Torricelli Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Torricelli kimdir?, Torricelli kaç yaşında?, Torricelli evi nerede?, Torricelli nerelidir? Torricelli ev adresi?, Torricelli kaç yaşında?, Torricelli nerede oturuyor?, Torricelli nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Torricelli hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Ekim.160805.Kasım.1647 senesinde doğan Torricelli şu an için 39 yaşında ve Terazi burcundandır. Torricelli doğum yeri ise Feanza, İtalyaFloransa, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MucitFizikçiMatematikçi olarak devam ettirmektedir.

Torricelli Kimdir? – Torricelli Evi Nerede? – Torricelli Nerede Oturuyor?

Torricelli Kimdir?, evi nerede?

İtalyan fizik ve matematik bilginidir. Barometreyi icat etti.

Evangelista Torricelli, 15 Ekim 1608′de İtalyanın Feanza şehrinde dünyaya geldi. Açık hava basıncı üzerine yaptığı deneyleriyle tanınan ünlü İtalyan fizik ve matematik bilginidir. Hava Basıncının varlığını ortaya koydu ve bunu ölçtü.

Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. 1627′de Roma’ya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galilei’nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641′de Galilei ile mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli nin tavsiyesi üzerine Galile, Torricelli’yi Tuscany’ye davet etti. Galile ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galilei ölünce, Tuscany büyük dükü II. Ferdinando Torricelli’yi onun makamına tayin ederek sarayın matematikçisi ve filozofu oldu ve ölümüne kadar Floransa’da kaldı.

1644 senesinde geometri ve mekanik üzerinde bir kitap paylaştı. Geometri ve mekanik bölgesindeki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi. Torricelli bunun yanında hocası Galile’nin teleskobunu ve kendi mikroskobunu daha da ilerletmeye uğraştı.

İtalyan bilim adamı Evangelista Toriçellinin, havanın bir ağırlığı olduğunu ispatlamak üzere 1643 senesinde yaptığı deneyde kurduğu düzenek, barometrenin icadı olarak da bilinir.

Torricelli, suyun yerine, ondan on üç buçuk defa daha ağır olan civayı (sıvı maden) koymayı akıl ederek ilk barometreyi gerçekleştirdi; bir ucu tıkalı ve ağzına kadar içi civa dolu 100cm uzunluğundaki (tüpün capı mühim değil)cam bir boru. Bu boru baş aşağı çevrilip açık ucu gene civayla dolu bir küvete daldırılır. Borudaki civanın bir kısmı küvete akar ve civa sütunu borunun içinde aşağı yukarı 760 milimetreye kadar iner. Diğer bir deyişle; havanın (atmosferin) bir ağırlığı olmaması durumunda tamamiyle cıva çanağına boşalması gereken tüp içindeki cıvanın, havanın çanaktaki cıvaya uyguladığı basınç sebebiyle bir miktar cıva, tüp içinde yukarıya itilmiştir.O zaman civanın ağırlığı, atmosfer basıncı ile eşdeğer olur. Basınçtan yararlanarak, civa doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz düzeysinde 1cm²ye düşen basıncı 1033 gr/cm² olarak tespit etti. Torricelli, 1643 de hava basıncını ölçmek için şimdi cıvalı barometre denilen cihazı icat etti.

Aynı zamanda, Blaise Pascal, yükselti’yi ölçmek için barometreden yararlanmayı düşündü. Atmosferin ağırlığı, borunun içindeki civanın yüksekliğini belirlediğine göre, bu yükseklik, bir dağın tepesinde azalacaktır; dağın tepesinde, hava tabakasının yüksekliği deniz düzeyine göre daha az olduğundan ağırlığı da daha az olacaktır. Buna göre civa sütununun yüksekliği, hangi yükseltide bulunduğumuzu gösterir: altimetre’nin (yükseltiölçer) esası budur.

Daha sonra, atmosferdeki değişmelerin, atmosfer ağırlığını azaltıp çoğaltmakla civa sütununun yüksekliğini değiştirdiği anlaşıldı. Böylelikle barometre işaretlerine bakılarak hava değişikliği’nin tahmini öğrenilmiş oldu; buna göre deniz düzeyinde, 760 milimetre yükseklikteki civa, «güzel hava» belirtisidir, bu 1 atmosfer basıncıdır. Atmosfer basıncı, havası boşaltılmış kutular olan madeni barometre’lerle de ölçülebilir.

Sağlığında yayınlanmamış olan matematik kitabının kıymetiyse fakat bu yüzyılın başında anlaşılabildi. Akademik Çalışmalar isimli kitabı ölümünden sonra defalarca basıldı.

5 Ekim 1647’de Floransa’da yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün