Biyografi

Tarık Çelenk Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Tarık Çelenk kimdir?, Tarık Çelenk kaç yaşında?, Tarık Çelenk evi nerede?, Tarık Çelenk nerelidir? Tarık Çelenk ev adresi?, Tarık Çelenk kaç yaşında?, Tarık Çelenk nerede oturuyor?, Tarık Çelenk nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Tarık Çelenk hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Mart.1961 senesinde doğan Tarık Çelenk şu an için 60 yaşında ve Balık burcundandır. Tarık Çelenk doğum yeri ise Erzurum olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Tarık Çelenk Kimdir? – Tarık Çelenk Evi Nerede? – Tarık Çelenk Nerede Oturuyor?

Tarık Çelenk Kimdir?, evi nerede?

Stratejist

A.Tarık Çelenk, 8 Mart 1961 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. Tam adı Ahmet Tarık Çelenk’dir. Koşuyolu Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra 1974 senesinde başladığı İstanbul Haydarpaşa Erkek Lisesini 1977 senesinde bitirmiştir.

1982 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Fakültesi Enerji Bölümünden mezun olmuştur. 1982 senesinden 1983 yılına kadar da İstanbul Teknik Üniversitesi – İstanbul Kontrol ve Otomasyon Bölümü Yüksek Lisans Programında eğitim görmüştür.

Ardından, 1983 senesinde Elektrik mühendisi olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına girmiş ve 1999 yılına kadar çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra binbaşı rütbesinden emekli olmuştur.

Elektrik Fakültesi Enerji Bölümünden mezun olmasına rağmen, düşünce kuruluşları, politik psikoloji, üst düzey insan ilişkileri ve ortak değer yaratma hususunda uzmanlaşmıştır. Halen Ekopolitik Düşünce Kuruluşu İcra Kurulu Üyesidir.

Kurucusu olduğu Ekopolitik, Türkiye’de ilk defa Türk milliyetçileri, emekli ordu mensupları, eski Kürt siyasi militaristlerini ve aydınları, Vamık Volkan‘ın danışmanlığında, ilk defa belli bir metot (Ağaç Model – Tree Model) bilgisinde 4 yıl boyunca, farklı coğrafyalarda bir araya getirerek, diyalog kurulmasına ön ayak olmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.

Tarık Çelenk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Çelenk’in ilgi ve uzmanlık alanları içerisinde Türk ve Kürt milliyetçiliği, politik İslam ve politik psikoloji öne çıkmaktadır. Nitekim Çelenk 2013 senesinde Ekopolitik’in çalışmalarının da referans alındığı, Akil İnsanlar Heyetine seçilmiş ve Akdeniz Bölgesi sekreterliğini yürütmüştür.

Tarık Çelenk, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Yenibirlik gazetesinde de köşe yazarı olan ve bu konulara ilişkin yazılar kaleme alan Çelenk, muhtelif yayın kuruluşlarında misafir analist olarak siyasi analizler yapmaktadır. Çelenk twitter hesabında ve bu sitede faraszade mahlasını kullanmaktadır. Bu süpüren ya da temizlik yapanlar anlamındadır. Babaannesi’nin sülalesi Erzurumda bu isimle tanınmaktadır. Bu aile seneler önce Erzurum’un tarihi camilerii’nin temizliğini yaptıkları için bu biçimde isimlendirilmişlerdi.

Görev aldığı Kuruluşlar :
1983 – 1990 – İstanbul Taşkızak Tersane Komutanlığı
1990 – 1991 – İstanbul Boğaz Komutanlığı
1991 – 1996 – M.S.B. İnşaat Emlak Dairesi – Ankara
1996 – 1998 – Sahil Güvenlik ve Marmara Boğazlar Komutanlığı Tersanesi
1998 – 1999 – Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Başkanlığı – İstanbul
1999 – 2002 – Eksun Gıda Sanayi Limited Şirketi – İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük
2002 – 2004 – İ.S.K.İ – İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi

2004 – 2005 – TC Adalet Bakanlığı – AnkaraTeknik İşler Daire Başkan Yardımcılığı
2006 – 2011 – Ekopolitik Düşünce Merkezi, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği – İstanbul, Kurucu Başkanlık ve Koordinatörlük

Kitapları :
2017 – Türk Sağının Düşünce Atlası İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün