Biyografi

Sinead O’connor Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sinead O’connor kimdir?, Sinead O’connor kaç yaşında?, Sinead O’connor evi nerede?, Sinead O’connor nerelidir? Sinead O’connor ev adresi?, Sinead O’connor kaç yaşında?, Sinead O’connor nerede oturuyor?, Sinead O’connor nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sinead O’connor hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Aralık.1966 senesinde doğan Sinead O’connor şu an için 55 yaşında ve Yay burcundandır. Sinead O’connor doğum yeri ise Dublin, İrlanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenPop Şarkıcısı olarak devam ettirmektedir.

Sinead O’connor Kimdir? – Sinead O’connor Evi Nerede? – Sinead O’connor Nerede Oturuyor?

Sinead O’connor Kimdir?, evi nerede?

İrlandalı müzisyen, şarkıcı. Gerçek adı Sinéad Marie Bernadette O’Connor‘dır. ‘Nothing Compares 2 U‘ isimli single’ıyla tüm dünya çapında tanınan müzisyen, güçlü yorumuyla müzik tarihinin en başarılı bayan vokallerinden biri oldu. Protest ve aykırı tavrı yüzünden adı skandallarla da anılan O’connor, çoğu kez cesur açıklamalarıyla medyanın ilgi odağı olmuştur.

8 Aralık1966 tarihinde Dublin, İrlanda‘da dünyaya geldi. İngiltere‘ye karşı verdiği özgürlük mücadelesi ile tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı’nın karısının ismi verilen küçük Sinead, beş kardeşin ortancasıydı. İnşaat mühendisi olarak çalışan babası John daha sonra avukat oldu. Genç yaşta evlenen anne ve babasının kavgaları hiç bitmiyordu ve sonunda çift Sinead 8 yaşına geldiğinde boşanma kararı aldı. Ailenin dağılmasının sonrasında Sinead 3 kardeşiyle birlikte annesiyle birlikte yaşamaya başladı. Ancak Marie çocuklarını çok fazla dövüyordu. Bunun üzerine John, çocuklarını koruma altına aldırdı. İrlanda’daki koyu Katolik kültüre göre boşanma yanlış ve yasaktı. Bu sebeple John, İrlanda’daki Boşanma Eylem Gücü’nün sözcüsü olarak, boşanmanın yasallaşması için büyük mücadele verdi. Bunun için radyolarda karısı ile özel yaşamını tartışmaktan bile çekinmedi.

Tarih 1979‘u gösterdiğinde Sinead, annesini terk ederek babası ile yaşamaya başlamıştı. Eğitimi hususunda istikrar gösteremeyen şarkıcı, okula devamsızlık yapıyordu ve sonunda tamamiyle öğrenim yaşamını noktaladı. Ardından eğitim hususunda bi hayli disiplinli olduğu bilinen Grianan Eğitim Merkezi‘ne devam etti. Burada aldığı birden çok ders ileride sanat yaşamını derinden etkileyecekti. Okulda Barbra Streisand‘ın ‘Evergreen’ adlı parçasını seslendirdiğinde yeteneğiyle herkesin dikkatlerini üzerine çekmişti. Ardından In Tua Nua adlı grupla beraber ‘Take My Hand’adlı parçayı hazırladı.

1983 yılına gelindiğinde John O’connor kızını biraz daha özgür bir atmosferi olan Newtown Okulu‘na yazdırdı. Sinead, burada müzikal performasını gösterme fırsatı buldu ve bir hocasının desteğiyle daha sonra biri ilk albümünde de bulunacak olan 4 şarkı demosu yaptı. 1984‘teyse Hot Press adlı müzik dergisi aracılığıyla Columb Farrelly ile tanışma fırsatı bulan O’connor, Ton Ton Macoute adlı ilk grubunu kurdu. Grubuyla birlikte Dublin ve etrafındaki klüplerde sahne almaya başlayan müzisyen, güçlü sesiyle kısa bir sürede bir hayran kitlesi kazandı. Bir yıl sonra yani 1985 senesinde annesi bir trafik kazasında yaşamını kaybetti. Oldukça sarsılan Sinead, grubundan ayrılarak bir süre kendini toparlamaya çalıştı. Londra‘ya gittiği bu zaman içinde U2‘yu müzik hayatına kazandıran menajerlerden biri olan Fachtna O’Ceallaigh, Sinead’ın Ton Ton Macoute ile yapmış olduğu performansı duymuş ve bi hayli beğenmişti. Bunun üzerine bir süre sonra Ensign Records ile bir anlaşma imzalayarak işinde uzman müzik kariyerine start verdi. 1986‘da U2’dan The Edge ile ‘Captive‘ adlı filmin soundtracki için ‘Heroine‘ adlı parçayı hazırladı. Ancak Fachtna O’Ceallaigh, müzikal ve politik tavrından dolayı U2’yla sorunlar yaşıyordu ve bu Sinead’ı da etkiledi. İkili bir süre sonra U2’yla bağlarını tamamiyle kopardı. Bunun üzerine prodüktör Mick Glossop ile çalışmaya başladı ve ilk albümünün çalışmaları start aldı. Ancak John Reynolds‘la olan evliliğinden hamile kalmıştı ve bu durum albüm kayıtlarını etkiledi. Glossop ile de gerginlikler yaşayan O’connor, sonunda O’Ceallaigh’in desteğiyle ilk stüdyo albümünü tamamlayabildi ve ‘The Lion And The Cobra1987 senesinde müzik marketlerdeki yerini aldı. Albümü için eşi John Reynolds ve Marco Pirroni gibi mühim müzisyenlerle birlikte çalışan O’connor, yine İrlandalı bir müzisyen olan Enya‘ya da konuk müzisyen olarak yer vermişti. The Lion And The Cobra’ İngiltere listelerinde 27 numaraya yerleşti ve albümden çıkan ‘Mandinka‘ isimli şarkı büyük ilgi gördü. Ayrıca bu albümdeki başarısıyla ‘En İyi Bayan Rock Vokal Performansı’ dalında Grammy adayı oldu.

Bu başarılı başlangıç ikinci albümü için mühim bir motivasyon oldu ve Sinead, prodüktör Nellee Hooper‘la birlikte çalışmalara başladı. 1990 senesinde ‘I Do Not Want What I Haven’t Got’ı hayranlarıyla buluşturan müzisyen, sesini tüm dünyaya duyurmayı başaracaktı. Zira Prince‘in sözlerini yazdığı ‘Nothing Compares 2 U’ isimli şarkı Sinead O’connor’ı bi hayli popüler yaptı. Bu çalışmasıyla İngiltere, Amerika ve bir çok ülkenin listelerinde zirveye yerleşen O’connor, ‘En İyi Bayan Pop Vokal Performansı’ dalında Grammy ödülünün sahibi oldu. Ancak müzisyen, adaylıkların doğallıktan uzak olduğu gerekçesiyle ödülü almayarak Grammy’leri boykot etti.

Protest tavrı ve emparyalizme olan düşmanlığıyla tanınan sanatçı bunun somut bir misal verilecek olursai 1990 senesindeki New Jersey konserinde verdi. Konserden önce Amerikan Ulusal Marşı’nın çalınacağını duyunca organizatörlere sahneye çıkmayacağını söyleyen Sinead’in bu isteği kabul edildi ve marş çalınmadı. Olayın duyulmasının sonrasında Sinead, Amerika’daki milliyetçilerin boy hedefi halini aldı. ve ülkedeki birden çok radyo istasyonu Sinead’in parçalarını çalmayı durdurdu. Bu olayın hemen sonrasında aynı yerde konser veren Frank Sinatra da müzisyeni ima ederek seyircilerine ‘Kıçına tekmeyi basın’ diye seslendi.

Skandalların sonu gelmeyeceğe benziyordu. Zira O’connor, bu olaydan 2 yıl sonra 1992‘de katıldığı ve Tim Robbins‘ın sunduğu bir talk show’da Katolik Kilisesi içindeki cinsel tacize sessiz kalması sebebiyle Papa II. Jean Paul‘un resmini milyonlarca TV seyircisinin gözünün önünde yırttı. ‘Gerçek düşmanlarla savaşın’ şeklinde bir açıklama da yapan müzisyene tepki çok büyük oldu. Olay tüm dünya çapında büyük yankı uyandırdı ve Sinead Amerikan milliyetçilerinden sonra muhafazakarların da nefretini kazandı. Ancak müzisyen 1997 senesinde İtalyan haftalık dergisi Vita ile yaptığı röportajda hareketinin kızgınlık sonucu olduğunu altını çizerek Papa’dan af diledi.

İlk eşi John Reynolds’tan boşandıktan sonra İsveç Kraliçesi ile akraba olan gazeteci Nicholas Sommerlad‘la yaşamını birleştiren müzisyenin bu evliliği de uzun ömürlü olmadı ve 2003 senesinde Sommerlad’dan ayrıldı.

Elton John ve Bernie Taupin‘e ithaf edilen ‘Two Rooms: Celebrating The Songs of Elton John & Bernie Taupin’ isimli albümde ‘Sacrifice’ı yeniden yorumlayan sanatçı üçüncü stüdyo albümü için prodüktör Phil Ramone ile birlikte çalıştı ve kendisine ilham veren caz şarkılarını yeniden yorumladığı ‘Am I Not Your Girl?’, 1992‘de hayranlarıyla buluştu. İlk iki albüm kadar başarılı olamasa da ‘Am I Not Your Girl?’İngiltere listelerinde 6 numaraya yerleşti. Aynı yıl Peter Gabriel‘in ‘Us2 adlı albümünde bulunan 2Come Talk To Me’ ve ‘Blood of Eden’ parçalarda Gabriel’le düet yapan O’connor, bunun bunun yanında ‘In The Name Of The Father‘ filminin soundtrack’i için U2’dan Bono ile’You Made Me The Thief Of Your Heart’adlı parçayı hazırladı.

1994‘te “Fire On Babylon”adlı albümü paylaştı fakat hayranları dışında pek bir ilgi görmeyen albüm yüzünden O’connor hayal kırıklığı yaşadı. 1995 senesinde çıkacağı konserleri hamileliği sebebiyle iptal eden sanatçı, tüm dünyayı şaşırtmaya devam etti. Zira 2000 senesinde lezbiyen olduğunu açıkladı ve daha sonra şaşırtıcı bir halde bu açıklamasını geri aldı.

2002‘de yaptığı Sean-Nós Nua albümünde İrlanda halk şarkılarından yola çıkarak çeşitli İrlanda diyaleklerinde şarkılar söyleyen Sinead bu albümle başarılı olamayınca müziği bıraktığını açıkladı. Ancak bu erken emeklilik kısa sürdü ve O’connor, Jamaica‘da kaldığı süre boyunca bi hayli etkilendiği görülen reggae soundlarına sahip Throw Down Your Arms albümüyle 2005‘te müziğe geri döndü. Müzik otoriteleri tarafından en iyi albümlerinden biri olarak nitelendirilen bu albümle Sinead, Rastafarian kültürünün yeni hayat şekli olduğunu açıkladı.

18 Haziran2007 tarihinde 8. stüdyo albümü ‘Theology’yi hayranlarıyla buluşturan müzisyen, ‘I Don’t Know How To Love Him’ isimli ilk single’la hatırı sayılır bir başarı elde etti. O’connor albümün tanıtımı için çıktığı turne kapsamı içinde 14 Temmuz2007 günü Türkiye‘de de bir konser verdi.

Evlilikleri :
1.eşi: John Reynolds (1987 – 1991) (Jake Reynolds adında oğlu var) (boşandı)
2.eşi: İsveç’li Nicholas Sommerlad ( 7 Temmuz 2001 – 10 Şubat 2004) (boşandı)
3.eşi: Steve Cooney ( 22 Temmuz 2010 – 2011) (boşandı)
4.eşi: terapist Barry Herridge ( 8 Aralık 2011 – 24 Aralık 2011) (boşandı)
6 Mart 1996’da erkek arkadaşı İrlandalı gazeteci John Waters’den kızı Brigidine Róisíne Waters dünyaya geldi.
2003 senesinde erkek arkadaşı Donal Lunny’den Shane Lunny adlı oğlu dünyaya geldi.
19 Aralık 2006 tarihinde 4. çocuğu Yeshua Francis Neil Bonadino erkek arkadaşı Frank Bonadino’dan dünyaya geldi.

19 Ekim 2018 tarihinde kendi Sosyal paylaşım platformu Twitter hesabında İslamiyet’e geçtiğini ve ismini ‘Shuhada’ Davitt olarak değiştirdiğini açıkladı.

Albümleri :
1987 – The Lion and the Cobra
1990 – I Do Not Want What I Haven’t Got
1992 – Am I Not Your Girl?
1994 – Universal Mother
1997 – Gospel Oak
1997 – So Far… the Best of Sinéad O’Connor
2000 – Faith and Courage
2002 – Sean-Nós Nua
2003 – She Who Dwells in the Secret Place of the Most High Shall Abide Under the Shadow of the Almighty
2005 – Collaborations
2007 – Throw Down Your Arms
2007 – Theology
2012 – How About I Be Me (And You Be You)?

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün