Biyografi

Tufan Türenç Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Tufan Türenç kimdir?, Tufan Türenç kaç yaşında?, Tufan Türenç evi nerede?, Tufan Türenç nerelidir? Tufan Türenç ev adresi?, Tufan Türenç kaç yaşında?, Tufan Türenç nerede oturuyor?, Tufan Türenç nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Tufan Türenç hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1945 senesinde doğan Tufan Türenç şu an için 76 yaşında ve burcundandır. Tufan Türenç doğum yeri ise Yenişehir, Bursa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Gazeteci olarak devam ettirmektedir.

Tufan Türenç Kimdir? – Tufan Türenç Evi Nerede? – Tufan Türenç Nerede Oturuyor?

Tufan Türenç Kimdir?, evi nerede?

Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 senesinden beri köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, 1945 senesinde Bursa‘nın Yenişehir beldesinde doğmuştur. Ailesi Bulgaristan‘ın Deliorman bölgesi Tırnova’dan Türkiye’ye göç etmiştir. Tufan Türenç’in babası ise Kilis, Urfa, Siverek, Hilvan, daha sonra Afyon olmak üzere Anadolu’nun birden çok yerinde hizmet etmiş doktor Niyazi Türenç’tir. Annesi Necdet Hanım’dır. 5 yaşına kadar babası ihtisas eğitimi için İstanbul Aksaray’da Hastanede olduğundan 1950 yılına kadar İstanbul’da yaşamışlar ve sonra Afyon’a tayin olmuştur. Çocukluğu Afyon’da geçmiştir. İlkokulu Afyon Dumlupınar ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra yatılı olarak okuduğu İstanbul’da Saint Benoit Fransız Lisesi’nden 1964 senesinde mezun oldu. Doktor babasının ‘‘sakin yapılısın oğlum, haksızlığa uğradığında beklenmeyen tepkiler gösteriyorsun, memur olamazsın’’ uyarısı üzerine SBF’yi kazanmasına karşın Nişantaşı’ndaki özel eczacılık okuluna kayıt yaptırır. Bir yıl okuduktan sonra vazgeçer; bu kez ‘‘Gazeteci yer alacağım’’ der. Fındıkzade’de Gazetecilik Okulu’na girdi. Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi.

10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ortaokul senelerında Afyon’dan mahalle arkadaşıdır. Tufan Türenç, askerliğini ise Selimiye 1. Ordu Komutanlığı Muhafız Bölüğü Kışlası’nda yaptı.

Gaetecilik mesleğine 1968 yılı sonunda stajyer muhabir olarak Milliyet gazetesinde başladı. 1986 yılına kadar Milliyet gazetesinde 18 yıl aralıksız çalıştı. 1986 senesinde Trabzonspor’un eski başkanlarından iş adamı Mehmet Ali Yılmaz‘ın sahibi olduğu Güneş gazetesine geçti, iki yıl sonra da 1988 senesinde Çetin Emeç‘in başında bulunduğu Hürriyet gazetesine geçti. Halen Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 senesinden beri köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, bir ara CHP‘den siyasete girdi ama fazla durmadı ve siyaseti bıraktı. Tufan Türenç Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Aynı zamanda Fenerbahçe Kongre üyesidir.

Tufan Türenç, 1978 senesinde gazeteci Pınar Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Kitapları :
Bir Gazetecinin Hayatı :28 yıl sonra Abdi İpekçi (Tufan Türenç – Erhan Akyıldız)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün