefeti, tek başına gündem belirlemesi ve başkanı olduğu ATO’yu Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütü haline getirmesindeki başarısından dolayı “Yılın Adamı” seçti.

Sinan Aygün 2006’da gerçekleştirilen yönetim kurulu başkanlığı seçiminde, 161 geçerli oyun tamamını alarak 4 yıllık bir süre için daha ATO Başkanı seçildi. Aygün, vazifeye geldiği 3. zamanda de listesini değiştirmedi. 82 yıllık oda tarihinde 3 seçimdir tek aday olarak yönetimi sürdürdüğünü söyleyen ve seçimlere siyasetin katılmadığını da ifade eden Aygün, yeniden seçilmesinin sonrasında şunları dile getirdi:

Gördüğünüz gibi siyasi müdahale yapılması gereken bir oda varsa, oda bu oda idi. Bu odaya kesinlikle hiçbir siyasetçi ve siyaset adına müdahalede bulunulmamıştır. Birçok meclis üyemizi muhafaza etmişizdir ve tekrar buraya sizlerin oyları ve destekleriyle başkan olmuşuzdur.

Aygün bunun bunun yanında ATO oda meclisi ve meslek komiteleri seçiminde 20 bine yakın oy kullanıldığını, geçen döneme göre oy kullanım oranının yüzde 400 artış gösterdiğini ve meclisin yüzde 45‘inin yenilendiğini de sözlerine ekledi.

İstihdam probleminun acilen masaya yatırılması gerektiğini düşünen Aygün, Türkiye’nin birden fazla probleminun temelinde işsizliğin yattığı görüşünde. Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 9 il yoğun göç baskısı altında ve göç, gecekondulaşma, altyapı poblemleri, trafik ve sosyal poblemleri da yanında getiriyor. Mevcut işsizlere istihdam yaratılamadığı gibi, işsizler ordusuna her sene yenilerinin eklendiğini vurgulayan Aygün’e göre:

İşsizlik oranının sabit kalması için her sene 800-900 bin insana istihdam yaratılması gerekiyor. İşsizlik oranları arttıkça suç oranları da artıyor. İşsizlik tıpkı terör gibi bir milli güvenlik problemi halini aldı.”

Sinan Aygün, 1 Temmuz2008‘de sabah saatleri civarında evine gelen polis memurları tarafından, evinde yapılan aramanın sonrasında polis nezaretinde oda binasına getirildi. Ato binasındaki makamında yapılan 3 saatlik aramanın sonrasında, Ankara emniyetine götürülerek, kamuoyunu son derece meşgul eden Ergenekon Operasyonu kapsamı içinde gözaltına alındı. Yapılan aramalarda, özel kaleme ait 4 bilgisayar, 5 klasör özel iş ajandası ve bir kaç tane ajandaya el Konuldu. Aygün’ün oda binasına giriş ve çıkışı çevrede toplanan kalabalığın ve oda çalışanlarının alkışları eşliğinde oldu. Aramalar sürerken bazı çalışanlar, ellerindeki Türk bayrakları ile bina bahçesinde bekledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındıktan sonra Ergenekon soruşturması kapsamı içinde Beşiktaş adliyesinde sorgulanan ATO Başkanı Sinan Aygün nöbetçi mahkeme kararı ile tutuklandı. 14 Temmuz 2008’de Sinan Aygün’ün avukatının tutuklama kararına yaptığı itiraz kabul edilerek serbest bırakıldı.

5 Ağustos 2013 tarihinde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakkındaki karar, Yargıtay tarafından Ergenekon Davası‘nın 21 Nisan 2016’da usul ve esas yönüyle bozulmasıyla kaldırıldı.

Sinan Aygün evli ve iki çocuk babasıdır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri neticesinde CHP Ankara milletvekili seçilerek meclise girdi.Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ve Türkiye-Peru Parlamentolararası Dostluk Grubu kullanıcı hesabı görevinde bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkındaki iddiaları sebebiyle hakkında disiplin soruşturması açılan Sinan Aygün, 30 Aralık 2019 tarihinde CHP kullanıcı hesabınden istifa etti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün