Biyografi

Tanita Tikaram Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Tanita Tikaram kimdir?, Tanita Tikaram kaç yaşında?, Tanita Tikaram evi nerede?, Tanita Tikaram nerelidir? Tanita Tikaram ev adresi?, Tanita Tikaram kaç yaşında?, Tanita Tikaram nerede oturuyor?, Tanita Tikaram nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Tanita Tikaram hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Ağustos.1969 senesinde doğan Tanita Tikaram şu an için 52 yaşında ve Aslan burcundandır. Tanita Tikaram doğum yeri ise Munster, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MüzisyenSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Tanita Tikaram Kimdir? – Tanita Tikaram Evi Nerede? – Tanita Tikaram Nerede Oturuyor?

Tanita Tikaram Kimdir?, evi nerede?

HindistanFiji asıllı İngiliz şarkıcı, söz yazarı ve müzisyen. Henüz 19 yaşındayken çıkardığı ilk albümü Ancient Heart‘la tüm dünya çapında büyük başarı kazanan Tikaram, bu albümden çıkan Twist In My Sobriety isimli şarkısıyla 80’li senelerın en büyük hitlerinden birine imza atmıştır.

21 Ağustos1969‘da Almanya, Munster‘da dünyaya geldi. Ailesinin kökenleri Hindistan-Fiji ve Malezya‘ya dayanıyordu. Babası İngiliz ordusunda subay olan Tikaram’ın kardeşi Ramon, sinema oyuncusuydu. Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan şarkıcı 16 yaşında ilk şarkısını yazdı. Ailesiyle birlikte Munster’dan İngiltere‘nin Basingstoke kentindeki bir banliyöye taşınan Tikaram, Beatles, Karen Carpenter, Linda Ronstadt, Rita Coolidge ve Crystal Gayle dinleyerek büyüdü.

Beste yapmaya ve söz yazmaya devam eden şarkıcı bir demo kaset doldurabilmek için pazarlamacılık yapmaya başladı. Demosu prodüktör Paul Charles‘ın eline geçmişti ve Charles Tikaram’ın ses renginden bi hayli etkilenip onu kanatları altına aldı. 1988 senesinde ilk single’ı Good Tradition‘ı çıkardığında şarkıcı halen 18 yaşındaydı. Single İngiltere listelerinde ilk ona girmeyi başarmıştı ve sonrasında prodüktörlüğünü Peter Van Hooke ve Rod Argent‘in yaptığı ilk albüm geldi: Ancient Heart. Albümden çıkan ikinci 45’lik Twist In My Sobriety, tüm dünya çapında büyük yankı uyandırdı ve Tikaram’ın geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Yönetmenliğini Gerard de Thame’in yaptığı ödüllü video klibiyle o yılın en fazla ilgi gören şarkılarından biri olan Twist In My Sobriety, 80’li senelerın klasikleri arasına girdi. Albüm de tüm dünya çapında dört milyon kopya sattı.

Ancient Heart’ın başarısı üzerine 1989‘da turneye çıkan şarkıcının, ikinci albümü The Sweet Keeper1990‘da müzik marketlerdeki yerini aldı. Yine Peter Van Hooke ve Rod Argent’le çalıştığı bu albümü, İngiltere listelerinde üç numaraya kadar yükseldi. Çok geçmeden üçüncü albümü “Everybody’s Angel“ı dinleyicileriyle buluşturan Tikaram, albümde Jennifer Warnes‘un da eşlik ettiği “Only The Ones We Love” isimli şarkıya da yer verdi. Albümün çıktığı 1991 senesinde ikinci dünya turnesine çıkan Tikaram, 1992’de prodüktörlüğünü kendisinin üstüne aldığı “Eleven Kinds Of Loneliness” albümünü piyasaya sürdü. 1995‘te Thomas Newman‘ın prodüktörlüğünde çıkardığı Lovers in the City albümünden sonra Tikaram üç yıl müziğe ara verdi. Bu zamanda seyahat eden ve birkaç dizide de oynayan şarkıcı bundan öncekilerdeki albümlerinden farklı olan üslubuyla dikkat çeken
The Cappuccino Songs‘la 1998‘de yeniden müziğe döndü.

Tanita Tikaram, yedi yıllık bir aradan sonra 2005‘te Sentimental isimli son albümüyle hayranlarıyla yeniden buluştu.
Nick Lowe‘un prodüktörlüğünü yaptığı albüm Fransız plak şifrketi Naïve Records’tan çıktı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu