Biyografi

Süha Uygur Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Süha Uygur kimdir?, Süha Uygur kaç yaşında?, Süha Uygur evi nerede?, Süha Uygur nerelidir? Süha Uygur ev adresi?, Süha Uygur kaç yaşında?, Süha Uygur nerede oturuyor?, Süha Uygur nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Süha Uygur hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1958 senesinde doğan Süha Uygur şu an için 63 yaşında ve burcundandır. Süha Uygur doğum yeri ise Samsun olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

Süha Uygur Kimdir? – Süha Uygur Evi Nerede? – Süha Uygur Nerede Oturuyor?

Süha Uygur Kimdir?, evi nerede?

Tiyatro yönetmeni

31 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevine atandı.

Süha Uygur, 1958 senesinde Samsun’da doğmuştur. Ailece aslen Kilis’lilerdir. Tiyatrocu Nejat Uygur, Nejla Uygur çiftinin 5 oğlundan ikincisidir. Sırasıyla; Ahmet Uygur, Süheyl Uygur, Süha Uygur, Kemal Uygur ve Behzat Uygur. Süha Uygur, kardeşi Süheyl Uygur’un ikizidir. Annesi doğuma son ana kadar Samsun Zafer Sineması’ndaki tiyatro oyununa devam etmiş. Behzat Uygur, Adana‘da doğmuş, Süheyl- Süha Samsun, Kemal Antakya, en büyük abileri Ahmet de İstanbul‘da vapurda doğmuş. Süheyl ve Behzat babalarının deyimiyle “armut ağacının dibine düştüler” ve tiyatrocu oldular.

Liseden sonra sağ-sol çatışmaları sebebiyle üniversiteye gitmedi. 16 yaşında Uygur Tiyatrosu’nda müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

Süha Uygur, 1980 senesinde Necla – Nejat Uygur Tiyatrosu’nun Tiyatro Müdürlüğü’ne getirildi ve bu görevi 1992 senesine kadar devam etti.

Bu zaman zarfında Nejat Uygur’un sergilediği bazı oyunlarda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve yönetmenlik yaptı.1993 senesinde kardeşleri Süheyl Uygur ve Behzat Uygur ile beraber “Genç Uygurlar Tiyatrosu”nu kurdu. Bu zaman zarfında “Boynuz Kulağı Geçer”, “Tele Köle”, “Üç Salakşörler” oyunları sahnelendi. 2001 yılına kadar görevine devam etti. 2001 senesinde Uygur Sanat oluşumunu kurdu. Ve babası Nejat Uygur’un hastalandığı 2006 yılına kadar bu oluşumu sürdürdü.

Uygur Sanat oluşumu içinde “Türkiye’nin Delisi”, “Şeyini Şey Ettiğimin Şeyi”, “Kodum mu Oturturum”, oyunlarında yapımcı ve yönetmen olarak görev aldı. 2006-2009 seneleri içerisinde babasının rahatsızlığından dolayı çalışmalarına ara verdi. 2009 senesinde rahmetli babasının isteği ile Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu kurdu.

“Bu Dünya Hepimizin”, Küçük Kız ve Yıldızlar”, “Güneşe Yolculuk”,” İyilik Ağacı”, “Kırmızı Pabuçlar”,” Mıknatıs Çocuk”, “Çocuk Ülkesi” ve “Pamuk Prenses Mikroplar Ülkesinde” oyunların genel sanat yönetmenliğini yaptı. 2014 senesinde Uygur Çocuk Tiyatrosu’nu yeniden hayata geçirdi.

2015 senesinde hâlâ sahnelenmekte olan “Kapıdaki Düşman” isimli oyunun genel sanat yönetmenliğini yaptı.

Süha Uygur, Filiz Uygur ile evlidir. Bir oğlu ve Mânâ adında bir kızı mevcuttur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevinden 29 Aralık 2015 tarihinde istifa eden Erhan Yazıcıoğlu’nun yerine 31 Aralık 2015 tarihinde Süha Uygur atandı. 15 Ekim 2019 tarihinde bu görevden ayrıldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün