Biyografi

Syd Barrett Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Syd Barrett kimdir?, Syd Barrett kaç yaşında?, Syd Barrett evi nerede?, Syd Barrett nerelidir? Syd Barrett ev adresi?, Syd Barrett kaç yaşında?, Syd Barrett nerede oturuyor?, Syd Barrett nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Syd Barrett hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Ocak.194607.Temmuz.2006 senesinde doğan Syd Barrett şu an için 60 yaşında ve Oğlak burcundandır. Syd Barrett doğum yeri ise Cambridge, İngiltereCabridgeshire, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenBesteci olarak devam ettirmektedir.

Syd Barrett Kimdir? – Syd Barrett Evi Nerede? – Syd Barrett Nerede Oturuyor?

Syd Barrett Kimdir?, evi nerede?

Syd Barrett, İngiliz şarkıcı, besteci ve gitarist. Otuz yıldan fazla süren inziva sürecinden önce yedi yıl aktif olarak müzisyenlik yaptı. Pink Floyd grubuyla tanındı.

Asıl adı Roger Keith Barrett olan sanatçı 6 Ocak1946‘da Cambridge‘de dünyaya geldi. Doktor Arthur Max ve eşi Winifred Barrett’ın dördüncü çocuğuydu. Oldukça iyi bir eğitim alan Roger, spor ve izcilik faaliyetlerindeki başarısını giderek sanatsal ve yaratıcı yöne doğru kaydırdı ve oyunculuk, resim ve müzikle alakadar olmaya başladı. En büyük destekçisi babası, klasik müzik hayranıydı ve diğer çocukları gibi Roger’a da bu müzik sevgisini erken yaşlarda aşılamıştı. Ancak Roger’ın mutlu çocukluk senelerı babasının ani ölümüyle gölgelendi. Bu talihsiz olay meydana geldiğinda Roger halen 14 yaşındaydı ve bu onun için büyük ve beklenmedik bir travma oldu.

Bu senelerda Roger ilk gitarını aldı ve ismini çok sevdiği bir bateristin adına ithafen Syd olarak değiştirdi. Cambridge’deki müzik çevrelerinde aralarında David Gilmour‘un da bulunduğu bir çok arkadaş edindi. Aralarında büyük bir dostluk kurulan David ve Syd, The Mill adlı bir klüpte birlikte çalmaya başladılar. David’in tekniği Syd’inkinden üstündü fakat Syd söz yazma hususunda tam bir dehaydı. Aynı yeteneği resim alanında da gösterdi ve Londra‘da burs kazanarak Camberwell Sanat Okulu’na girdi.

1965 senesinde aile evini terkederek temelli olarak Londra’ya taşındı. Cambridge’den tanıdığı Roger Waters‘ın tavsiyesiyle Rand B Band‘de çalmaya başladı. Grubun davulcusu Nicholas Berkley Mason, mimarlık öğrencisiydi. Klavyedeki Richard William Right ise Londra’da müzik eğitimi alıyordu. Gruptaki herkesin bir müzik geçmişi vardı fakat Syd, daha özel bir yeteneğe sahipti. O resme olan aşkıyla, renkleri notalara dönüştürüyordu. Kısa zamanda etkileyici kişiliği ve bu nadir yeteneğiyle grubun önderi halini aldı ve grup dostlarıyla birlikte adını Pink Anderson ve Floyd Council adında iki müzisyenden ilham alarak oluşturduğu grubu Pink Floyd’u kurdu. Seslere eklediği farklı efektlerle ve sahne gösterileriyle psychedelic müziğin babası sayılan Syd’in besteleri grubun kısa bir sürede tanınmasını sağladı. 1967 senesinde Pink Floyd, ilk albümü ”The Piper At The Gates Of Dawn”ı çıkardı. Bu albümde bir şarkı hariç tüm şarkıların sözleri Syd Barrett’a aitti. Yine Syd’e ait, hayali bir kıza yazdığı ”See Emily Play”, grubun tanınmasını sağlayan şarkılardan biriydi.

Ancak başarısı arttıkça daha fazla uyuşturucu kullanmaya başlayan Syd Barret, şarkılarını uyuşturucunun etkisiyle yazıyordu. Hatta bir şarkısı (Candy and A Current Bun) uyuşturucu sarmayı anlattığı için yasaklandı. Giderek daha az ayık olmaya başlayan Syd, konserlerdeki performansının düşmesi sebebiyle grup dostlarıyla da yollarını ayırmak zorunda kaldı. Bir süre yalnızca Pink Floyd için söz yazarlığı yaptı, daha sonra ise tamamiyle ayrıldılar.

Pink Floyd grubuyla yollarını ayırdıktan sonra gözlerden tamamiyle uzak kalmayı seçti. Bu süreç içinde “The Madcap Laughs” ve “Barret” adlı iki solo albüm çalışması yaptı. Bu albümleri, şarkı yazarlığı hususunda en üretken olduğu dönem olan 19661977 senelerı içerisinde biriktirdiği materyallerle yaptı. Bu albümlerin yapımında David Gilmour‘dan ve “Soft Machine” grubunda hatırı sayılır destek aldı.Solo albümlerinde Pink Floyd’dan farklı olarak yalnızca akustik gitar kullandı.”The Madcap Laughs” albümünden sonra son konserine çıktı ve üçüncü şarkıda sahneden inerek konseri yarım bıraktı. Bu albümlerden sonra üçüncü solo albümü için planlar yaptı, fakat bu planlar hiç gerçekleşmedi. Barret, Pink Floyd grubundan ayrıldıktan sonra çok az sayıda yeni şarkı yazdı.
1972 senesinde “Stars” adını vediği bir grupla müziğe geri döndü, bu grubu da verdikleri üçüncü konserden sonra dağıttı.

1975 senesinde Pink Floyd, “Wish You Were here” albümüne, Syd’e ithafen iki şarkı koydu. Bunlardan biri “Shine on You Crazy Diamond”, diğeri de “Wish You Were Here” dı. Bu albümün kayıtları esnasında stüdyoya gelen Syd’i, aşırı kilolu ve tükenmiş bir halde gören grup üyeleri, gelen birinin Syd Barrett olduğuna inanmak istemediler. Ama Roger Waters onun Syd Barrett olduğundan emindi. Bu buluşmadan sonra grup üyeleriyle birdaha görüşmedi. Pink Floyd, “Dark Side of The Moon” albümündeki “Brain Damage” şarksını da Syd’den esinlenerek yazmıştır. Ayrıca “The Wall” filminin baş kişiliği olan “Pink” te Roger Waters tarafından Syd Barrett’ tan esinlenilerek yaratılmıştır.

1988 senesinde Barrett’ın yayınlanmamış şarkılarından ve iki solo albümündeki şarkıların uyarlamalarından oluşan “Opel” albümü yayınlandı. 1993‘te Syd Barrett’ın Pink Floyd’dan sonraki çalışmaları Crazy Diamond Box seti olarak piyasaya sürüldü. 2001‘de best of albümü olan “Wouldn’t You Miss Me”, iki yayınlanmamış şarkıyla beraber piyasaya sürüldü.

Syd Barrett Cabridgeshire‘ daki inziva sürecinde kendini resim yapmaya adadı. Sağlığı iyice bozulan Barrett, 7 Temmuz2006‘da yaşamını kaybetti.

Diskografi

Single’lar

1969 – Octopus / Golden Hair

Albümler

1970 – The Madcap Laughs

1970 – Barrett

Toplamalar

1974 – Syd Barrett

1987 – Syd Barrett: The Peel Sessions

1988 – Opel

1992 – Octopus – Best Of Syd Barrett

1993 – Crazy Diamond

2001 – The Best of Syd Barrett: Wouldn’t You Miss Me?

2004 – The Radio One Sessions

Pink Floyd ile

Single’lar

1967 – Arnold Layne / Candy and a Currant Bun

1967 – See Emily Play / The Scarecrow

1967 – Apples and Oranges / Paintbox

Albümler

1967 – The Piper at the Gates of Dawn

1968 – A Saucerful of Secrets

Toplamalar

1971 – Relics

1973 – A Nice Pair

1974 – Masters of Rock

1984 – Works

1992 – Shine On

1995 – London ’66-’67

2001 – Echoes: The Best of Pink Floyd

DVD

1966 – Syd’s First Trip

1968 – Tonite Let’s All Make Love in London

2003 – The Pink Floyd and Syd Barrett Story
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün