Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama

Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama, hayvanlar ile ilgili Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama başlığı altında bilgiler paylaştık.. Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Sokak Köpekleri İçin Mama Hazırlama

Evde yaşayan köpeklerin yemek ve mama seçme şansı varken sokaktaki köpekler, buldukları tüm yemek artıklarını tüketmek zorundadır. Onlar aç kalmamak için vereceğiniz hemen hemen tüm ev yemeklerini ve yemek artıklarını yerler. Lakin evde hazırladığımız baharatlı yemekler, sindirim sistemlerine zarar verir ve uzun süre tüketmeleri çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Aynı zamanda uzun süre yemek atıkları tüketen köpeklerin direkt köpek maması yemesi, kabız olmasına neden olabilir. Tüm bunlara dikkat ederek sokak köpekleri için mama hazırlama ve sağlıklı beslenmelerine yardımcı olma şansımız var. Peki, sokak köpeklerini nasıl besleyebiliriz. İşte bilmek isteyeceğiniz mühim detaylar…

Köpekler için Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar

Yemek yaparken git gide artan sebzeler, bayat ekmekler ve rahatlıkla ulaşabileceğiniz süt ürünleri ile sokak köpeklerinin çok seveceği yemekler hazırlayabilirsiniz. Bu mamalar israfın önüne geçeceği gibi sokaktaki aç hayvanların karnını doyurmanızı sağlayacak bi hayli kolay tariflerden oluşuyor. İşte köpeklere hazırlayabileceğiniz pratik mama tarifleri…

  1. Makarna: Evcil hayvanlarınız makarnayı sevmiyor hatta ağzına sürmüyor olabilir. Lakin sokak köpekleri için makarna ile yapacağınız mama bi hayli hoşlarına gidecek ve sağlıklı beslenmelerini sağlayacak. Öncelikle spagetti dışında herhangi bir makarna tercih edebilirsiniz. Makarnayı tuzsuz ve yağsız bir biçimde et yahut tavuk bulyon tercih ederek haşlayın. 1 paket makarna ile 2-3 sokak köpeğinin karnını doyurabilirsiniz.
  2. Bayat Ekmek Maması: Hala yenilebilir olan fakat bayatlayan ekmekleri tüketmiyorsanız, sokak köpekleri için lezzetli bir mamaya dönüştürebilirsiniz. Bunun için tavuk suyu yahut et suyu kullanın. Bayat ekmekleri ufak parçalara keserek kullandığınız su içinde yumuşamasını bilave edin. Daha lezzetli hale getirmek için üzerine yoğurt dökerek sokak köpeklerine mamasını ikram edebilirsiniz.
  3. Peynir: Süt ve süt ürünlerinin tümü sokak köpeklerinin beğenerek tüketeceği besinler içinde yer alır. Kalıp peynir, labne peyniri, kaşar peyniri gibi peynirleri, yanına dilimlenmiş ekmekle mama haline getirebilirsiniz.
  4. Sütlü Ekmek: Bu karışım sokak köpeklerinin doymasını sağlayacağı gibi bağışıklık sistemlerinin gelişmesine de yol gösterecektır. Ekmekleri ufak parçalar halinde doğradıktan sonra üzerine ılık süt dökerek sağlıklı bir mama elde edebilirsiniz.
  5. Sebze Yemekleri: Köpekler, bireylerin tükettiği bir çok sebzeyi yiyebilir ve onları beslemenin en sağlıklı yollarından biri sebze yemekleri hazırlamaktır. Pırasa, patates, havuç, brokoli gibi sebzeleri; tuzsuz, yağsız, baharatsız bir biçimde tavuk suyunda haşlayabilirsiniz. Haşlanan sebzeler yenilecek kadar soğuduğunda bir çok sokak köpeğinin doymasını sağlayabilirsiniz.
Köpekler için Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar
Köpekler için Evde Kolaylıkla Yapabileceğiniz Mamalar

Köpekler için Mama Hazırlayacak Vaktiniz Yoksa Bunları Yapabilirsiniz

Sokak köpekleri için mama hazırlamak kolay olsa da arada bir yolda gördüğümüz bir köpeğe evde mama hazırlayacak vaktimiz olmayabiliyor. Bu durumda onları aç görmeye dayanamıyorsanız bi hayli pratik bir biçimde karınlarının doymasını sağlayabilirsiniz. Marketlerden hazır olarak alabileceğiniz aç bitir paketler, sokak köpeklerinin karnını doyurmaya yol gösterecektır. Salam, sosis ve sucuk gibi aç bitir paketleri alarak pratik bir biçimde çözüm üretebilirsiniz. Lakin bu hazır gıdaları uzun süre tüketmeleri sağlıklı olmadığı için arada biryapmaya özen göstermelisiniz. Yolda gördüğünüz köpekleri geri çevirmeye dayanamıyorsanız, restmiktarda tabağınızda kalan sağlıklı yemekleri paket yaptırarak gördüğünüz hayvanların karnını doyurabilirsiniz. Tavuk, et ve sebze yemekleri tüm köpeklerin beğenerek tüketeceği besinler içinde yer alıyor.


Sokak köpeklerini doyurmak için basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz kısa tarifleri anlattık. Sizler de tatlı dostlarımız için hazırladığınız mamaların tariflerini yorumlar altında paylaşabilir, diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker