Biyografi

Thomas Mann Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Thomas Mann kimdir?, Thomas Mann kaç yaşında?, Thomas Mann evi nerede?, Thomas Mann nerelidir? Thomas Mann ev adresi?, Thomas Mann kaç yaşında?, Thomas Mann nerede oturuyor?, Thomas Mann nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Thomas Mann hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Haziran.187512.Ağustos.1955 senesinde doğan Thomas Mann şu an için 80 yaşında ve İkizler burcundandır. Thomas Mann doğum yeri ise Lübeck, AlmanyaZürih, İsviçre olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Thomas Mann Kimdir? – Thomas Mann Evi Nerede? – Thomas Mann Nerede Oturuyor?

Thomas Mann Kimdir?, evi nerede?

20. yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuş usta Alman romancı. Eserlerinde dini, faşizmi ve burjuvaziyi eleştirdi. 1929 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Henüz daha 26 yaşındayken büyük eseri ‘Buddenbrook Ailesi’ni yazdı. Kitap, Lübeck burjuvazisinin bir eleştirisidir.

Thomas Mann, 6 Haziran1875‘te Almanya, Lübeck‘te dünyaya geldi. St. Mary’s Kilisesinde protestan olarak vaftiz edildi. Babası Thomas Johann Heinrich Mann, varlıklı bir tüccardı. Annesi Julia ise kalburüstü bir Alman ailesinden geliyordu. 1891 senesinde babası ölünce, okulu bırakan Thomas, ailesiyle birlikte Münih‘e taşındı. Burada bir sigorta şirketinde iş buldu ve 1895 senesinde Teknik Üniversite’ye girdi. Yazar olarak kariyeri Simplicissimus adlı dergide yayına giren yazılarıyla başladı. Bu sırada ilk kitabı ”Küçük Bay Friedmann” (1898) yayınlandı.

Thomas, üniversitedeyken, filozof Arthur Schopenhauer ve Friedrich Nietzsche‘nin eserlerinden bi hayli etkilendi. Ayrıca hayran olduğu başka bir insan, müzik dehası Richard Wagner‘in etkisi, yazarın başyapıtı olan ‘Buddenbrook Ailesi’nde, üslup ve teknik açıdan göze çarpar. Mann, 1897’de ilk olarak kitaba ailenin tek bir üyesi hakkında küçük bir öykü olarak başladı. Ancak içinde bulunduğu toplumsal yapıdan beslenerek öyküyü, Tipik bir Alman ailesinin dört kuşak boyunca süregelen çöküşünün destanına dönüştürdü. Burjuvazinin yüksek Avrupa değerleri altında gelişirken bunun getirisi olan din ahlak ve lüks düşkünlüğüne boğuluşunu eleştirdi. Son Buddenbrook genç müzisyen Hanno kişiliğinin ölümündeki trajedi, yazarın diğer eserlerindeki karakterlerinde de tekrarlanır. Bu büyük eser yazarın ismini dünya çapında açıkladı.

‘Buddenbrook Ailesi’nden sonra yazar birden çok kısa öykü yazdı. 1902 senesinde Tristan derlemesinin parçası olan ve otobiyografik özellikler taşıyan ”Tonio Kröger” yayınlandı. Üç yıl sonra 1905’te Münihli varlıklı bir ailenin kızı Katja Pringsheim ile evlendi. Çiftin altı çocuğu oldu. Kendini kurban edilmiş gibi hisseden yazar ardı ardına gelen öykülerinde karakterlerinde kendi yaşamının acılarını ve hapsedilmişlik duygusunu yansıttı. Soysuzlaşmış yaşam tarzından kaçarak bir aşkın peşinde Venedik‘e giden bir sanatçının öyküsünün anlatığı ”Venedik’te Ölüm” adlı hikayesi, Luchino Visconti tarafından daha sonra beyaz perdeye uyarlandı.

II. Dünya Savaşı esnasında muhafazakar politik düşüncelerini terkederek cumhuriyet ve demokrasiyi savundu. Baş yapıtı ”Büyülü Dağ”da savaşın anlamsızlığında kaybolan hümanizmi ve burjuvazinin yalıtılmış sentetik dünyasını eleştirdi. Kitap, kuzenini görmek için gittiği seçkin bir senatoryumda belirsiz bir hastalığa ya da yalnızca hastalık düşüncesine yakalanan Hans Castorp isimli bir mühendisin öyküsünü anlatır. Yaşamın gerçek olabilmesi için, ölümün de gerçek olması gerektiğini düşünen yazar kişiliğini yalıtılmış sahte yaşamından kurtarırken çöküşün kucağına atar. Büyülü Dağ’ın başarısı 1929 senesinde yazara Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazandırdı ve savaştan kaçarak 1933 senesinde İsviçre‘ye göç etti. Burada dini metinlerin ilk mizahi eleştirisi sayılabilecek ‘Yusuf ve Kardeşleri’ isimli dört ciltlik eserin ilkini bitirdi. Mann, incildeki metinlerin asıllarına bağlı kalarak ustalıkla oluşturduğu eserinde, dini yazıları dogma olmaktan çıkararak yeni ve insanı bir bakış açısıyla eleştirdi.

1936 senesinde faşizm karşıtı olan Mann, Alman vatandaşlığından çıkarıldı ve Çekoslovak uyruğuna geçerek 1938 senesinde ABD‘ye taşındı. Burada Princeton Üniversitesi‘nde ders verdi. 1939 senesinde yayına giren ”Lotte in Weimar”da yazar, Johann Wolfgang von Goethe‘nin ünlü eseri ”Genç Werther’in Acıları”nın dünya tarafından anlaşılamamış olduğunu vurguladı ve hakettiği değeri ona geri kazandırdı.

1944 senesinde ABD vatandaşı olan yazar, II. Dünya Savaşı‘nda Alman dinleyicileri için faşizm karşıtı radyo programları hazırladı. Üç yıl sonra Nazi dönemiyle alakalı çarpıcı düşüncelerinin bulunduğu ”Doktor Faustus” yayınlandı. 1952’de İsviçre‘ye döndü ve son eseri ”Felix Krull Adlı Dolandırıcının İtirafları”nı tamamlayamadan 12 Ağustos1955 senesinde Zürih‘te 80 yaşında hayata gözlerini kapadı.

“insanlığın kurtuluşu, fakat insanlıkta eksik olan iyiliğin gücüne güvenmekle başlar” , “açık konuşmak gerekirse dini inancım yoktur benim, daha çok, herşeyden fazla imansız olarak var olacak ve şüpheden dünyaya gelecek bir iyiliğe inanırım”

Thomas Mann’in Türkçe olarak yayımlanan kitapları:
Efendi İle Köpeği
Mario ile Sihirbaz
Tonio Kröger
Venedik’te Ölüm
Zor Saat
Buddenbrooklar
Lotte Weimar’da
Aldanan Kadın
Majesteleri Kral
Büyülü Dağ
Doktor Faustus
Dolandırıcı Felix Krull’un İtirafları
Değişen Kafalar
Seçilen
Yusuf ve Kardeşleri – 4 Cilt
Alacakaranlıkta
Dinle Alman Ulusu!

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün