Biyografi

Tristan Tzara Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Tristan Tzara kimdir?, Tristan Tzara kaç yaşında?, Tristan Tzara evi nerede?, Tristan Tzara nerelidir? Tristan Tzara ev adresi?, Tristan Tzara kaç yaşında?, Tristan Tzara nerede oturuyor?, Tristan Tzara nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Tristan Tzara hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 16.Nisan.189625.Aralık.1965 senesinde doğan Tristan Tzara şu an için 69 yaşında ve Koç burcundandır. Tristan Tzara doğum yeri ise Moineşti, RomanyaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise ŞairYazar olarak devam ettirmektedir.

Tristan Tzara Kimdir? – Tristan Tzara Evi Nerede? – Tristan Tzara Nerede Oturuyor?

Tristan Tzara Kimdir?, evi nerede?

Romen asıllı şair ve deneme yazarı. Dadaizm hareketinin öncüsü ve Dadaist Manifesto‘nun yazarı.

Asıl adı Sami Rosenstein olan Tzara, 16 Nisan1896‘da Romanya‘nın Moineşti kentinde dünyaya geldi. Romence konuşan yahudi bir ailenin çocuğuydu. Öğrenim görmek için gittiği Zürih‘te sanat tarihinini akışını değiştirecek yeni bir oluşumun baş kahramanlarından biri olacaktı.

I. Dünya Savaşı senelerında Avrupa‘nın ileri gelen sanatçı ve aydınları, Zürih‘te Hugo Ball‘ın açtığı ”Cabaret Voltaire” adlı cafede toplandılar. Savaşın barbarlığına ve Avrupa’nın akılcılık altındaki bu kıyımına protesto olarak, Tzara’nın önderliğinde yeni bir düşünce akımı başlattılar. Avrupa’nın yerleşmiş sanat anlayışını ve akılcılığını reddeden Dadaist Manifesto1916 senesinde Tristan Tzara tarafından yazıldı. Tamamen rastlantılara dayalı ve geçerli yazın kaidelerinın dışında bir edebiyat anlayışı geliştiren şair, şiirlerini gazeteden kesilen sözcükleri bir şapkada karıştırıp rastgele çekerek oluşturdu.

1921 senesinde,yaşamının büyük kısmını geçireceği Paris‘e yerleşerek Andre Breton, Philippe Soupault, Louis Aragon ve Paul Eluard gibi şair ve yazarlarla, dilin yapısında ve kullanımında yaptıkları değişik ve çarpıcı denemelerle, kamuoyunu ve sanat çevrelerini şoka uğrattılar. Edebiyata getirdiği yeni anlayışla, Brion Gysin ve William Burroughs gibi büyük yazarların çıkış noktası oldu.

1929 senesinde, Andre Breton‘un önderliğinde kurulan sürrealizm akımına katılan şair, kalemini sürrealizm içinde marksist düşüncenin geliştirilmesine adadı. 1937 senesinde, diğer sürrealist sanatçılar gibi Fransız Komünist Partisi‘ne katıldı ve II. Dünya Savaşı‘nda Fransız Direnişçileri içerisinde yer aldı.

Nihilist ve asi tavrıyla edebiyata yeni bir bakış açısı getiren şair, Romanya’nın dünyaya kazandırdığı en mühim isimlerden biri oldu. 25 Aralık1965 senesinde Paris’te ölen Tzara’nın en mühim eserleri, L’Homme approximatif (The Approximate Man) (1931), Parler seul (Speaking Alone) (1950), La Face intérieure (The Inner Face) (1953)dir. Ayrıca yazarın, Elif Gökteke tarafından türkçeye çevirilen, çeşitli yerlerde yayımlanan yazılarından derlenen ”Dada Manifestoları” adında bir kitabı daha bulunmaktadır.

Sorun felsefedir; ne yandan bakmaya başlamalı yaşama, tanrıya, düşünceye ya da herhangi başka bir şeye. Bakılan her şey sahtedir. Göreceli sonucun, akşam yemeğinden sonra pastayla kiraz içerisinde yapılacak olan seçimden daha mühim olduğuna inanmıyorum.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün