Süheyl Batum Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Süheyl Batum kimdir?, Süheyl Batum kaç yaşında?, Süheyl Batum evi nerede?, Süheyl Batum nerelidir? Süheyl Batum ev adresi?, Süheyl Batum kaç yaşında?, Süheyl Batum nerede oturuyor?, Süheyl Batum nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Süheyl Batum hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Mayıs.1955 senesinde doğan Süheyl Batum şu an için 66 yaşında ve Boğa burcundandır. Süheyl Batum doğum yeri ise İstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Hukuk AdamıAkademisyenSiyasetçiMilletvekili olarak devam ettirmektedir.

Süheyl Batum Kimdir? – Süheyl Batum Evi Nerede? – Süheyl Batum Nerede Oturuyor?

Süheyl Batum Kimdir?, evi nerede?

Cumhuriyet Halk Partisi’nden TBMM 24. Dönem Eskişehir milletvekilidir.

Süheyl Batum, 6 Mayıs 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Bedii Süheyl Batum’dur. Annesi Rezan Güloz, babası eski senatör Mehmet Sadık Batum’dur. 1966 senesinde Galatasaray Lisesi‘nin ortaokul kısmında okumaya başladı, 1975 senesinde lise bölümünden Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. 1979 senesinde Paris 1 Panthéon – Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden diplomasını aldı.

1980 senesinde İstanbul Üniversitesi‘nde Anayasa Hukuku kürsüsünde asistan olarak çalışmaya başladı. 1985 senesinde “Siyasal Katılma Aracı Olarak Referandum” konulu tezi ile doktorasını yaptı. 1990 senesinde “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Anayasal Sistemine Etkileri” başlıklı teziyle doçent oldu. 1996 senesinde “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye” isimli teziyle Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Profesör oldu.

1997-2000 senelerı içerisinde Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu, 2000-2003 senelerı içerisinde Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve 2003-2007 senelerı içerisinde iki dönem Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü görevleri yaptı.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi‘nde, Galatasaray Üniversitesi‘nde, Bilgi Üniversitesi‘nde, Marmara Üniversitesi‘nde ve Bahçeşehir Üniversitesi‘nde ve Okan Üniversitesi‘nde Anayasa Hukuku dersi verdi.

2003 senesinden 27 Mayıs 2010 tarihine kadar Vatan gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi‘nde de köşe yazarlığı yaptı. 2003 senesinden beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan Gazetesi’nden, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ndeki görevi sebebiyle 27 Mayıs 2010 tarihinde ayrıldı. Yayınlanmış 5 kitabı, fazlasıyla makalesi bulunmaktadır.

Süheyl Batum, Oya Batum ile evlidir. Kaan Batum adında oğlu (d.1985) ve Gizem (d.1990) adında kızı olmak üzere iki çocuğu mevcuttur.

22 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi 33. Olağan Kurultayı’nda CHP üyesi oldu. 23 Mayıs’ta da delegelerin oylarıyla CHP Parti Meclisi kullanıcı hesabıne seçildi.

29 Mayıs 2010 tarihli Parti Meclisi’nde CHP Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) seçildi.

3 Kasım 2010’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Önder Sav‘dan boşalan Genel Sekreterlik makamına getirildi.

18 Aralık 2010 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi 15. Olağanüstü Kurultayı’nda 1089 oyla yeniden Parti Meclisi kullanıcı hesabıne seçildi.

25 Aralık 2010’da toplanan Parti Meclisi’nin kararıyla Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu.

12 Haziran 2011‘deki Milletvekili Genel Seçimlerinde, CHP Eskişehir Milletvekili olarak TBMM‘ye girdi.

31 Ekim 2014 tarihinde CHP‘den istifa eden Emine Ülker Tarhan‘ın sonrasında 4 Kasım 2014 tarihinde Süheyl Batum’un Emine Ülker Tarhan ile aynı yolda, aynı düşünceleri paylaştıklarını altını çizerek, istifaların süreceği mesajını verdi. Ve Batum, Muharrem İnce, Emine Ülker Tarhan, Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Tuncay Özkan, Umut Oran, Birgül Ayman Güler gibi isimlerin yeni bir değerlendirme için bir araya gelmelerini istedi.

Bunun üzerine 5 Kasım 2014 tarihinde Süheyl Batum, CHP Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç tarafından; kesin çıkarma cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevki kararlaştırıldığının bilgisini vermiştir. 11 Ara 2014 tarihinde CHP MYK tarafından disipline sevk edilen Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından partiden ihraç edildi.

27 Şubat 2015 tarihinde ihracın iptali için açtığı davayı kazandı ve yeniden CHP’li oldu.

17 Şubat 2019 tarihinde Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker