Biyografi

Şükrü Saracoğlu Kimdir? Nerelidir?

Şükrü Saracoğlu Kimdir? – Şükrü Saracoğlu Evi Nerede? – Şükrü Saracoğlu Nereli?

Şükrü Saracoğlu kimdir?, Şükrü Saracoğlu kaç yaşında?, Şükrü Saracoğlu evi nerede?, Şükrü Saracoğlu nerelidir? Şükrü Saracoğlu ev adresi?, Şükrü Saracoğlu kaç yaşında?, Şükrü Saracoğlu nerede oturuyor?, Şükrü Saracoğlu nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Şükrü Saracoğlu hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.188727.Aralık.1953 senesinde doğan Şükrü Saracoğlu şu an için 66 yaşında ve burcundandır. Şükrü Saracoğlu doğum yeri ise Ödemiş, İzmirİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Bakan olarak devam ettirmektedir.

Şükrü Saracoğlu Kimdir?, evi nerede?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı görevlerinde bulunmuş olan Türk siyaset adamı.

Mehmet Şükrü Saracoğlu, 1887 senesinde İzmir’in Ödemiş beldesinde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Ödemiş’te okuduktan sonra İzmir idadisi’ne girdi. Son derece zeki, çalıskan bir öğrenciydi. İzmir idadisini birincilikle bitirerek, Ankara’daki Mekteb-i Mülkiye’ye geçti. 1909 senesinde Mekteb-i Mülkiye’ yi bitirerek İzmir Valiliği Maiyet Memurluğu’na atandı. İzmir Sultanisi’nde matematik-öğretmenliği yapan Saracoğlu, 1911 senesinde İttihat ve Terakki Ticaret Mekteb-i Müdürlüğü görevine getirildi.

1914 senesinin Ocak ayında bir devlet bursu kazanan Saracoğlu Belçika’ya öğrenime gitti. Kısa bir süre sonra 1. Dünya Savaşı patlayınca hemen İzmir’e döndü. 1915 Mayıs’ında tekrar Cenevre Siyasi İlimler Akademisi’nde okumak için İsviçre’ye giderek burada dört yıl kaldı ve bu fakülteyi çok iyi bir dereceyle bitirdi. Mondros Mütarekesi’nden sonra Cenevre’de Türk Talebe Cemiyeti’ni kurarak bu cemiyet adına Fransızca bir derginin yayına girmesinı üstlendi. Türk Talebe Cemiyeti’nin başkanı olarak Avrupa kamuoyunda Mondros şartlarının olumlu olmayanluğuna tepki yaratmak için uğraşlar vererek Osmanlı Devleti’nin haklarını savundu.

O günlerde İzmir işgal edilince Türkiye’ye gideceğini öğrendiği bir İtalyan gemisine kaçak binip yurda döndü. Ulusal Kurtuluş Hareketi’ne katıldı. Kuşadası, Nazilli ve Aydın yörelerinde kurulan Kuva-i Milliye hareketlerinin örgütlenmesinde çalıştı. Osmanlı Meclisi Mebusanı’na İzmir milletvekili olarak seçildiyse de, Saracoğlu bu vazifeye katılmadı.

Saracoğlu 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne İzmir Mebusu olarak girdi.

Ali Fethi Okyar kabinesinde Maarif Vekili, İsmet İnönü’nün 3 ve 4. hükümetlerinde Adliye Vekili, ve 12’nci Refik Saydam hükümetinde Hariciye Vekili olan Mehmet Şükrü Saracoğlu, 1942 senesinde Refik Saydam’ın ölümü üzerine Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından 9 Temmuz 1942 günü başbaşkanlığa atanarak hükumeti kurmakla vazifelendirildi.

Ali Fethi Okyar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı yapan Saracoğlu 1926’da Yunanlılarla kurulan Mübadele Komisyonu’na başkanlık etti. Başbakanlığına kadar kurulan bütün hükümetlerde görev aldı. Bu hükümetlerde Maliye, Adliye ve Hariciye vekilliklerinde bulundu. Saracoğlu’nun 1932 senesinde Paris’te Osmanlı borçlarının ödeme koşullarının saptanması görüşlerini Türkiye adına yürütürken göze çarpıyor. 1933’de bir antlaşma ile bu konuyu başarıyla ve batılı gözlemcilerin hayranlığı içinde bitirirken izliyoruz. Saracoğlu’nun devlet adamlığı vitrinini süsleyen en kıymetli ve liyakatinin zirvesine vardığı bu anlaşma ile genç Türkiye Cumhuriyeti’nin maliyesi soluk aldı.

Genç Cumhuriyet’in devlet organlarının kurumlaşmasında da emeği geçen Saracoğlu, bakanlıkları esnasında avukatlık, hakimlik İcra İflas Kanunlarını hazırlamış ve çıkartmış iş esasına dayalı cezaevlerinin oluşmasını ve ilk misal olarak İmralı’nın kuruluşunu sağlamıştır. Barem ve Emeklilik kanunları da Saracoğlu’nun zamanında oluşturulmuştur.

Refik Saydam’ın ölümü sonrasında Başbakan olan Saracoğlu, bu zamanında de Cumhuriyet döneminin bütünsellik taşıyan seçim yasasını iki dereceli olarak hazırladı ve çıkarttı. Saracoğlu istifa ederek Başbakanlığı Mehmet Recep Peker’e devrettikten sonra 1 Kasım 1948 ve 22 Mayıs 1950 senelerı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı yaptı.

1950 seçimlerinde parlamentoya giremeyen Saracoğlu siyaseti bıraktı.

Saracoğlu, 27 Aralık 1953’de İstanbul’da vefat etti.

Şükrü Saracoğlu bunun bunun yanında 17 yıl boyunca Fenerbahçe Spor Kulübü‘nün başkanlığını yapmıştır. 22 Temmuz 1998 senesinde alınan kararla Fenerbahçe Stadı’nın adı Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu olarak değiştirilmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün