Biyografi

Sylvia Plath Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Sylvia Plath kimdir?, Sylvia Plath kaç yaşında?, Sylvia Plath evi nerede?, Sylvia Plath nerelidir? Sylvia Plath ev adresi?, Sylvia Plath kaç yaşında?, Sylvia Plath nerede oturuyor?, Sylvia Plath nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Sylvia Plath hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Ekim.193211.Şubat.1963 senesinde doğan Sylvia Plath şu an için 31 yaşında ve Akrep burcundandır. Sylvia Plath doğum yeri ise Boston, Massachusetts, ABDLondra olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞairYazar olarak devam ettirmektedir.

Sylvia Plath Kimdir? – Sylvia Plath Evi Nerede? – Sylvia Plath Nerede Oturuyor?

Sylvia Plath Kimdir?, evi nerede?

İntiharı ile dikkatleri üzerine çekmiş Amerikalı şair, yazar.

Sylvia Plath, 27 Ekim1932‘de ABD, Massachusetts, Boston’da Alman bir baba ve Amerikalı bir anneden dünyaya geldi. Babası Otto Emile Plath, Almanya‘dan Boston Üniversitesi’ne gelmiş bir Alman zooloji profesörüydü. Sylvia halen 8 yaşındayken babası Otto rahatsızlanarak yaşamını kaybetti. Hayatı boyunca ileri derecede manik-depresif bozuklukla yaşamak zorunda olan Sylvia için bu olay bir dönüm noktası oldu. İlk şiiri 1940 senesinde, 8 yaşındayken yayımlandı.

Plath, kazandığı Fulbright bursuyla Cambridge Üniversitesi‘ne gitti. Şiirleri öğrenci gazetesi olan Varsity’de yayınlanıyordu. Okulda eğitim hayatına devam ederken geçirdiği ağır depresyon neticesinde intihara teşebbüs etti.

Okulda daha sonra 1956 senesinde eşi olacak olan İngiliz şair Ted Hughes ile tanıştı. Evlendikten sonra eşi ile birlikte Boston’da yaşamaya başladı. Sylvia hamile kaldıktan kısa bir süre sonra eşi ile Londra‘ya yerleşti. Nicholas Hughes (d.1962) adında oğlu ve Frieda (d.1959) adında kızı oldu. Oğlu Nicholas Hughes de 2009 senesinde intihar etti. Plath ve Hughes, Londra’da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton’a yerleştiler. 1962 senesinde ilk çocuklarının doğumundan kısa bir süre sonra çiftin arası ihanet yüzünden açıldı. Çiftin poblemleri bu zaman içinde başladı ve ikinci çocukları Nicholas Hughes’un doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra’ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı. eylül 1962 ayında boşandı.

1963 senesinde “Victoria Lucas” takma adıyla tek romanı olan “Sırça Fanus“u (The Bell Jar) yayımladı. Roman fakat ölümünden sonra gerçek adıyla yayımlandı. Üniversitede yaşadığı bunalımlı günlerini yarı otobiyografik bir dille anlattığı romanında yaşamındaki bireyleri ve hadiseleri ayrıntılı olarak anlattı. Plath’ın annesi kitabın Amerika Birleşik Devletleri‘nde yasaklanması için girişimde bulunsa da başarılı olamadı.

1962 – 1963 kışı Plath için çok zor geçti. Yaşadıkları ve depresif kişiliği yüzünden girdiği depresyon neticesinde 11 Şubat 1963‘te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmamızüzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti. Plath intihar ettiğinde 30 yaşındaydı. İntiharı yüzünden eşi Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Bundan 6 yıl sonra Ted Hughes, metresinin Plath’la aynı biçimde intihar etmesiyle sarsıldı. Assia Wevill ve Ted Hughes’un 4 yaşındaki kızı Shura da olayda yaşamını yitirmişti. Hughes senelerca bu hususta konuşmadı. Ted Hughes, 1998 senesinde paylaştığı 88 şiirden oluşan “Doğumgünü Mektupları” kitabı ile Slyva Plath ile olan ilişkisini ilk defa şiirine yansıtmış oldu.

11 yaşından beri günlük tutan Slyvia, ölümüne dek bu alışkanlığını sürdürdü. 1980 senesinde “Sylvia Plath’in Günceleri” (The Journals of Sylvia Plath) adıyla yayımlandı.

2003 senesinde başrollerinde Gwyneth Paltrow ve Daniel Craig‘in oynadığı yaşamının anlatıldığı “Slyvia” adlı film yapıldı.

Eserleri :
Şiir :
The Colossus (1960)
Ariel (1965)
Crossing the Water (1971)
Winter Trees (1972)
The Collected Poems (1981)

Düz yazı :
The Bell Jar (1963)
Letters Home (1975)
Johnny Panic and the Bible of Dreams (1977)
The Journals of Sylvia Plath (1982)
The Magic Mirror (1989)
The Unabridged Journals of Sylvia Plath

Çocuk kitapları :
The Red Book (1976)
The It-Doesn’t-Matter-Suit (1996)
Collected Children’s Stories (İngiltere, 2001)
Mrs. Cherry’s Kitchen (2001)

Türkçe’ye Çevrilen Eserleri:
Ariel
Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı

Sırça Fanus
Üç Kadın
Sylvia Plath’in Günceleri

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün