Biyografi

Steve Buscemi Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Steve Buscemi kimdir?, Steve Buscemi kaç yaşında?, Steve Buscemi evi nerede?, Steve Buscemi nerelidir? Steve Buscemi ev adresi?, Steve Buscemi kaç yaşında?, Steve Buscemi nerede oturuyor?, Steve Buscemi nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Steve Buscemi hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Aralık.1957 senesinde doğan Steve Buscemi şu an için 64 yaşında ve Yay burcundandır. Steve Buscemi doğum yeri ise Brooklyn, New York, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuYönetmen olarak devam ettirmektedir.

Steve Buscemi Kimdir? – Steve Buscemi Evi Nerede? – Steve Buscemi Nerede Oturuyor?

Steve Buscemi Kimdir?, evi nerede?

Amerikalı aktör, yönetmen. Gerçek adı Steven Vincent Buscemi’dir. Bağımsız yapımlarda olduğu kadar blockbuster filmlerde de görülen oyuncu Quentin Tarantino, Jerry Bruckheimer, Jim Jarmusch ve Robert Rodriguez gibi mühim yapımcı ve yönetmenlerle çalışmıştır. Sinema kariyeri başlamadan önce itfaiyeci olarak çalışmış olan Buscemi, 11 Eylül saldırısının sonrasında Dünya Ticaret Örgütü’ndeki arama çalışmalarına gönüllü olarak katılmış, günde 12 saat çalışmıştı. Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Fargo, Con Air, The Big Lebowski, Armageddon ve Big Fish oyuncunun mühim filmlerinden bazılarıdır. Buscemi, Empire dergisince tüm zamanların en iyi 100 oyuncusundan biri olarak gösterilmektedir.

13 Aralık1957‘de Brooklyn, New York, Amerika‘da dünyaya geldi. Babası sağlık çalışanı olarak çalışan Kore Savaşı kıdemlisi İtalyan asıllı John Buscemi, annesiyse, Howard Johnson’s’da hostes olan İrlanda asıllı Dorothy Buscemi‘ydi. Jon, Ken ve Michael isimlerinde üç erkek kardeşi olan Buscemi, Katolik olarak büyütüldü. Yazar Edward Renehan ve aktris Patricia Charbonneau‘nun da mezunu olduğu Valley Stream Central High School’da lise eğitimini tamamlayan oyuncu, o zamanda oyunculuğa ilgi duymaya başladı. NewYork‘tan Manhattan‘a taşınmadan önce Nassau Community College’a kaydolan Buscemi daha sonra Lee Strasberg Institute’ye devam etti. 80’li senelerın başında FDNY’de 4 yıl boyuna itfaiyeci olarak görev yapan oyuncu, öte yandan da aktör John Strasberg‘le çalışıyor, bunun bunun yanında Mark Boone Junior‘la birlikte tiyatro oyunlarında performans gösteriyordu.

İlk oyunculuk deneyimi yönetmenliğini Barry Ellsworth‘un yaptığı 1985 yapımı Tommy’s isimli filmde oldu. Don Johnson‘lı popüler oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Miami Vice dizisinde de rol alan oyuncu, Billy Madison, The Wedding Singer, Big Daddy ve Mr. Deeds gibi Adam Sandler komedilerinde de performans gösterdi. Aktör 1987‘de Jo Andres‘la dünya evine girdi ve bu evlilikten 1990 senesinde Lucian Buscemi adında bir erkek çocuğu oldu.

Steve Buscemi, ağırlıklı olarak bağımsız filmlerde rol almasına rağmen oyunculuğuyla Amerikan seyircisinin ilgisini çekmeyi başarıyordu. Aktörün dünya çapında tanınmasını sağlayan yapım ise 1992 tarihinde Quentin Tarantino’nun yönetmenliğinde çekilen Reservoir Dogs oldu. Daha sonra Pulp Fiction, Somebody to Love, Things to Do in Denver When You’re Dead,Con Air, The Big Lebowski ve Armageddon gibi mühim filmlerle seyirci karşısına çıkan Buscemi, tüm dünya çapında oldukça büyük beğeni alan The Sopranos isimli dizide rol aldığı karakterle 1999 senesinde Emmy ödülüne aday gösterildi.

2001 senesinin Buscemi’ye acı tatlı iki sürprizi oldu. 11 Eylül saldırısında Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan iş dostlarını ve diğer Amerikalıları kurtarmak için günde 12 saat mesaiyle gönüllü olarak arama çalışmalarına katılan oyuncu itfaiyeci olarak çalışmasının avantajlarından da yararlanmış oldu. Oyuncu aynı yıl kariyeri için bi hayli olumlu olan bir gelişme yaşadı. Zira yönetmenliğini Terry Zwigoff‘un yaptığı Ghost World isimli filmdeki Seymour kişiliğiyle Golden Globe ödüllerinde en iyi erkek oyuncu adayı oldu. Buscemi aynı yıl bir bar kavgasında yüzünden yaralı olarak kurtuldu. Filmlerinde bu yara makyajla kapatılmaya başlandı.

Oyuncu 4 Mart2005‘te lisesinin 75. yılı bundan dolayı gerçekleştirdiği kutlamada Distinguished Alumni Award‘un sahibi olmuştur. En son şu anda prodüksiyon aşamasında olan Keep Coming Back isimli filmde rol almıştır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün