Thomas Jefferson Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Thomas Jefferson kimdir?, Thomas Jefferson kaç yaşında?, Thomas Jefferson evi nerede?, Thomas Jefferson nerelidir? Thomas Jefferson ev adresi?, Thomas Jefferson kaç yaşında?, Thomas Jefferson nerede oturuyor?, Thomas Jefferson nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Thomas Jefferson hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 13.Nisan.174304.Temmuz.1826 senesinde doğan Thomas Jefferson şu an için 83 yaşında ve Koç burcundandır. Thomas Jefferson doğum yeri ise Shadwell, Virginia, ABDCharlottesville, Virginia, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Thomas Jefferson Kimdir? – Thomas Jefferson Evi Nerede? – Thomas Jefferson Nerede Oturuyor?

Thomas Jefferson Kimdir?, evi nerede?

2 dolarlık banknotunun üzerinde resmi mevcuttur.

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’ni yazan ve 1801-1809 tarihleri içerisinde görevde olan Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır.

Thomas Jefferson, 13 Nisan 1743 tarihinde ailesinin on çocuğundan üçüncüsü olarak ABD, Virginia, Shadwell’de doğmuştur. Annesinin adı Jane Randolph Jefferson, babasının adı ise Peter Jefferson’dır. Dokuz yaşından beri Latince, Antik Yunan ve Fransızca öğrenmeye başladı. 1757 senesinde on dört yaşındayken babası yaşamını kaybettiğünde ona miras olarak 20 km² arazi ve bir çok köle kaldı. Okuluna devam eden Thomas Jefferson klasik eğitimin yanında tarih ve bilim dersleri aldı. 1762 senesinde hukuk öğrenimi gördüğü William and Mary College’ı bitirdi.

Hukuk öğrenimini bitirdiktan sonra, 5 yıl bir avukatın yanında çalıştı ve 1767’de Virginia Barosu’na kabul edilerek avukat oldu. Bu zamanda halen koloni olan Virginia’da avukatlık ve hakimlik yaptı. Din özgürlüğünün tanınması, köleliğin kaldırılması, mirasın çocuklara eşit dağıtılması, devlet okulları açılması ve ceza yasalarının yumuşatılması için mücadele etti. 4 Temmuz 1776’da ilan edilen ve tüm bireylerin eşit yaratıldığını savunan Bağımsızlık Bildirisi’ni Benjamin Franklin ve John Adams ile birlikte yazdı. Thomas Jefferson, neoklasik tarzda bir malikane olan Monticello’nun inşaatına 1768 senesinde başladı.

1775 senesinde Kongre’ye üye seçildi, aynı yıl Bağımsızlık Beyannamesi’ni hazırladı. Bunda Amerika’nın İngiltere’den ayrıldığı resmen ilân ediliyordu. 1779 – 1781 senelerında Virginia Valiliğini yaptı. 1784’te ticari anlaşmalar için Avrupa’ya giden Jefferson 1784 – 1789 senelerı içerisinde Fransa‘da büyükelçilik görevinde bulundu. Dönüşünde, Başkan George Washington tarafından Dış İşleri Bakanı yapıldı. Jefferson 1793’te bakanlıktan ayrılıp siyaset yaşamından çekildi. 1801 senesinde başkan seçildi, dört yıl sonra başkanlık seçimini ikinci defa olarak kazandı. 1806 senesinde esir ticaretini yasak eden kanunu kongreye getirdi. Başkanlığı altında Amerika ekonomik bakımdan çok gelişti, demokratik idare zihniyeti yerleşti.

Thomas Jefferson, Virjinya Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları içerisinde gösterilmektedir. Mississippi vadisinin tam denetimi ve Fransızlar’ın kıtadan çıkartılmaları için bunun gerekli olduğunu düşünen Thomas Jefferson, 1803 senesinde Fransa‘dan Louisiana’yı satın alması en mühim başarılarından biridir. 1804 seçimlerinde ikinci defa başkan seçildi.

1809 senesinde başkanlıktan ayrılan Jefferson, sonraki senelerını Monticello çiftliğinde okuyarak ve yazarak geçirdi. İlgi alanları son derece çeşitliydi; bu sırada Virginia Üniversitesi’ni kurdu.

Thomas Jefferson, 1772 senesinde varlıklı bir avukatın kızı Martha Wayles ile evlendi. Martha, Mary, Lucy Elizabeth, Peter, Jane adlarında çocukları olmuştur.

Thomas Jefferson, 4 Temmuz 1826 ABD, Virginia, Charlottesville yakınlarında Monticello’da 83 yaşında ölmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin Güney Dakota eyaletinde, heykeltıraş John Gutzon Borglum‘un ve oğlunun yaptığı Rushmore dağının Black Hills (Siyah Tepeler) denilen kayalıklarında bulunan “Rushmore Dağı Anıtı”nda George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln heykelleri bulunmaktadır.

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker